Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

FastA Edward_Smith-Stanley_(13º_Duque_de_Derby) Emmanuelle_Riva Estenosis_tricuspidea El_último_adios Frailejones Education_Resources_Information_Center El_Declive_del_Imperio_Americano El_Valle_(Soria) Episodios_de_Code_Geass Estadio_Ciudad_de_Lanús_-_Nestor_Díaz_Perez Estación_de_Molí_Nou-Ciutat_Cooperativa Escudo_de_Tunja El_Boquerón FC_Chernomorets_Novorossiysk Fabio_Villa_Rodríguez Fazul_Abdullah_Mohammed Feitosa Euphaedra_(Xypetana)_jacqueshecqui Enrique_Gaspar_y_Rimbau Francisco_Lavandeira Francisco_Andres_Escobar Encourtiech Estadio_Monumental_de_la_Universidad_Nacional_de_San_Agustín Estudio_clinico_epidemiologico Espora_(desambiguación) Entepica Festival_Nacional_e_Internacional_de_la_Doma_y_Folklore_de_Jesús_Maria FC_Metallurg_Lipetsk Esquire Egeón_(satélite) Especiación_simpatrida Estacion_de_Lloreda-Sant_Crist Enfermedad_inflamatoria_pelvica Francois_Severin_Marceau-Desgraviers Euphorbia_frutescens Emacs_Lisp Eduardo_Nascimento_da_Costa F-102 Epicauta_lauta Era_Kofun Elk_River_Station Ferrotantalita Falco_sparverius Encelado_(luna) Estación_de_Fuencarral_(Cercanias_Madrid) Espana_en_el_corazon_himno_a_las_glorias_del_pueblo_en_la_guerra Eduardo_Antonio_Parra Enrico_Cester Eine_Kleine_Freymaurer-Kantate Enrique_de_Peralta_y_Cárdenas En_la_niebla_(Janacek) Francois-Rupert_Carabin Estados_independientes Feminista

html map