Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Haigler_Creek_(Arizona) Mount_Hope_(condado_de_Grant,_Wisconsin) Augias Arrando_Ballester_Jose Antonio_Martinez_Ares Hector_Grauert Hesperíidos Asociación_Unitaria_Universalista Mordellistena_tsutsuii Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesus_de_la_Caida_y_Maria_Santísima_de_la_Amargura_de_Ubeda_(Jaen) Milos_Pavlovic Hathor_(Stargate_SG-1) Herbert_Peterson Avistamientos_de_ovnis_en_Espana Avión_de_pasajeros Apolino_Tarúguez,_hombre_de_negocios Halones Historia_de_Ayerbe_Siglo_XXI Hierba_sapera Montaigu_de-Quercy Avenida_Costera_Miguel_Aleman_Valdés Ano_1275 Ano_1343 Hamburg_(Illinois) At_the_heart_of_winter I'm_Not_a_Girl_Not_Yet_a_Woman Astor_Place_(línea_de_la_Avenida_Lexington) Mortadelo_y_Filemón_-_Panico_en_el_zoo Avella_(Pensilvania) Ministro_de_Planificacion_Federal Monthermé Monasterio_de_Bidaurreta Awassa_City_F.C. Asignacion_dinámica_de_memoria Antonio_Marin_Muñoz Humboltia_brevipes Ministerio_de_Ambiente_y_Desarrollo_Sustentable Atalaya_de_los_Anillos Guaraguao_Abajo_(Bayamón) Autoridad_de_los_Servicios_Publicos_de_la_República_de_Panama Mons._Francisco_Jose_Iturriza_Guillen Mira_estadimetrica Montanas_Eilerts_de_Haan HR_Lyrae Arte_neoclasico Asuka_ciel Arte_Paleocristiano August_Mackensen Mosquero_verdoso Mitología_eslava Arədvī_Sūrā_Anāhitā Aukštaitija_Parque_Nacional Huracán_Edouard_(1996) Hautevesnes Moana

html map