Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Itxako Jon_Hnefill_Adalsteinsson Iter_criminis Instituto_de_Matematica_Aplicada_M._V._Keldysh Jorge_Lolas_Talhami Linea_2_(MetroBilbao) Lista_de_capítulos_de_The_IT_Crowd Limbarda Las_Cuevas_(La_Rioja) Kurt_Stopel La_colmena_de_Camilo_José_Cela Jimmy_Giménez-Arnau Issipile_(Sandoni) Jecht Keeping_up_with_the_Joneses Journey_of_the_Dunadan James_Robert_Baker Jake_Nava Larry_Williams Juan_Manuel_Garcia_Ramos Liga_Regional_de_fútbol_(Coronel_Suarez) Libro_Secreto_de_Santiago Jose_Maria_Estrada Lenguaje_de_Definicion_de_Descripción_(DDL) Jorge_Iván_Ospina_Gómez KLM JS_Saint-Pierroise József_Bozsik Lista_de_episodios_de_Spooks James_Thomas Lenticularia_monorhiza Islas_Comoras Juan_Cagliero Linea_60_(colectivo) Istituto_Agronomico_per_l'Africa_Italiana La_huella_(desambiguación) León_marino Isla_Rugosa La_Cizaña La_Tierra_de_las_Cuevas_Pintadas La_Strada José_Arcadio_Buendia_(padre) Liga_Nacional_de_Baloncesto Larchwood_(Iowa) Kenny_Moreno Jujuy_(provincia) Jean_Desiré_Ringel_de_Illzach La_filosofía_de_libertad Kutche Lista_de_episodios_de_Bobobo Jara_peluda Katakolo Lexicon_hoc_est_dictionarium_ex_sermone_latino_in_hispaniensem Jueves_de_plata José_María_Sánchez_Carrión

html map