Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Coria_c_f EAJ_PNV Alepes_melanoptera Aleksandronevskaya_(Krasnodar) Corinthe EVPP_Arquitectos Amigos_Osos_Unidos Cássia_Kis De_origine_Gothorum Distrito_de_cognac Dos_Caras_(telenovela) Amiga_Dottie_¿donde_estás? Diana_Sorel Aleuroclava_latus Alejo_Mijailovich Diseño_para_Todos_y_las_Tecnologias_de_la_Informacion_y_la_Comunicacion D_A_C Davey_Allison Ana_Peleteiro Doctor_Phillips_(Florida) EDonkey_2000 Dombeya_ficulnea Eddie_Albert De_Lijn Do_You_Dreams_Come_True? Dracunculus_canariensis Cómic_en_Chile Allendia Cutler_Ridge_(Florida) Democritea_serissoides Dvd+rw_tools Dewanand_Balesar Dasha_Astafieva Dímini Diacantha_bituberculata Distancia_(teoria_de_grafos) Dracaena_bellula Distrito_judicial Copa_Chile_Femenino_2010 Cyperus_esculentus_var_heermannii Departamento_de_San_Martín Aline_Raynal-Roques Dematerialización_(empresa) Corythaixoides_leucogaster Alma_de_héroes:_la_leyenda_de_Seabiscuit Demografía_de_la_República_Centroafricana Alet Decano_(religion) Altay_Spor_Kulübü Cooperacion_Economica_del_Asia-Pacífico Cuestión_de_Piel Alfredo_Relano Alfa_Romeo_33 Cubieres Denholm_Elliott

html map