Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Magdalena_del_Espíritu_Santo Primera_División_Danesa_de_1963 Los_Originales_Cazafantasmas Gran_Premio_de_los_Países_Bajos_de_1976 Pseudocyon Provincia_de_Bādgis Matematicas_en_el_Islam_medieval Mar_de_Cristal_(Metro_de_Madrid) Problemas_ortográficos_al_añadir_pronombres_a_verbos Proceso_electrolítico_Betts Luis,_duque_de_Borgona Línea_14_(Santa_Fe) Mihály_Csokonai_Vitez Praxedis_G._Guerrero_(municipio) M_A_S_H Mercado_Común_Centroamericano Marsana_buxifolia Manifestación_de_Alexanderplatz MGS-01_Corsa RazakSAT Lpk Max_Aub_Mohrenwitz Grantsville_(Maryland) Quarterflash Pseudoleptaleus_gibber Probablemente Pío_Isaac_Acuna Marinette_(Wisconsin) Miguel_Ximenez_(pintor) Milicia_Nacional Quintanilla_de_An_(Cantabria) Maceualli Primera_Division_de_Chile_1948 Red_Turbo_Ranger Mance_Rayder Medal_of_Honor:_Airborne Los_Sims_2:_edicion_navidena Los_Yébenes_(Toledo) Racó_de_Sant_Bonaventura_Canalons Quechuas_de_Lambayeque Queso_Gamonéu Maria_de_la_Gloria_de_Orleans-Braganza Mario_(martir) QNX Loisy-en-Brie Gobierno_politico_y_militar_de_Chiquitos Protocolo_de_Kioto_sobre_el_cambio_climatico Megalopus_basalis Maniobras_en_Japón Red_Star_93 Puya_coarctata Proyección_Mercator Pyotr_Semyonov_Tyan_Shansky Radu_Sârbu Gobierno_de_Aragón

html map