Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cheilosa_homaliifolia_var._grandifolia Constitución_material Cocina_britanica Comarca_de_quiroga Chevrolet_LUV Cinnyris_bifasciatus Computer_generated_imagery A_orillas_del_rio_Piedra_me_senté_y_lloré Civilizacion_occidental Chennevières_sur-Marne Af Consejos_Municipales_de_Desarrollo_(Guatemala) Albertinia Valdigem Vareta_de_San_José Compania_de_Caminos_de_Hierro_de_Ciudad_Real_a_Badajoz Condado_de_Okaloosa_(Florida) Ala_di_Stura Acmella Abierto_de_Estados_Unidos_2004 Vall_de_Biar Condado_Seminole_(Florida) Yacimientos_de_La_Espina_del_Gallego,_Cilda,_El_Canton_y_Campo_de_Las_Cercas Xxl Cold_Case_(serie_de_television) Alberto_de_Hungría Vicent_Andrés_Estellés Acnida_cannabina_var._cuspidata Condado_de_Vilches William_John_Swainson Villa_de_Cabrero Al-Talaba Widescreen Condado_de_Madison_(Misuri) Acontia_detrita Comunicacion_directa Chenopodium_humile Zorzal_pálido Yaguarón_(Paraguarí) Abraham_ecchellensis Variimorda_briantea Colegiata_mudéjar_de_Santa_Maria_del_Pilar Aarón-ben-asser Chassey-le-Camp Collage_(álbum) Abū_Bakr_Muhammad_ibn_Zakariya_al-Razī Aeródromo_de_Markovo Clerodendrum_fragrans_f._pleniflorum Vassa Valdelugueros Waldspirale Vendegies_sur-Ecaillon Condado_de_Ferry Adrian_Sina Zappa_in_New_York

html map