Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Scheelea_urbaniana T1 Succinea_sanctaehelenae TVE-Internacional Saint_Denis-des-Murs The_First_Ten_Years:_The_Videos Toque_Profundo Silenciadores_acústicos Sultanes Saint_Germain-de-Clairefeuille Spathomeles_frivaldszkyi Star_Fox_2 Sucesion_matemática Sabriya Tradgårdsföreningen Santa_Maria_(Boyaca) Selección_femenina_de_fútbol_de_Montserrat Tebec The_Pirate_Planet Trasportin Tamarite Teoria_evolutiva_sintética Tell_me_what_you_see Sinfonia_n_1_(Mahler) Tintín_y_los_'Pícaros' Shudder_To_Think Tetraonyx_laticollis Sitio_de_Mileto Saint-Laurent-d'Arce Salvatore_Valitutti Saint-Barthélemy-Grozon Sebastián_Coria_(futbolista) Temporada_2010_del_Campeonato_de_España_de_Rally Summerfield_(Maryland) Titulos_nobiliarios_del_Reino_Unido Tesauros_versus_ontologias Sinfonía_n._1_en_sol_menor_(Chaikovski) The_Rockford_Files Santuario_de_la_Mare_de_Déu_d'Agres Saint-Germain-de-Clairefeuille Tillandsia_costaricana Tasa_de_bits Stick_(Hockey) Sociedad_de_Geografia_de_París Tatia_dunni Stade_de_Geneve Sylvanus_Olympio Trastorno_por_Deficit_de_Atención_con_Hiperactividad Segunda_División_de_España_1944_45 So_Close_(canción) Transamerica_Pyramid Torneo_Sub-20_de_la_CONCACAF_1974 Scomberomorus_koreanus Teatro_español_universitario Shawn_Weatherly

html map