Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfonso_Benavides_Correa Dukea_panamensis Cymbae Ambrosio_Ramírez Cragus Departamento_de_Paysandú East_Norwich Copas_del_pequeño_maestro Dornes_(Ferreira_do_Zezere) D'Herelle Cándido_Candi Difosfato Dijon-Prenois Daniel_Jonah_Goldhagen Alternanthera_ficoides_var._minor Diseño_de_paginas_web Alen_Pamić Crisis_política_electoral_en_Venezuela_de_2013 Alfredo_R._Placencia Allá_en_el_setenta_y_tantos Coventry_(condado_de_Orleans,_Vermont) Alfredo_Martinez_Ramirez Dodge_SRT-4 Cristobal_Halffter_Jimenez-Encina Alonso_Hernández Costa_rica Dihidrofolato_reductasa Cordillera_del_Caucaso Alexei_Kudrin Corryocactus_brevistylus_ssp._brevistylus Alicia_Martin Alimento_simbiotico Amur Dale_Gas Copa_Mx Cónclave_de_1829 Almansa_n.º_6 Ampherephis Diccionario_de_filosofía_de_Ferrater_Mora EX-371 Dermanyssidae Altocumulo Dexialia Cristián_Saavedra Deposito_a_plazo_fijo Dissorhynchium All_Eyez_on_Me Desafios Aljibes_árabes_de_Jairán_(Almería) Alvaro_Orrego_Barros Digitaria_valida_var._glauca Crónica_de_Bernat_Desclot Amraoti Davit_Bagrationi-Mukhraneli Dicranopteris_pectinata

html map