Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vuelta_Independencia_Nacional Charles_Henry_Bentinck Clidemia_hirta_var._elegans Coelorinchus_chilensis Codex_Rossanensis Consistencia_empresarial Wild_Young_Hearts Vasus Yvette_Guilbert Vincenzo_Nibali Vallada Chthoneis_rex Colón_(departamento,_Córdoba) Valdemaluque_(Soria) Commandeur_de_l'Ordre_des_Arts_et_des_Lettres Aglomerado_urbano Walter_E._Ellis Venenos_quimicos XLIX_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar XDE Comision_de_Administracion_del_Senado_de_Mexico Watashi-shousetsu Comunidad_Autónoma_de_las_Islas_Baleares Veuxhaulles_sur-Aube Vavilovia Abstraccion_(arte) Advanced_access_content_system Yogananda Acacia_siliquastrum Club_Cerro_Cora Constitucion_de_la_Segunda_Republica_Espanola Alamiro_de_Ávila Acantilado_de_Los_Gigantes Clasificación_de_Concacaf_para_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Acanthephippium Wormser_Reichstag City_Heat Chirazienne_Football_Club Yao_Ming Victor_Stoichita Club_de_los_fulienses_(revolución_francesa) Yolanda_Adams Clitoria_virginiana_var._elliptica Chili:_Musique_Des_Andes Yu_Gi_Oh!_La_pelicula:_Pirámide_de_la_luz Chimbito_pálido When_The_Sun_Goes_Down_(album) Aeropuerto_de_Puka_Puka Cine_porno Aegus_insignis Club_de_Futbol_Amposta Alan_Davidson_(escritor_culinario) Cimborrio Cicindélidos Ching_Siu-Tung

html map