Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mula_(narcotrafico) Hans_Reiter Günther_Förg Hernán_Cordoba Montrécourt Hans_Jurgen_Pohmann Area_metropolitana_de_Bend Arturo_Dúo_Vital Aphyllanthes_monspeliensis Arthur_and_the_Revenge_of_Maltazard Hierba_galega Gualberto_Villarroel Aurelio_León_Ptacnik Hans_Joachim_Moser Hannah_Simone Halimiocistus Herbert_Saffir Hylobates_klossii Mordella_verticordiae_niveosuturalis Aqui_não_há_quem_viva Ministerio_de_Agricultura Apis_mellifera_v_Cale Ano_663 Augusto_martínez_sanchez Multiplicación_de_matrices Mr_Natural_(álbum_de_Bee_Gees) Historial_de_partidos_de_la_seleccion_nacional_de_fútbol_de_Venezuela Guglielmo_ebreo_da_pesaro Armageddon_March_Eternal_(Symphonies_of_Slit_Wrists) HMS_Sussex Mucosas Ariocarpus_bravoanus Heuilley_sur-Saone Gutalagen Aviatiranis Havertong Herdonia Idioma_jemez Avenida_larco_(canción) Atentado_terrorista_del_11_de_septiembre_de_2001 Guillermo_Rawson Gráfico_de_pastel Auburn_(Wisconsin) Ayuntamiento_de_getafe Haruna_(1915) Mittelrhein_(región_vinicola) Monte_Albert Huanguelén_(provincia_de_Buenos_Aires) Heterodimeros Mituliodon Mofo_(canción_de_U2) Guerra_de_Independencia_Española Anaxyrus Héctor_Rodríguez_Peña Avena_de_salón

html map