Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

MP_Mikkeli Raión_de_Varva Provincia_de_Paucar_del_Sarasara Microscopio_(desambiguacion) MetroSur Provincia_Manuripi Rebelion_Mito Potosí_(ciudad) Primera_Division_de_Chile_1982 Rada_de_Haro_(Cuenca) Meliponicultores Louis_Delapree Goura_cristata Los_Pandos Memnón_de_Heraclea_Póntica Luis_Barrena_Alonso Pwllheli Mesec Raül_Lopez Greatest_Hits_(album_de_Aerosmith) Marco_Ruas Pseudobetckea_caucasica Powiat_dzierzoniowski Gran_Premio_Industrias_del_Mármol Maalik_Wayns Pseudophoxinus_maeandricus Rahowardiana Goyescas_(ópera) Quintiaes Micropuntia Marques_de_los_Trujillos Martín_Zúniga Quién_(cancion) Línea_canarsie Mario_Scirea Pueblo_frances Receptor_nuclear Project_Runway_Latin_America_(temporada_1) Matilde_Fernández Greatest_Hits_(album_de_blink-182) Godzilla_(película_de_1954) Marco_Aurelio_Cota_(consul_74_a._C.) Lycurgus Graficas_triangulares Mauricio_Esterházy London_Grammar Lyophyllum_connatum Presa_Mocuzari Gonzalo_Arostegui_y_Herrera Mañana_campestre_(canción) Prosaurolofus Maria_Pia_de_Sajonia_Coburgo_Gotha_Braganca Manuel_Talens Marquet Martin_Almagro_Basch

html map