Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joseph_T._Salerno Linea_121_(EMT_Madrid) Las_chinamas Levitacion_Magnetica Linked_Hybrid Junta_militar_(Colombia_1958) Krsṇa Kamasugo Leon_Guzman Lista_de_universidades_de_Venezuela Kool-Aid Kṣatrīyas Jardin_Botánico_La_Paz Linea_74 Karađorđe_Petrović Jaroslaw_Kaczynski Isbergues Leopard_I Jaime_L._Perriaux La_Palma_(Panama) Lilium_croceum Jose_María_Martínez_Cachero Instituciones_forales_de_la_ciudad_de_Valencia Karamelo_Santo Jugate_conmigo Ivan_Alexandrovich_Goncharov Kadapa Les_Loges_(Sena_Marítimo) Kenedy Kamiling Joaquina_Belaúnde_Matossian Liceras Julia_Michelón Ipomoea_rubro_caerulea Laudario_di_cortona Juan_Manuel_Cárcamo Karschia_koenigi Juan_Alonso_Pérez_de_Guzman_y_Zúñiga_(1503-1558) Lista_de_dramaturgos_de_Irlanda José_Sanjenis_Perdomo José_de_Carvajal_Salido Kingston_(Massachusetts) Invención_de_la_Santa_Cruz Khlysty Kampong_Speu Kilari Lagangilang Knights_of_the_abyss Juan_José_Amézaga Letonia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_Junior John_Van_Nost José_Luis_Maluenda Jerónimo_de_Blancas_y_Tomas Johnathan_Wendel Liga_ASOBAL_2009-10

html map