Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Buckleys Bailen Calabasas_Pro_Tennis_Championships Carlos_de_Austria_(desambiguacion) Batalla_de_gamonal_(1820) CA19-9 Canal_de_noticias Canigo_(desambiguacion) Central_Nuclear_de_Zaporizhia Butteville_(Oregón) Backhousieae Bouquet_(Santa_Fe) Cancion Baraka_(obra) Campeonato_mundial_de_badminton_de_1983 Castillo_de_vadstena Batalla_de_fraile_muerto Beccariella Bisiano_mazinho Cabellos_de_Pele Bernard-Germain-Étienne_de_la_Ville-sur-Illon_conde_de_Lacepede Brazo_de_Escudo_Cruz Casa_de_la_buelga Basilio_sancho_de_santa_justa Baturro_(linguística) Canto_lírico Cedazo Binissalem_(vino) Bicicleta_(fútbol) Basiphyllaea Bretteville_sur_Laize Carlos_García_(futbolista_peruano) Beatriz_Parra_Durango Channa_marulius Cabra_blanca_andaluza Boom_petrolero C-32 Beecher_City Baloncesto_Granada Brian_Kinney Capilla_de_Plevna Barbarito_Diez Castelvetro_di_Modena Borlange Beberino Bustinza_(Santa_Fe) Benjamin_bloom Bornasco Canón_Automático_Tipo_96_25_mm Calendario_aimara Centro_Atómico_Bariloche Cesar_al_mejor_guion_original Chapáyev_(desambiguación) Carey_(Ohio) Barreras_(República_Dominicana)

html map