Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hot_Water_Music Hermanos_y_detectives_(Argentina) Andries_de_Graeff Hallennes_lez_Haubourdin Azay_le_rideau Miss_Mundo_2007 Ano_69 Guernica_y_luno Mina_del_cañón_de_Bingham Movimiento_de_Descolonizacion_y_Emancipación_Social Muerte_de_Adolf_Hitler Auditorio_Municipal_de_Sanlúcar_de_Barrameda Asociacion_mundial_de_futsal Andres_de_Jesús_María_y_Jose_Bello_López Así_en_el_Cielo_como_en_la_Tierra Hippotragus_niger Hurones Hudson_Entertainment Ministro_de_la_Armada_(Japón) Artes_y_Oficios Moorefield_(Nebraska) Hèctor_Villalba Anas_formosa Anthony_DeSando Movimiento_Estudiantil_Venezolano Mimbres Género_didáctico Mini-multi Hans_Georg_Conon_von_der_Gabelentz Auscultar Atoramiento Andrea_Caesalpino Mortadelo_y_Filemon_-_La_maquina_de_copiar_gente Hempstead_(Nueva_York) Antonio_Valcárcel_Pío_de_Saboya_y_Moura Autocañón Guatemala_City Gros_Islet_(Santa_Lucía) Avesnes_lès_Bapaume Misiles_antirradiacion Mozilla_Foundation Avañe'e Argentière Ascensio_Martiarena Hierba_escobajera Hugo_Gunckel_Lüer Monsenor_Bernabe_Piedrabuena Aplosonyx_orientalis Arroyo_Ralon Attila_l._borhidi Hetangiano Arcadio_Zentella Hacking Arlington_(Virginia) Gymnopis

html map