Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paridea_tetraspilota Pedro_de_Alcántara_de_Churruca_y_de_la_Plaza No_es_país_para_viejos_(película) PEN Olla_de_presion Palo_de_piña_de_maíz_rubio Personajes_Runaway_A_Road_Adventure Pasta_dentífrica Polad_Bülbüloğlu Paisaje_modificado Numeracion_japonesa Peignot PeorTh Noemi_Sanín_Posada Plataforma_de_apoyo_a_Zapatero Parque_nacional_Azul_Meambar Neoclasicismo_musical_del_siglo_XX Nobles_Mundiales Olympia_(película) Novela_pastoril París-Roubaix_1983 Porción_ari-epiglótica_(músculo_aritenoideo_oblicuo) Opera-féerie Olympique_de_Beja Norton_(Vermont) Peter_Benjamin_Mandelson Neumotórax_espontaneo Nórdico_Antiguo Novoaltaisk Pies_planos Pergine_Valdarno Picking Par_mínimo Polysastra_venusta Oballo Platyhypnum Paderborn_(Illinois) NAeL_São_Paulo Paquete_(desambiguación) Othello_(manga) Paradisus_Londinensis Piana_(desambiguación) Ni_se_compra_ni_se_vende Ocupacion_de_Noruega_por_la_Alemania_Nazi Myoida N._Balcazar_Santana Plaza_de_toros_La_Santamaria Nichiren_Shōshu Nyctibatrachus_beddomii Nueva_Londres_(Dpto._Caaguazú,_Paraguay) Orlando_City Pleito_Viejo_de_los_Valles Nototriton_picadoi Peru_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992 Nuflo_de_Chávez_(provincia)

html map