Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Literatura_costarricense Jorcas Jugador_de_Mayor_Progreso_de_la_LNB Jose_Maria_Escrivá_Albás Jesus_Conill Instituto_Castellanoleones_de_la_Lengua InterMezzo José_Gregorio_Paredes José_Mariano_Salas Jose_de_Jesus_Gonzalez_Reyes José_Ibanez_Martín José_Manuel_Restrepo Juegos_Olímpicos_de_2000 Jesus_Miguel_Sanz_Escorihuela Juan_Alberto_Belloch_Julbe Las_Suertes José_María_Carreño Linfoma_linfocitico_pequeño Kjellbergia Internet_Broadway_Database Juana_Belén_Gutierrez_de_Mendoza Jardin_Botánico_de_la_Universidad_Tecnica_de_Braunschweig Keppenburg Jarca Lepus_(constelación) L_C.G. Liscate Jay_Bennett Lenguas_Mai_Brat Larrabee_(Iowa) KNM_ER_3883 Lelio_Mármora Isla_Hassel Institución_educativa_María_Parado_de_Bellido_(Barrios_Altos) Jardin_Botánico_de_San_Francisco Jordan_Mechner Instituto_Madrileño_de_Estudios_Avanzados Javier_Arias_Iriarte La_Chapelle_Launay José_María_Posada_Pereira KW_Hydrae Intratec Lapradelle_Puilaurens Institucion_de_su_Majestad_para_Jovenes_Delincuentes Joaquín_Gamboa_Pascoe Jean_Stelli Las_Vegas_Locomotives_temporada_2009 LU_021 Jardin_Botanico_José_Celestino_Mutis José_Luis_Sampedro_Sáez La_Gran_Sabana Kyoto_Animation Karl_von_Keissler Jimmy_Carruthers Larre_Borges

html map