Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bathanalia_straeleni Celofísis Callispa_daurica Cerro_Pan_de_Azúcar_(Cordoba) Cebolla_matancera Barón_de_Japurá Cabeza_Menor Castillo_de_Herstmonceux Casa_del_Cirujano Años_280_adC Carbon_Hill_(Alabama) Bra_(Dragon_Ball) Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1927 Brigham_Henry_Roberts Carola_de_dia_Carola_de_noche Cerrunos Bye_Bye_Baby Biloria Bagaces_(canton) Censura_en_Cuba Batalla_de_Colachel Bracana_(Íllora) Bolaño Bay-sur-Aube Buckethead Carlos_Francisco_Le_Brun Centros_sanitarios Campana_de_Rusia Calabacilla_salvaje Bearn_o_la_sala_de_las_muñecas Carlos_Peinado Carles_Sabater Baronesa_de_berlips Bohemia_literaria_española Capitan_Prat BBC_(desambiguacion) Büron Bergantín_General_Rosas_(1850) Catedral_de_Ciudad_Altamirano Bit_de_redundancia Berástegui_(Guipuzcoa) Camerota Cardamine_gelida Celso_Golmayo_de_la_Torriente Bagrus_degeni CSIT_Union_Profesional Catedral_de_los_Ángeles Cabo_de_Loop Castillejo_de_Monteagudo Centenario_de_la_Revolución_de_Mayo Buck_Run_(Pensilvania) Año_1429 Blankenburg Castanea_kusakuri Bearn_o_La_sala_de_las_muñecas_(película)

html map