Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sandra_Sabatés Sinfonia_n_º_7_(Dvorák) Salvador_Urrutia Themus_bitinctus The_evil_dead Shooter_táctico Serissa_foetida Saga_Gull_Thóris Taxon_lazarus Somalo_(moneda) Smacks The_Minor_League She_Said_She_Said Torre_Repsol-YPF Sofia_Helin Superman:_la_pelicula Smyrnieae Saint_Bonnet-pres-Orcival Shocker Siembra Siega_Verde Sarza_de_España Tephrocactus_minutus Tetraedro_truncado_aumentado Terminologia_Anatomica St._Martin_of_Tours Sedecías,_rey_de_Juda Sergio_de_Cesarea Taur_im-Duinath The_A.B.C._Murders Thrimolus_duryi Thelocactus_subterraneus Schwarzach_am_Main Torres_Altaire_1_2_3,4 Tarsius_tumpara Sajazarra_(La_Rioja) Serie_A_1931-32 Saint-Pierre-d'Eyraud Salix_anglorum Saint-Éloi_(Creuse) Sparedrus_kolibaci Sri_Nisargadatta_Maharaj Thomas_Linley Tiempo_de_Sueño Solo_para_Reír Servicios_Internos_de_la_Union_Europea Sombrero_cordobés Tornillo_(planta) Sida_grandifolia Thinopyrum_ponticum Serie_431_(ex-100)_de_RENFE Tentamen_Pteridographiae Saint_Jean_de_Bœuf Salón_del_Manga_de_Asturias Status_Athens_Open

html map