Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_Gigonza Canon_de_155_mm_L_33_Modelo_Argentino Cementerio_de_los_Héroes_de_Kusumanegara Beguinas_y_begardos Callispa_angusta Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_Artística_de_1909 CBC_Television Camino_de_santiago_real Bielorruso_(desambiguacion) Basílica_de_Los_Angeles Castellano_beliceño Benjamín_belmar_moya Bómbix Cecilia_de_Majo Campeonato_de_Irán_de_Ciclismo_Contrarreloj Basilepta_minor Carcharhinus_fitzroyensis Campeonato_de_Fútbol_del_Guayas_1960 Bernardino_Lopez_de_Carvajal Canonero-torpedero Bathygobius_laddi Bernard_(Vikingo) Campanuzas Castillo_de_Vernet Caso_Palau Canale Boliaga Bajos_instintos Catedral_Nidaros Casa_de_la_Aduana Batalla_de_chacabuco Capitulaciones_de_Alfacar Bésame Bandera_de_surinam Centro_de_Investigación_Ames Bandera_de_singapur Capítulos_de_Farscape Broza_basta Cantón_de_Saint-Loup-Lamairé BTHS Caminos_de_utopía Cabo_del_Sur_(Indonesia) Betanzos_(comarca) Barionix Bronowski Central_Slope_(Dakota_del_Norte) Bernardino_Landete Batallon_Djuro_Djakovich Calicles CSI_depredadores Catedral_de_San_Pablo_de_Worcester Carlos_Grandjot Carolina_(película) Bustrofedones Campaña_en_el_Oeste_de_Africa

html map