Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_de_Estambul-Atatürk Abel_Paz Albert_Sanchez_Pinol Yonathan_Del_Valle Châtelus_(Isere) Alberto_Herreros_Ros Yves_Jacques Al_Yumhuriyya_al_Yazaiiriyya_ad-Dimuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazzayrit_Republique_algerienne_democratique_et_populaire Ahles Adrenaline Vayr Conejo_de_Amami Alcazar_de_los_Condestables_de_Castilla Zainichi_coreano Club_Social_Deportivo_Talleres Cientifico_loco Ciencias_de_la_Información_(comunicación) Ville_sur_Jarnioux Agustín_Ruiz_Ruiz Yes,_But... Ciro_y_los_persas Christiane_F._Wir_Kinder_vom_Bahnhof_Zoo_(filme) Abia_de_las_torres Abd_al_malik Ciprian_Tătăruşanu Chthonius_tamaran Administracion_Militar_Sovietica_en_Alemania Versus_(religion) Cilleruelo_de_San_Mames Alberto_Ibarguen Chito_Zeballos Wilmot_(Wisconsin) Variacion_de_la_entalpía_estándar_de_formacion Yadiki Agustín_de_Salazar_y_Torres Cirugía_estereotáxica Condado_de_Audubon_(Iowa) Concelho Zaria_(Aguidesia) Adolfo_Gonzales_Chaves Abelardo_Vasquez A_Double_Shot_at_Love_with_the_Ikki_twins Accipiter Vehicle-to-grid Cine_de_vampiros_en_francia Wilsenroth Clarice_Orsini Ace_of_Spades_(canción) Zumo_de_Vidrio Zahurdas_de_Plutón Clarence_Holmes Villanueva_del_Río_(Aguilar) Vauban_freiburg Válvula_mariposa Aeropuerto_Internacional_de_Orlando-Sanford

html map