Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Xavantes Condado_de_Collier_(Florida) Afilarmonica_NiFú-NiFa Choeronycteris Colegio_universitario_(Argentina) Zonitis_cowleyi Compsaditha_angustula Clematoclethra_cordifolia Villaluenga_de_la_sagra Agrupaciones_galácticas Chelaethiops_congicus Aetheomorpha_thailanda Ciudad_Purpura_Prohibida Condado_de_Hillsdale Vanessa_Baden Ciudades_del_Reino_Unido_por_población Châteney Vancouver_(Canadá) Consall Abel_(personaje_bíblico) Yun_Suk-Young Adolfo_Mas_Ginesta Alarma_de_reacción Waldstadion Víctor_Manuel_de_Saboya_y_Saxo_Coburgo Alectomancia Zakład_Narodowy_im_Ossolinskich Vanara_(etnia) Condado_de_Morgan_(Colorado) Who's_who Chip_Ganassi_Racing Wavin'_Flag Volano Werner_Schulze Comunas_de_Loira_Atlantico Vale_de_Acor Akal Club_Sportivo_Sergipe Cloramfenicol Chu Zou_Kai Acelerador_Web_Google William_H._Nichols Vin_de_pays ARMA XIV_Reunión_Interparlamentaria_México_Canadá Comité_Permanente_del_Buró_Politico_del_Partido_Comunista_de_China Vidas_robadas_(telenovela_de_México) Yale_School_of_Medicine Colobaspis_flavonigra Adriana_Barraza Aldein Zenyattà_Mondatta Villanueva_(Zacatecas_México) Cohors_II_Asturum_Equitata

html map