Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Porto_Ércole Oreophryne_pseudasplenicola Petrochelidon P_LIN Museo_del_Patrimonio_Municipal Paises_por_Indice_de_Desarrollo_Humano Paris-Roubaix_1936 Neolimnomyia Nicolich Peponocephala_electra Paflagonio Pall. Planificación_automática Ono_no_Tôfû Nordri_Sudri_Austri_y_Vestri Pablo_Islas Pato_Hoffmann Philippe-Jacques_Muller Parque_nacional_de_Tarangire PBSUCESS Periplo_de_Piteas Playa_Negra Observatorio_meteorológico_aeronautico Operador_(cine) Paschasius_Radbertus Paco_Azorin Philip_Meyer Nalón_Club_de_Futbol Omnívoros Operación_Hurricane Papaya_carica Oliver_Coleman Periodo_Sideriense Olympus_E-520 Phrynopus_dagmarae Período_colonial Pileus Ordzhonikidze_(desambiguacion) Plaza_de_toros_de_Albacete Mussaenda_ingrata Neovison Orista_(Barcelona) Pantano_y_presa_de_Castrovido Mycena_kuurkacea Perosillo_(Segovia) Peroplus Palacio_de_kensington Osmiopsis Paraxerus Negro_Casas Platypelis_barbouri Olivia_Williams Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia_del_niño_Jesús_y_de_la_Resurreccion_de_Cristo_(Palencia) Nippon_siki Pedro_II_de_Borbón

html map