Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colony_Park_(Pensilvania) X-Men:_Primera_generación Chenopodium_blitoides Administracion_Apostólica Aeropuerto_Grán_Parapeti_Camiri Vespinae Wonderbra Wilhelm_Gottlieb_von_Tilesius_von_Tilenau Contrainformación_alternativa Warhammer_40.000:_Dawn_of_War Condado_de_Covington_(Alabama) Consejo_Nacional_Electoral_(Venezuela) Yuga-purana Club_Atletico_Estudiantes_(Parana) Alarguiz Chronica_Adefonsi_Imperatoris Cluster_(industria) XEOYE-FM Constanza_Piccoli Aleida_March Zenon_de_Somodevilla_y_Bengoechea Ahmed_Kamal_Pachá Constelación_del_Delfín Aeropuerto_de_Chicago_O'Hare Comunicación_científica Vinton_Hayworth Ahmose-Meritamón Agrupación_de_Tráfico_de_la_Guardia_Civil Chrysanthemum_minimum Congregación_del_Índice Wakefield_(Kansas) Agronomia_Lusitana Where_Is_Where Col·lectiu_d'Obrers_en_Lluita Venus_In-Situ_Explorer Citrus_khasia Condado_de_Nodaway_(Misuri) Yoko_Kamio Contra_2.1 Condado_de_Hudspeth_(Texas) Aeropuerto_de_Maiduguri Concord,_New_Hampshire Compresion_con_pérdida Colorantes_alimentarios Chūka_man Aeonium_spathulatum_var_spathulatum Agropyron_cretense Aeropuerto_L.F._Wade Clerodendron_culinare Afrikakorps Volcán_Rano_Kau Virtus_Roma Villisca Vitivinícola Chianciano_Terme

html map