Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Austrocylindropuntia_weingartiana Az_Zaqāzīq Handbook_of_the_British_Flora Historia_de_iron_maiden Montaña_de_Tejina Historia_de_la_medicina_y_la_farmacia_en_Chile_(mural) Autómata_celular Gómez_Bao Arcos_de_trajano Hoja_de_llantén Argyrosomus_regius Arqueología_de_Lancia Hola_mama_hola_papá Miraflores_Lima Monasterio_de_Sant_Jeroni_de_Cotalba Asómate_de_Hoyos Historia_de_macao Monasterio_de_Óvila Hopkins_Park Monte_Parker Anos_1060 Antártida_Brasilena Gustav_Bauer Aniba_ferrea Aquilegia_chrysantha Angelica_carlina Monoterpeno Ascutney Antonio_Benigno_Rubial_García Hizb_ut-Tahrir Arco-aire Homininos H.Pearson Asonjera Antony_and_the_Johnsons_(album) Multiverso_brana Morgan_Stanley_Capital_International Hudson_County_New_Jersey Gynandropsis Aotearoa Archontophoenix_alexandrae Asedio_de_Gerona_(1711) Helleria Miss_Venezuela_1980 Antonio_Guzmán_Fernández Gullón Arcangel_Miguel:_Tradiciones_y_Puntos_de_Vista_de_la_Iglesia_Catolica Autobús_urbano_de_Berlín Moritos Mjotviður_til_Fota Asociación_Nacional_de_Estudiantes_de_Ingeniería_e_Ingenierías_Tecnicas_en_Informática Andrés_Bosch Idioma_proto-germanico Auguste_Piccard Monasterio_de_San_Emmeram

html map