Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Glaciacion_de_Mindel_o_Kansas Ruta_Estatal_de_California_54 Río_Yeniséi Rognvald_Eriksson Tyrannochthonius_strinatii Unstoppable Uropoda_liffreana Riesgo_de_credito Trichomimastra_gracilipes Reichenbachanthus_reflexus Iglesia_de_Santa_Maria_de_Hortoneda Uca_deichmanni Roberto_Cofresi_Ramírez_de_Arellano Frostia_basicrassa Robotic_Empire Remember_the_titans Turdus_obscurus Ingenieria_nuclear S&P-500 Republica_Socialista_de_Checoslovaquia Rose_Colwell Fundación_belen_educa Rinoceronte_de_la_India Restralletas Urciers Rodrigo_de_silva_mendoza_y_sarmiento Gerolamo_Genga Fusion_gastronómica Ricardo_Medina_(Periodista) Iglesia_de_Santa_Maria_(Cogolludo) Gatas_&_tuercas In_the_Line_of_Duty_(Stargate_SG-1) Gimnasio_de_la_Universidad_Agricola_de_China Galo-Ibérico Run_(versión_de_Leona_Lewis) Ruben_Sosa_Ardaiz Roxey Ubiquitinación Ren_Höek Rio_Piratiní Ubiratan_Pereira_Maciel Igor_Andreyev Frédérique_Brion Fundación_Aguilar_y_Eslava Robertinidae Germania_Socialista Física_subatomica Frente_Social_Nacional Universidad_nacional_experimental_francisco_de_miranda Fumanchú_(atracción) Fun_on_a_Bun Genética_Humana Ruta_Estatal_de_California_38 Gensac-de-Boulogne Girardot_(Cundinamarca)

html map