Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_manzana_(Star_Trek:_La_serie_original) Laredo_(Espana) La_celebración_de_Charlie_Brown Isla_de_Koror Laranjal_do_jari Juan_Gutiérrez_Soto Lanceros_del_pantano_de_vargas Kinkajú Late_Night_with_Seth_Meyers Jizzy_Pearl Leon_de_Poncins Jenny_Berggren Lilly_Ann_Martin Las_mil_y_una_._Américas José_Tadeo_Monagas_(municipio) Kath_&_Kim_(Estados_Unidos) Isorella Lenguas_escandinavas La_promesa_(novela) José_de_la_Puente Libertad_de_Orituco K6-2 Juegos_Olímpicos_de_Pekín Leccionario_9 La_familia_y_uno_más Jules_Séglas Juvenal_Hernández Islas_de_la_reina_isabel Junot_Díaz Javi_Villa José_Manuel_Urquiola Jesús_Garcia_Arino Lio_en_río Israel_Houghton_(artista) Jose_A_Martinez Lacus_Ligustinus Kabar Isla_Portillos Jose_María_Bustillo_Barreda Jose_María_Orense_Mila_de_Aragón Jose_Climent_Avinent Javier_de_hoz Kanata_Hongō Joaquin_Lavín_Infante Lista_de_los_estados_miembro_del_COMECON Limnonectes_parvus Las_colinas_tienen_ojos Isla_de_Entrada Las_aventuras_de_jeremiah_johnson KV_157 Julia_Jentsch La_callejuela Ipecac Link_(cancion_de_L'Arc~en~Ciel) Kalki_Avatara

html map