Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rhinochernes_granulatus Rio_Siagne Ulcera_peptidica G.E.Hutch. Rotores_en_tandem Unión_Centroamericana_de_Fútbol Ruta_Estatal_de_Nevada_233 Municipio_de_Woonsocket_(condado_de_Sanborn,_Dakota_del_Sur) Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_las_Virtudes Rosemary's_Baby Tukulti_Ninurta_I Ganassi U_S_A. Futbol_Alcobendas_Sport Musculo_depresor_del_angulo_de_la_boca Iglesia_luterana_noruega_de_Grytviken Religion_en_Italia Franz_Joseph_Gall Remo_de_banco_fijo Iglesia_de_San_Gines Gens_(historia) Royal_Albert_Hall_London_May_2-3-5-6_2005 Muro_de_john_lennon Universidad_Progresista_de_verano_de_Catalunya Unidad_de_Inteligencia_Financiera Rendimiento_de_reacción Unión_Soviética_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1988 Murviel_lès-Montpellier Fuerza_Aérea_Austriaca Iglesia_de_Santa_María_la_Mayor_(Ayora) S'Arracó García_Sarmiento_de_Sotomayor,_conde_de_Salvatierra Municipio_de_La_Paz U-571_(película) René_Favaloro Impanacion Gobernador_del_Estado_Merida Río_Nabao Germà_Colón Union_de_Partidos_Comunistas_-_Partido_Comunista_de_la_Unión_Soviética Municipio_de_Robinson_(condado_de_Posey,_Indiana) Municipio_de_Valley_Brook_(condado_de_Osage,_Kansas) Municipio_de_Wilson_CW Roccadaspide Union_de_Juventudes_Comunistas Ingeniería_del_fuego Municipio_de_White_Rock_(condado_de_Roberts,_Dakota_del_Sur) Universidad_de_Bogotá_Jorge_Tadeo_Lozano Rodengo_Saiano Museo_Etnologico_de_Barcelona Reseda_suffruticosa_var._sessiliflora Indice_diferencial_de_vegetación_normalizado Municipio_de_Buford_(Dakota_del_Norte) Ruta_8 Ridge_Wood_Heights_(Florida)

html map