Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Osculum_infame Name Orlando_Octavio_Poblete_González Pawn_(película) Nicktoons_Attack_of_the_Toybots Ophioblennius_atlanticus Oreoleysera Parque_regional_de_la_cuenca_alta_del_manzanares Pechina_(Almería) Per_Stig_Møller Pelón_(desambiguación) Parque_Nacional_Lago_de_Camécuaro Olímpico_Aurora Pagafantas Polioptila Music_for_nations No_basta_ser_medico Penalty_a_lo_Panenka Oa Physalaemus_maculiventris Parasynaptopsis_nigrum Nothingface_(album) Neatle P._O._A. Obertura_sobre_temas_judios Palacio_del_marqués_de_San_Esteban_del_Mar Noah_Centineo N-154 Picotia_nitida Parque_de_la_memoria_de_buenos_aires PS_2_(puerto) Nuevos_Ministerios_(Metro_de_Madrid) Pavel_Pavel Plana_Mayor Policia_de_Segurança_Pública Pinus_caribaea Nueva_Vía Omega_Aquarii P_E.Gibbs Polilla_de_la_col Narguile No_te_des_por_vencido_ni_aun_vencido Panteón_del_Inglés Oswin_Oswald Pedro_Echague Paja_mansa Oyodo_(1943) Plaza_de_España_(Metro_de_Madrid) Notker_balbulus People_for_the_Ethical_Treatment_of_Animals Pelita_Jaya Phlox Porbeagle Pilsener_(desambiguación) Nymphicinae

html map