Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gravitation Reales_Ejércitos_Españoles Microrregião_de_Caririaçu Maizières_(Calvados) Prepublicación Real_Pontifícia_Antiquísima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra_de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Pueblo_Marini Psoas_mayor Real_Monasterio_de_la_Consolación_(Calabazanos) Presa_y_embalse_de_Becerril Marco_Junio_Silano_(consul_109_a_C_) Gomez_Laur María_de_Trastámara Pragmatica_sancion Majoshevskaya Gomez_III_Suarez_de_Figueroa_y_Cordoba Marcos_Zucker Mamey_de_Guacayarima Provincia_de_bocas_del_toro Real_Fuerza_Aérea_Libia Marina_Kiehl Primera_División_de_fútbol_de_España Proyecto_de_ley_Creación_e_Internet Gonzalo_Sánchez_Mendizábal Lonesome_Crow Golden_Bomber Mercedes_Jellinek Metalurgs_Liepaja Provincia_de_Overijssel Mercurialis_reverchonii Regimen_presidencial Pulinkunnu Rabi'_al-Awwal Reacción_de_ter_Meer Martin_de_moussy Miami_Playa Mantidactylus_zolitschka Malapterurus_monsembeensis Programa_de_desarrollo_humano_oportunidades Miguel_Angel_Celdran_Matute Real_Biblioteca Loxanthocereus_erigens Mijail_Leonídovich_Grómov Príncipe_de_Persia:_Las_arenas_del_tiempo Puente_de_Jiangyin Magnitud_escalar Psorophytum_undulatum Línea_ofensiva_(futbol_americano) Quérilo_(desambiguación) Meusel Melchor_Amate_Hernández Manuel_Cabral_Aguado-Bejarano Manuel_de_Rojas_y_Cordova Pragmática_Sanción_de_1776 Mapas_dinamicos

html map