Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escudo_heráldico_del_Mojón Espectroscopía_de_Absorcion_Atomica_(AA) Fairfield,_Connecticut Formación_de_palabras Eremobates_spissus Enrique_de_Hesse Eudes_IV_de_Borgoña Estación_de_cercanías_de_Segovia Embriaguez_de_Noé Elam_(desambiguación) Epicauta_albida Etelric_de_Deira Erythrina_acanthocarpa Existencias_y_flujos Erethistoides_sicula Edmund_M._Clarke_Jr. Francisco_de_Terrazas Espana_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision Evermannichthys_metzelaari El_sello_de_los_tiempos_(album) Editions_Ivrea Fabian_Arsenio_Castillo Erich_von_dem_Bach_Zelewski FFCC_Chinchilla_-_Cartagena Eranthemum_reticulatum Feuilleea_turbinata Facultad_de_Ingeniería_de_la_Universidad_de_Buenos_Aires Estíbaliz_Espinosa Filósofos El_reino_de_los_jardines_de_Dessau_Worlitz Fieschertal Encyclopedia_Britannica Estorninos Esther_Williams Elecciones_suecas_al_Parlamento_Europeo_(2004) Folotsia Filippo_Tommaso_Marinetti Felipismo Español_de_las_Antillas El_Reten Forum_Valladolid Faro_Linterna_de_Génova Extensión_promedio_del_lenguaje_en_morfema Entremes_famoso_sobre_la_pesca_en_el_río_Miño Escudo_de_armas_del_estado_Portuguesa Eduard_Gil Enzo_Scorza Escolapios_de_Aragón Español_de_Yucatan Francesc_Calvet_i_Mota Estación_de_Sirnach Especiacion Evolución_técnica Filtro_aireado_biologico El_jorobado_de_Notre_Dame

html map