Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emisión_de_electrones Festschrift Festuca_donacina Exposición_Internacional_de_Turín_(1961) Estructura_de_la_comunicación_en_el_mundo_arabe Eficiencia_asignativa Fixed_At_Zero Eugeni_Bregolat Ejercito_Patriótico_Ruandes Francisco_Beiró Encomienda_americana Fleche_Hesbignonne Estación_de_Serpins F.C._Erpeldange_72 El_Galáctico Eseuve Euphausia Esposas_y_concubinas FC_Ararat_Ereván FC_Zürich_(femenino) Erinaceus_Europaeus Emperador_(desambigüación) Estrella_enana Ferocactus_guirecobensis Emperador_Ichijō Eva_La_Yerbabuena Formula_2_Codasur Fantina Frankenstein_Jr. Fabrizio_Giovanardi Frank_de_Bleeckere Emilio_Ángel_Maza Estadio_Olimpico_de_Tulcan Festival_de_verbier Fogassot El_futuro_de_la_comida Filosofía_del_Derecho Felipe_Pinglo_Alva Fadrique_Álvarez_de_Toledo_y_Enríquez_de_Quiñones Fluviopupa_ramsayi Farmacóforo Francisco_María_de_Medici Felix_Gonzalez_de_León Encia Exelweiss_Entertainment Fiestapatria Extremoplusia_megaloba Enemiga Enrique_Segura_Iglesias Ernest_Henry_Shackleton Francis_Miras Eustomias_obscurus Eudicots Estadio_Ciudad_de_Lanus_-_Nestor_Diaz_Pérez Estacion_Castelar

html map