Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bota Cancion_de_Rolando Cañón_de_Paris Baucina Campo_de_cebollas Catapotia_kuhneli Bláa_lónið Byrsonima_crassifolia Batalla_de_Sagrajas Cabralea_cangerana Campeonato_Mundial_de_Balonmano_Masculino_de_1954 Benji_(película) Carretera_del_mar Biblioteca_de_Celso Cereus_thalassinus Casanova_(serie_de_television_de_2005) Cantón_de_Vitrey_sur-Mance Blankenburg Carlos_sottolichio_urquiza C_212 Campeonato_Mundial_de_Clubes_de_la_FIVB_de_2009 Byron_Wilson Bartolome_Ángel_Venancio_Alberto_Vaccarezza Bomberman_Max_Red_Champion Blood,_Sweat_&_Tears_Live Catedral_de_Santiago Calculus_ratiocinator Balanocarpus_heimii Banri_Kaieda Celula_fotovoltaica Becklespinax Békés_(condado) Calm_Before_the_Storm Barnabas_McDonald Canton_de_Villemur_sur_Tarn Berberidaceas Challenger_de_Seúl_2013 Bahía_de_Sao_Marcos Carl_Weathers Basílica_de_María_Auxiliadora_y_San_Carlos_(Buenos_Aires) Calsita Bonifacio_del_Vasto Bourg-Sainte-Marie Bosc-Édeline Canciones_de_Paramore Bogdanivka Beddomeia_bellii Booty_Call Cantón_de_Ax-les-Thermes Chapeiry Cementerio_del_Père_Lachaise Blackmail_(1929) Butuan Baixo_Alentejo_(provincia) Capestrano

html map