Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ano_1518 Ibón_de_Escalar Halinella_hebardi Gustavo_Madero Hiperion_(Marvel_Comics) Antonio_Gargallo_Mejia Momo_no_hanabira Apolineo Huron_(indígenas_norteamericanos) Aspidolopha_erberi Andrew_Browne_Cunningham Andrija_Žižic Movimiento_Nacional_de_Rocha Historia_de_la_República_Dominicana Modulo_lunar Hector_de_Miguel_Martin Aringo Artafernes Heaven_(desambiguación) Heinz_Alt HMS_Collingwood_(1908) Huntington_(Texas) Morris_Multimedia,_Inc. Harmandia Analisis_de_Peligros_y_Puntos_de_Control_Críticos Austrohahnia Anillo_de_Tucum Anne-Hélène_Suárez Mumliswil_Ramiswil Aurelius_Ambrosius Anna_Ali Anneli_Saaristo Hecho_geografico Aranea_longipes Antígenos Ibarranguelua_(Vizcaya) HD_95559 Andre_(nombre) Montserrat_Melero Andras_Hegedüs Haplophragmiidae IC Misil_AIM-7_Sparrow Hado Arlos Atanasio_de_Athos Historia_de_Praga Hieronyma_alchorneoides IMRT Idioma_espanol_hablado_en_Republica_Dominicana I_Could_Sing_Of_Your_Love_Forever Angostura_(Rocha) Ataque_al_Batallon_de_Monte_Chingolo Humming Archicofradia_del_Paso_y_la_Esperanza_(Malaga)

html map