Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fredéric_Ozanam Glándula_de_Montgomery Romont Rio_Cross Republica_autonoma_de_Naxciván Tribu_Sarsi_ó_Tsuu_T'ina Gennadiy_Bilodid Insomnia_(novela) Trevou_Treguignec Ría_de_Camariñas Tynnyrilaki Gilibertia_stenodonta Ribota_(Segovia) Galium_witheringii Ulrike_Arnold Germa_Bel_i_Queralt Municipio_de_Reed_(Arkansas) Generador_eólico Turquel Risotto_alla_milanese Iglesia_de_Santa_Maria_de_Altamira_(Miranda_de_Ebro) Uthman_ibn_Ali Gap_(Altos_Alpes) Rencurel Robinson_2003 Rómulo_Vasco_da_Gama_de_Carvalho Futón Municipio_de_Bogy_(Arkansas) Iglesia_de_San_Cipriano_(San_Cebrián_de_Mazote) Municipio_de_Allen_(condado_de_Noble,_Indiana) Municipio_de_Mosquito_(condado_de_Christian,_Illinois) Richard_Winsor Fuero_de_las_leyes Republica_de_Santo_Tome_y_Principe Trichomycterus_punctulatus Félix_de_la_Fuente_(baloncestista) Tu_Y_Yo_(canción_de_la_Oreja_de_Van_Gogh) Municipio_de_Carlston Tuifly Furor_erótico Independent_Spirit_Awards Gary_Lockwood Rich Municipio_de_Milford_(condado_de_Juniata,_Pensilvania) Reveil_Club_de_Daloa Fredrikstad_F.K. Fuendejalón_(Zaragoza) Ruf_3400S SSH_(desambiguación) Ikkitousen:_Dragon_Destiny Retablo_mayor_de_la_Basilica_del_Pilar Iglesia_de_San_Francisco_de_Asis_de_Guadalajara_de_Buga Rio_Aguamulas George_G._Blaisdell Iglesia_evangélica_armenia

html map