Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inner_circle_(black_metal) Robert_Payne Gilberto_Martínez_(futbolista) Municipio_de_Geneva_(condado_de_Ashtabula,_Ohio) Turco_Mohamed Franz_von_lenbach Gabes_(gobernacion) Ribera_Alta_(Álava) Up_in_the_air Iglesia_Gótica_de_San_Vicente Fuero_de_Navarra Rhinella_vellardi Iglesia_de_San_Jorge_de_Sanlucar_de_Barrameda Gallows_humor Fuerzas_geológicas Rio_Inírida Municipio_de_Hale_(condado_de_Warren,_Illinois) In_My_Head_(cancion_de_Queens_of_the_Stone_Age) Municipio_de_Muddy_Creek Impromptu_n_3_(Chopin) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_Chiquinquirá_(Santa_Fe_de_Antioquia) Saale_Orla-Kreis Rodolfo_Elias_Calles Municipios_de_Nuevo_Leon Una_rebelde_en_solitario Trio_Olimpico Ulmaria_pentapetala_var_glauca Universidad_Nacional_Experimental_Politécnica_de_la_Fuerza_Armada_Nacional_Nucleo_Táchira Funcion_de_Moebius Tres_mujeres_en_la_hoguera Fueros_de_Aragón Triptico_del_imperio Universidad_modular_abierta Revolver_(álbum) Resolución_1_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Giulești Félix_Guerrero_López Gatillos Imperfect_Remixes Municipio_de_Susticacan Triditarsula_anomala Rodriguez_Salas Río_Aros Rubén_Garcés Iglesia_de_la_Virgen_del_Pilar VSEPR Republica_Tiberina Gamba_frita Rivolta_d'Adda Munon Tulcingo Municipio_de_Harrison_(condado_de_Franklin,_Kansas) Municipio_de_Woonsocket_(condado_de_Sanborn,_Dakota_del_Sur) Front_Running Iglesia_de_Santo_Domingo_(Tunja)

html map