Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antioco_II Mohamed_Ali_Salim Morfo Himitsu_Sentai_Gorangers Asociacion_de_Naciones_del_Sureste_Asiatico Andrew_Graham_Yooll Morane-Saulnier_MS.230 Ascope Gynocraterium Mine_(cancion) Angel_Pérez_García Avenida_Ciudad_de_Villavicencio_(Bogotá) Hermandad_Universitaria_del_Santísimo_Cristo_de_la_Luz Aspres-lès-Corps Andréi_Yanuárievich_Vishinski Arturo_Mora Augustin_Robespierre Audífono Autobuzul_București Appendix Guillermo_de_la_Dehesa_Romero Modelado_numerico Assac Ibarra_(canton) Guayapán_garrapo Grupo_acetoxi Hidrolinfa Hotel_Villa_del_Duque Haliaeetus_albicilla_albicilla Hemimelia_fibular Hojas_blastodérmicas Ariel_Sorín Guigursis Highlands_(Nueva_York) Ministerio_de_Medio_Ambiente,_y_Medio_Rural_y_Marino Atizapán_de_zaragoza Arteria_circumflexa_humeri_posterior Automata_con_pila Anapski_(Korenovsk,_Krasnodar) Asystasia_podostachys Argentina_rubra Miss_California_USA Antonio_Díaz_Cañabate Autódromo_de_Most Appendicularia_(Género) Mordellistena_okinawana Angel_Maria_Candina Hróars_saga_Tungugoða Aspasia_(género) Hiesville Modecca_abyssinica Aufbauprinzip HMS_Dorsetshire Araña_(pez) Hartlepools_United

html map