Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francisco_Pagaza_Urtundua El_león_del_desierto El_Caso Ernie_Vandeweghe Etudes_Tableaux_Op._39_(Rajmaninov) Estación_Salazar Famke_Janssen Fernando_Carrillo_Flórez Especies_fosiles_de_Primates_de_la_Argentina Falange_Española_de_las_J.O.N.S Esther_Grande_de_Bentín Esteban_Agustín_Gascón_(Buenos_Aires) Estación_de_Saint_Germain_en_Laye Electricistas_(canción) Foios_Foyos Engerland Europa_del_Norte Elecciones_generales_de_Estonia_de_2003 Estación_Lazo Flugels Filicopsida_sensu_Engler Federación_Asturiana_de_Empresarios Farías_Gómez Formación_Dashanpu Francisco_de_Avila,_presbítero_peruano Estadio_Olímpico_de_Tarrasa Estacion_Juan_Maria_Gutierrez Emeterio_Muga Escuela_napolitana Estadio_Gerland Estación_de_Ginebra-Cornavin Escudo_de_Condado_de_Saare Exilia Esteban_protomártir Fauna_de_escocia Empresa_y_Humanismo El_Carrizal_de_Abajo Estación_Acevedo_(Mitre) El_Almería Estación_Iyohojō Eling_Soong Euphorbia_bisellenbeckii Ejército_prusiano Fai_league_of_ireland Fernando_Colomo_Gómez Francesc_Quetglas_Rosanes Franco_Sbuttoni España_en_el_Campeonato_Mundial_de_Atletismo_de_2005 El_larguero Estación_Baradero Equipo_de_Copa_Davis_de_Bielorrusia Francisco_Pulgar_Vidal Emma_Hale_Smith El_Jinete_Fantasma Fly_on_the_Wall_(canción)

html map