Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Comorella_spectabilis Valle_de_Huasco Vuelo_204_de_TANS_Peru Viriato_da_Cruz Cierre_automatico Acatlán_(Puebla) Al_Wood Viviane_Araújo V_Supremo_Poder_Ejecutivo Vladimir_Voevodsky Colegio_San_Simon A_(servicio_del_metro_de_nueva_york) Acueducto_del_Bósforo Christopher_Paudiss Club_Deportivo_Aurrerá_de_Vitoria Controlador_de_Automatizacion_Programable Valle_de_la_muerte A_la_sombra_de_dos_pistoleros_parte_1 Consonante_oclusiva_alveolar_sonora Abeto_de_hojas_de_tejo Villa_del_Rosario_(Norte_de_Santander) Albert_Rocas Aguimes_(Las_Palmas) Condado_de_Cumberland_(Tennessee) Cine_Clasico Vuelo_704_de_Mexicana Colón_(departamento) Chauvac_Laux_Montaux Yak-40 Claribel_Nivar_Arias Winika_cunninghamii WD-40 Clazomene Abyss_(Marvel_Comics) Yuka_Kashino Adriana_Salonia Come_Out_and_Play_(album) Condado_de_Newton_(Indiana) Chaufour-lès-Bonnières Come_ye_Blessed Victorio_Luis_Spinetto Adorn Wirá Aguafuerte_(desambiguación) Wainscott_(Nueva_York) Verdad_oculta_paraguay Agrupación_Deportiva_Cerro_de_Reyes Weaver Acer_monspessulanum_var._villosum Afiche Aldehuela_de_la_Boveda Agrostis_incurvata Volcan_Lanín Wallers-Trélon Adelino_Amaro_da_Costa

html map