Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sunies Terofita Texmf Sersalisia Shūgo Sololá_(Sololá) Selección_de_futbol_de_Dominica Teusaquillo Sonamukhi Simeón_Cuba Sant_Salvador_de_Casós Styphon_bakeri Sauropterigios Saihôshi Tiny-G Tower_49 Santona Setonix Sexta_temporada_de_Los_Simpson Torfhildur_thorsteinsdottir Segunda_División_de_Espana_2009_10 Selección_femenina_de_futbol_de_Japón Trastornos_de_la_personalidad Tabla_cronologica_de_monarcas_de_la_Corona_de_Aragon Sicalis_flaveola_pelzelni Sinfonía_n_º_5_(Mahler) Sangre_de_toro_terciopelo Tapires Sucesion_aritmetica Seinäjoen_Jalkapallokerho Sebastian_Dario_Peratta Saranac_(Nueva_York) Saint_Genies-de-Fontedit Saint_Aubin-Château-Neuf Spinetoli Sinfonía_n._1_(Brahms) Spheniscus The_Anthology_1983_2009 Schistura_arifi Saint-Aubin-les-Forges Savage_Circus Shun'e Sueños_(cancion) Sindrome_de_la_abeja_negra Sierra_del_Penamayor Solitaria Sierra_de_Ayllon_(espacio_natural) Steve_Miller_Blues_Band The_Love_Collection Telcom_Ventures_de_Argentina_S.A. Sonic_y_el_caballero_negro Salsa_cumberland Saint-Agnan_(Aisne) Sombras_porteñas Temporal_(meteorología)

html map