Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

North_Penobscot_(Maine) Nystalea_cossoides Piola Pieza_de_arte Ortoiroide Ocnosispa_aemula Patrulla_marítima Norbert_Haug Pitta_(alimento) Oxalidacea Neumannia_atrorubens Pedro_Borbón Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_en_Corea_del_Sur Oudon Namandu_o_Nanderuvusú Pedro_Gómez_de_la_Serna Norwood-205th_Street_(IND_Concourse_Line) PR:TK Padre_Santiago_Calle_Santos Paudalho Nombre_papal Plaza_de_la_Moncloa_(Madrid) Noruega_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1984 Pichincha Nada_(canción_de_Zoe) Phineas_y_Ferb:_El_verano_tuyo_es Parque_Nacional_Marino_Gran_Bahia_Australiana Peter_Enckelman Petexbatún PSR_B0833-45 Nycteris_tragata Museo_valenciano_de_etnologia Península_de_Melville Neo_geo Pintura_británica Nicholas_Aloysius_Adamshock Osteolepidida Pampa_del_infierno Orden_de_los_Caballeros_del_Hospital_de_San_Juan_de_Jerusalen Odontotrypes_mirek Port_Eads Panfletos Music_for_the_Native_Americans Palitos_de_la_Selva Portal_del_Angel Natacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012_–_100_metros_estilo_libre_masculino Norðurland_Eystra Nopalxochia_ackermanii Parasinilabeo_assimilis Pelicosaurios Platycerus_senguni Petrel_de_las_Fiyi Partido_esclavista Nelzon_Frazier,_Jr Parque_nacional_de_los_Volcanes_de_Hawái

html map