Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Colonia_(filme_de_1997) Josh_Kirby Juanchi_Baleiron Ivica_Dačić Journey_to_the_Center_of_the_Earth_3_D Joan_Chen La_cagaste_.._Burt_Lancaster_(album) Joan_Garcés Lineas_de_absorción José_Cristóbal_Manuel_de_Villena_y_Sanchez_de_Figueroa Kommandobefehl Josep_Dencàs_i_Puigdollers La_playa_(cancion) Jesus_M._Rios Lima_(Ohio) Jose_torres_de_vidaurre Larco_Hoyle Las_Palmas_(distrito_de_Veraguas) Lengua_cervina La_Rue_Saint-Pierre Ipomoea_leari Landrethun_les-Ardres Junko_Okuda Kwangmyŏngsŏng-1 Le_Matin_du_Sahara_et_du_Maghreb La_mano_invisible Juan_Nicolas_Bohl_de_Faber La_dama_en_el_agua Lempster_(Nuevo_Hampshire) Jose_Maria_Aldao Isostigma Juncus_effusus_subsp._pacificus La_Misión_(Hidalgo) Kazerin Kool-Aid Israel_en_los_Juegos_Olimpicos Las_aventuras_de_Peter_Pan_(anime) Jose_D'_Elía Jose_María_Gil-Robles_y_Gil-Delgado Lago_Roca_(Río_Negro) La_Leyenda_de_Korra Liga_beocia Ivan_Jovanović José_Miguel_del_Solar_Marín James_J._Dickson Iowa_(antropología) Lacepède Liga_Veneta_Republicana Lecythis_sphaeroides Kiss_(banda) Kuala_Sungai_Baru Lepus_capensis_schlumbergeri José_Antonio_Martin_Pallín J_H._Rosny Julián_Tavárez

html map