Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bediere Bandera_de_la_Republica_de_Tartaristan Boomerang_(LA) Cabal_(desambiguación) Caperucita_Roja_(película_de_2011) Celina_(Ohio) Bufo_hypomelas Centovalli Carretelà Campeonato_Mundial_de_Vela Bullangus_(album) Carminativo Carlos_Mario_Jimenez Castellanos_de_cea_(Leon) Bordes-de-Rivière Bernes Brasileiros_brancos C.J._McCollum Cantacuzino Cabonizacion Calopogon_pulchellus Call_of_Duty:_World_at_War_Final_Fronts Batalla_de_la_Montaña_Negra Bernardo_Victor_Carande Bóxer_(ropa_interior) Batalla_de_la_vuelta_de_obligado Cardenal_Quintero_(desambiguación) Cañardo_Lacasta Campeonato_Mundial_de_Balonmano_Femenino_de_1973 Centrales_hidroelectricas Bacharuddin_Jusuf_Habibie Castillo_de_Caracuel BAC_TSR.2 Braqueluridos Bones_(TV_series) Carbon_mineral Blanca_Brisac_Vázquez Castillo_de_dumbarton Campo_de_concentracion_de_Gusen Barrio_nuevo Bushong_(Kansas) Bartonia_(revista) Cementerio_de_Way_On_Kon_Ce Bernard_Mery Chaerophyllum_laevigatum Bignonia_morongii CZW_Death_Match_Championship Botanisk_Hage_og_Museum_Tøyen Casa_de_la_moneda_de_bolivia Beijīng_huānying_nǐ Centuria Boyeux-Saint-Jérome Carrie_Fisher Barricada_(periódico) Canción_de_Hielo_y_Fuego

html map