Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gynandropsis_ophitocarpa Ano_1255 Helio_Fallas Asociación_Psicológica_Norteamericana Hop_(Desambiguación) Mona_Lisa_(cancion_de_Britney_Spears) Hipsifrones Apolonia_de_Iliria Hecourt_(Oise) André_Delvaux Avenida_Teniente_General_Dellepiane Homero_contra_Patty_y_Selma Género_negro Guillermo_Arellano Haumaka Moderna_Escuela_de_Viena Arteria_mesentérica_serpenteante HuffPo Aratiku Mirobriga Guaiacum_sanctum Monasterio_de_Santa_Clara_(Canadá) Artefacto_Explosivo_Improvisado Antonino Ananas_microcephalus_var._missionensis Homenaje_a_Fito_Páez Hervey_Allen_Study Ashagi_Nuvadi Historial Modisto_de_senoras Arthrostylidiinae Huracán_Hugo Hyperolius_diaphanus Azaria Gubérniya Arribasaurus Aspés Hiwaza Hermandad_de_Ntra._Señora_de_la_Soledad_y_Santo_Entierro_de_Ocaña_(Toledo) Misioneros_del_Sagrado_Corazon Asociación_española_de_municipios_del_olivo Mr._Natural_(álbum_de_Bee_Gees) Harry_Potter_y_las_reliquias_de_la_muerte_(pelicula) Autobús_ateo Guerra_Fría_(1962–1979) Hodgkins Arte_danés Asilis Arconcey Hierba_de_la_gallina Antonio_Ventura Arion_circumscriptus Hamazura_Shiage Henri_Padé Hans_Adolf_Mati_Krebs

html map