Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_Federal_Viedma_–_Carmen_de_Patagones Distrito_de_San_Jerónimo_de_Tunán Ana_Fernandez_Garcia Crónica_de_los_Veinte_Reyes Doctor_Zhivago_(pelicula) Democracia_global Diego_De_Souza Diacrium_bicornutum_var._indivisum Dortmannia_lacustris Copa_Montañesa_de_Aviación David_Heath Ediacárico Economia_de_Andalucia Dia_de_la_Abuela Damiyat_(F961) Cronología_de_Presidentes_Federales_de_Austria Down_to_Mars D.R.U.G.S._(álbum) Cultura_de_Chad EREIM Crenidorsum_differens Coyuya_(estacion_de_Metrobús) Cuthbert_(Georgia) Cryptocephalus_buettikeri Alfonso_VIII_el_de_las_Navas_de_Tolosa Ecuación_de_Heisenberg Alvarado_(municipio) Duro_de_Domar Cryptosaccus Delegacion_de_Lautaro Distrito_de_Saman Alturas_del_Golan Cryptovolans Earl_Lemley_Core DSSS Convento_de_las_Duenas_(Salamanca) David_Noriega Amish Dolores_Parrales_"La_Parrala" Cunegunda_de_Suabia Cráneo_número_5 Cubo_con_asas Cultura_de_grecia Cristóbal_I_de_Dinamarca Alexander_Crichton Dr._Pérez_Mateos Dial_M_for_Murder Du_contrat_social Crouching_Tiger_Hidden_Dragon Algoritmo_Abusón Dominar_el_mundo Desórdenes_maníaco_depresivos Crucero_acorazado_Cristobal_Colon Corryocactus_brevistylus Eden_End

html map