Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bosque_mediterraneo_del_suroeste_de_la_peninsula_Ibérica Catarina_de_San_Juan Caracterizacion_de_materiales Barrio_de_Santa_Isabel Castèlnou_de_Les Camouflage_(pelicula) Bibliotecas_presidenciales_de_los_estados_unidos_de_america Bouna_Coundoul Bollo_de_Anis Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1958 Campeonato_de_Futbol_de_Costa_Rica_1966 Canchy Carros_de_guerra Años_90_a._C. Bud_Grant Balsièges Ceadea_de_Aliste Cassini–Huygens C.J._Perry Bigos Bowling_Green_(Virginia) Beverly_Hills_(desambiguación) Be_as_One Carlos_Masquelet BSK_Belgrado Casey_Jones Carlos_Adolfo_Cassaffousth Cachopo_(Tavira) Caja_de_fosforos Bolsa_de_Francfort Carex_palustris Cernadilla Beni_Said Bull_Terrier_Ingles Bandera_de_Noreña Barack_obama Bandera_de_croacia Bootylicious C._J._Sapong Buchon_marteno BFC_Siofok Basílica_de_Sant'Abbondio Base_(química) Caserío_Larrea Batalla_de_fraga Camin Caída_de_Mogadiscio Banco_de_Málaga Bro_Gozh_ma_Zadou Boussay_(Loira_Atlántico) Bordado Castillo_de_carastas Canton_de_Appenzell_Rodas_Interiores Callispa_nigronotata Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1898

html map