Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfa_Horologii Dan_Chupong Diario_Que! Diego_de_Benavides_y_de_la_Cueva Croacia_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Directiva_de_la_Union_Europea Allocasuarina Alpinia_carnea Día_de_primavera_(cuadro) Deformación_elastica Alianza_Republicana_Democrática Corte_de_Cuentas_de_la_Republica Cpio Alfredo_Ortiz_(músico) Dicrodon_guttulatum Drombus_triangularis Dixie Dirección_Federal_de_Seguridad_(México) Eddie_Campodónico Darren_Hayes Culombio Alianza_Ciudadana_por_la_Democracia Amir_Péretz Alter_ego Doretta_Morrow Amarillo_de_Napoles Dirección_Nacional_de_Vialidad Cota_de_malla Algoritmo_genetico Cuadros_de_Caspar_David_Friedrich Amandititita Almendras_garrapiñadas Dominik_Garcia-Lorido Distrito_de_la_capilla Distrito_de_Louhans Convención_Internacional_sobre_la_Eliminación_de_todas_las_Formas_de_Discriminación_Racial David_Murray_(saxofonista) Don_Gregorio_(ópera) Costus_luteus DC_United_Holdings Cyborg_2 Cronologia_de_las_Guerras_Cántabras Diogo_Cao Dimitar_Ivankov Cueva_Fa_Hien Cumbre_de_Jefes_de_Estado_y_de_Gobierno_de_América_Latina_El_Caribe_Unión_Europea Departamento_de_Boyacá Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2010 Amarte_en_libertad Dendropsophus_nanus Dinokaryon Dasyurus_hallucatus Deutsche_Bank_Championship Dorotea_Jordan Descompensación_horaria

html map