Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Franqueville Riverboats Galeodes_kozlovi Gabriel_Guerrero_Gómez García_(municipio) Ruta_del_agua Indispensable Un_filósofo_da_una_lección_sobre_el_planetario_de_mesa Río_Kaverze Return_of_the_Dozen_Vol.1_(Mixtape) Urdúliz Germain_de_la_Fuente Rosario_Bajo_(San_Germán) UCI_WorldTour_2011 Tzintzuntzan_(yacimiento_arqueológico) Gobernador_de_Tucuman Musaraña_elefante_de_roca_occidental Glochidocaryum Ricardo_Luis_Alfonsín García_Gutiérrez Umi_Ryuuzaki Infraestructura_Urbana_de_Guadalajara_(México) Ronda_de_noche_(desambiguación) Relleno_de_seguridad Gestor_de_composición Ubiambre Gasteropodo Republica_Komi Gestosis Gandin Revistas_Españolas_de_Ciencias_Sociales_y_Humanidades_(RESH) Renata_Soñe Iglesia_Penitencial_de_Nuestra_Senora_de_la_Vera_Cruz_(Valladolid) Geografia_de_oceanía Galvanismo Rosauro_Martínez Galium_pedemontanum_subsp_pedemontanum Tuy_(rio_Venezuela) García_Ximénez_de_Cisneros Futbol_en_los_Juegos_Panamericanos_de_San_Juan_1979 Unidades_SI Rumania_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1994 Rhinecanthus_abyssus Gaston_Sessa Tri-Cities_Blackhawks Universidad_de_la_Salle_(Pensilvania) Trentemøller Richard_Verreau Renacimiento_Sumerio U_R.I. Giuseppe_Grillo Union_Internacional_para_la_Conservacion_de_la_Naturaleza_y_los_Recursos_Naturales Revolucion_republicana_china Municipio_de_Missouri Universidad_de_Adis_Abeba

html map