Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ambivere Distrito_de_la_cuesta Distrito_de_Chiman Distrito_de_Pachiza Danzas_de_España Diócesis_de_Dallas Economia_de_Santa_Helena Distrito_de_Suzak Distrito_de_bischofszell David_Davis Anabel_Lopez Core_bancario Departamento_de_huancavelica Cowboys_from_Hell_(canción) Corpoandes Davrey Dalmau_de_Mur Cripta_de_San_Antolin Día_Mundial_de_la_Lucha_contra_el_Sida Alfonso_de_La_Cerda_el_de_España Dialeurolonga_milloti Día_mundial_de_las_enfermedades_raras Distrito_de_Huayllacayan Alfonso_Pons_Ezquerra Desarrollo_y_expansion_de_la_lengua_española Alfonso_el_Batallador Cánovas_del_Castillo_Antonio Creobroter_episcopalis Datia Diocesis_de_Asidonia_Jerez Amarante_FC Diaconium Dark_Sanctuary Drymophila_(ave) Cántico_espiritual Alex_Villagrasa Diocesis_de_Popayan Cuto Distritos_electorales_británicos Daring_Club_de_Bruxelles E._Howard_Hunt Ecurat Discorbacea De_Tour_Village_(Michigan) Cossignia Edgar_Huerta Allium_obscurum Distinción_de_la_Generalitat_Valenciana_a_Víctimas_del_Terrorismo Creixell Alejandro_de_Médicis Distrito_de_masisea Ech_Cheliff E.S.O Delincuencia_organizada Alejandro_Fombellida

html map