Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gling_Glo Friedrich_von_Munchhausen Unearth Fray_Melchor_Martinez Resident_Evil_0 República_Somali Geranium_sylvaticum_var._alpestre Rosaura_del_Pilar_Teresita_Barahona_Aguayo Municipio_de_Cotton_Hill_(condado_de_Dunklin,_Misuri) Futbol_irlandes Rufina Fuentespreadas_(Zamora) Régimen_Económico_y_Fiscal_de_Canarias Ringling_Brothers_Circus Muralla_de_la_ciudad_de_Xi'an U_N_A_B Río_Bugunzh Iglesia_de_San_Fruitos_de_Aransís Uropoda_ornata Trimmatom_sagma Río_Sámano Georges_Beuchat Municipio_de_Hayti_(condado_de_Hamlin,_Dakota_del_Sur) Rufino_Bauza Museo_Escultor_Antonio_Navarro_Santafé George_Villiers,_I_duque_de_Buckingham Under_the_Red_Sky SGR_1806_20 Round_and_Round_(canción_de_Ratt) Ruijas_(Cantabria) Restrepo_(Valle_del_Cauca) Gastronomía_murciana Universidad_Especializada_de_las_Américas Uruena Río_Tsna VII_Legislatura_de_Guatemala Frinco Generación_del_27 Getafe_Club_de_Futbol_B Troada Reserva_Natural_Marloth Garai_(familia) Iglesia_de_San_Martín_de_Frómista SV_River_Plate Gleditsia_elegans General_Electric_GAU-8_A_Avenger URRS Geotropismo Tsingy Iglesia_de_San_Pedro_(Limpias) Municipio_de_Jesus_María_(Aguascalientes) Tricentenario_(estacion) Té_de_perla Glitch_(musica) Rito_Masonico

html map