Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wewahitchka Adelard_Godbout Vicente_Alfaro_(político_colimense) Ximena Collip Colectividad_macrocanonica Cinescape Yulong Cincinnati-Kentucky_Norte Alcedo_cristata_vintsioides Wolo_(Provincia) Clifton_Forge_(Virginia) Ciempies_doméstico_(desambiguación) Chava_Alberstein Condado_de_Sheridan Continuum Claudio_Darío_Biaggio Vuelta_a_Castilla_y_León_2013 Zanzan Codigos_de_identificación_bancaria Chañarmuyo Colección_Laberinto Comunidad_del_Emmanuel Wizards_on_Deck_with_Hannah_Montana Chatísgar Vilem_Würfel Chilcas_(Entre_Rios) Vegetacion_psamófila Chingue Concilio_de_Siena Cirrhobolina Conashaugh_Lakes_(Pensilvania) Abasto_(buenos_aires) Coartacion_de_aorta Wagadugu Wintersbourg Chenehutte-Treves-Cunault Condado_de_Linn Ajedrez_aleatorio_de_Capablanca A_G_Schulz Agrias_pericles Collocalia_rogersi Vuelta_al_Pais_Vasco_1935 XX_Centauri Aegus_acuminatus_bawangensis Villanueva_de_Alcoron_(Guadalajara) X2_(pelicula) Xenus_cinereus Xie_Xingfang Alberto_Cienfuegos Villarroya_de_los_Pinares Conde_sur_Vire Acido_cinamico Vamps_(película) Walter_de_Silva

html map