Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_prehistoria José_de_Caseda Li_Bo Juan_Angel_Seguro_Rodriguez Juan_Fitton Libro_blanco_(informe) Lista_de_capítulos_de_La_Robot_Adolescente Jade_Valerie_Villalon Le_Grès Javier_Rodríguez_Perez Killer_Love Isidoro_Saracha Ixtahuacán_(desambiguación) Kiriku_y_la_bruja Ispidina_lecontei Isla_de_Mar Juan_Andrés_Salfate Leon_Noël José_Luis_Rodríguez_Gonzalez_(entrenador) Jardín_Botánico_de_Kassel Islas_Changshan Kawésqar James_Roache Jose_Ramon_Uriarte_Zubero Kunsthalle_Bremen Kachalin León_Amarita Johan_Andrés_Marin_Giraldo Jose_María_Sobral La_Parra_(Granada) Kluane_/_Wrangell_St_Elias_/_Bahia_de_los_Glaciares_/_Tatshenshini_Alsek Ischnomera_girardi Issay_Dobrowen Julius_Hoffman Juegos_Parapanamericanos_de_2007 KV_54 José_Tomás_Reina_Rincon Juan_Ruiz_Pena La_Chaussee_d'Ivry Jetmore_(Kansas) LVIII_Legislatura_del_Congreso_de_la_Union_de_México Jimmy_Reiher_Jr. Jorge_Fernandez_Díaz_(escritor) Lagartija_tenue Le_Caïd José_Joaquin_Rodriguez_Zeledón Le_Pailly Joan_Ivarra Jirí_Vaněk Jeffreys_Bay José_de_Armendáriz_marqués_de_Castelfuerte Jose_Luis_Castineira_de_Dios Laguna_Salada_(Baja_California) Keep_It_Dark La_Caleta_(Málaga)

html map