Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Branchiostoma_caribaeum Barba_de_macho Bruc Bandera_de_Infantería_Ligera_Paracaidista_“Roger_de_Flor”_I Beit_Ha'Chidush Branches Biyuuden Balduino_Brazo_de_Hierro Caligrafia_árabe Basílica_del_Santo_Spirito Biblioteca_del_museo_de_prehistoria_de_valencia Barrio_civico_de_santiago Canny_sur-Therain Barjac_(ariège) Cecilia_Braslavsky Basílica_y_convento_de_San_Pedro Brassia_caudata_var_hieroglyptica Betty_(pelicula) Bota_de_Oro_2007–08 Belascoáin_(Navarra) CF_Ciudad_de_Alfaro Biscutella_apula_var._microcarpa Boulengerula_changamwensis Bagnolo_del_Salento Canchallena Bande_à_part Beta_foliosa Bañados_de_Izozog_y_el_río_Parapetí Be_quick_or_be_dead Bignonia_unguis-cati_var_serrata Biomagnificacion Campeonato_Europeo_de_Hockey_sobre_Cesped_Femenino_de_2007 Bracana_(Granada) Carlos_Nakatani Cape_Coral_Florida Campeonato_Mundial_de_Piragüismo_de_2013 Batman:_Child_of_Dreams Bacterias Cantón_Colimes Carlos_Juan_Moneta Bayard_rustin Chapalele Cazeneuve_Montaut Catálogo_Collinder Barchín_del_Hoyo Cartagena_del_Chaira_(Caquetá) Bahia_San_Quintín Caballos_de_guerra Bandeirantes_(Paraná) Bromelia_bicolor Carlos_Colón Cambyretá_(Paraguay) Carlos_M_Ramírez Batalla_de_Julianstown Campeonato_de_reino_unido_de_ciclismo_en_ruta

html map