Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Toma_de_Gaucin Jardin_Botanico_de_Norfolk Katarina_Zrinska Karreriidae Le_Pertre Irlanda_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Ángeles_1984 Las_Filipinas_(San_Pedro_de_Macoris) Le_scaphandre_et_le_papillon_(película) Jean_Francois_de_La_Pérouse LAV_Venta_de_Baños-Leon-Gijon Kevin_Stacom Javier_Elorrieta Jardín_Botánico_Octavio_Velarde_Nunez La_Torre_d'En_Besora_(Castellon) Lapizlázuli Lavans_lès_Saint-Claude Levantamiento_de_los_Boxers José_Martínez_Sánchez_(fotógrafo) Latino_(U.S._Census) Labruja Liberacion_espiritual James_"Jim"_Boyd_(actor) José_Pedraza_Zuniga Libro_de_Josué Kulinia Ley_del_efecto Le_Chevain Laura_Kinney Lago_Espejo La_zorra_y_la_cigüeña Jabes_de_Galaad Juan_José_Romero Ley_de_conservación La_Jungla_2:_Alerta_Roja Lista_de_tópicos_en_teoria_de_las_categorias La_mariee_mise_a_nu_pair_ses_célibataires La_madre_(novela) Lanzarote_en_prosa Karma_(álbum) Licenciado_en_Medicina_y_Cirugia Jovan_Dorđevic JARE Iudhishthira Kirguizistan_en_los_Juegos_Olímpicos Laura_Ramos_Hernández Les_Noes_près_Troyes José_Medina_(ciclista) La_Viga_(estación) John_Mills_(baloncestista) Jefe_del_Ejecutivo_de_las_Malvinas Juan_I_el_Grande Jarosław_Dąbrowski Josefa_Davila Leintz_Gatzaga_(Guipuzcoa) Isotes_albicornis

html map