Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lamoignon-Malesherbes Invocacion Lamadrid_(Coahuila) Leaflets_of_Western_Botany Jaime_Francisco_Sarmiento_de_Silva Lista_de_episodios_de_Urusei_Yatsura Iván_Sepulveda Lista_de_capítulos_de_YAT_Anshin!_Uchu_Ryokō Jose_Manuel_López Jose_José J_W_Zetterst. Lemon_Spings_(Carolina_del_Norte) Josephine-Felicité-Augustine_Brohan La_viuda_negra_(serie_de_televisión) Licht. Kostis_Gimosoulis Jose_Leoncio_Lasplazas Linea_de_base_(medio_ambiente) Lake_Hughes Liga_Loberense_de_fútbol La_Puebla_de_Montalban_(Toledo) Inteligencia_(desambiguacion) Julen_Aginagalde Jorge_Rivas Jose_Antonio_Ríos_Granados Licania_pyrifolia L.E.Skog José_de_Calasanz La_hora_Chanante Jivaroana Lago_(Texas) Julia_Guillamon John_Winthrop József_Eotvös Jose_I_del_Sacro_Imperio_Romano_Germánico José_Villagrán Julián_Sánchez_Boort Jozef_Rotblat José_Maria_Fernández_Moraga Le_Bourgneuf-la-Foret La_rueda_del_tiempo_(película) Jurvielle La_Cámpora Islote_Lobos_(Argentina) Joaquin_Dimayuga Kilikilis_y_Golagolas La_Sonrisa_de_Julia Keep_Us_Together Kamel Juan_Ramón_González_Balcarce Juho_Mäkelä Jesus_Manuel_Fernández_Morales Judit_y_su_doncella_(Gentileschi,_Florencia) Lioptilus_nigricapillus Justo_Arias_y_Araguez

html map