Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Segunda_División_de_España_1973/74 Sergio_Vargas_(desambiguación) Safe_(EP) Strammer_Max Tahitian_Noni_International Surface_(TV_series) Sylvisorex_johnstoni Tenchu_Wrath_of_Heaven Saenz_Peña_(Subte_de_Buenos_AiIres) Salvatore_Ottolenghi Sierra_Nevada_(volcan_de_la_Región_de_la_Araucanía) Toxocara_cati San_Francisco_en_oración_(Caravaggio_Roma) Torneo_de_Brasil_2014 San_Zósimo The_Hudsucker_Proxy Tephrocactus_platyacanthus Semana_Santa_en_Castilla_La_Mancha Saint-Hilaire-la-Croix San_Lazzaro_degli_Armeni Tomás_Urretavizcaya Tom_&_Jerry Síndrome_de_Plummer_Vinson This_is_an_EP_Release Teorema_de_Saint-Venant Small_Smiles Sobre_los_principios Sphenopteris Superman:_Brainiac_Attacks Stoughton_(Wisconsin) Salvador_Macia_Carbo Thénisy Tioga_(Dakota_del_Norte) Samba_(personaje_mitológico) Sistema_financiero Steyermarkia Teatro_de_América_Latina Salchicha_italiana Serge_N'gal Teenage_Dream_(canción) Santa_Reparata_di-Balagna Taras_(Italia) Taoísmo_filosófico Selección_de_futbol_de_Gagaucia Szepmuvészeti_Muzeum The_Old_Man_and_the_Big_'C' Samuela Sinatra_(película) San_Marcos_(municipio,_Colombia) San_Lucas_Atoyatenco Springfield_(Los_Simpsons) Saint_Généroux Saint_Aubin-sur-Cailly Santos_Andrés_y_Gregorio_del_Monte_Celio_(título_cardenalicio) Todus_subulatus

html map