Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cis_rugosus Alberto_Fernandez_de_la_Puebla Como_un_huracan Club_Atletico_y_Biblioteca_Argentino_(Marcos_Juárez) Vossia Zenobia_(Porpora) Cientista_independiente Compania_Espanola_de_Trafico_Aéreo Valdelinares_(estacion_de_esquí) Administradores Chemin Chuck_Cooper Yomi_No_Kuni Abre_los_ojos_cancion Columnas_de_Melkart Conepatus_castaneus_proteus Yakety_sax Circus_Más_dificil_todavía Xipholena_punicea Walter_V_de_Brienne Combate_de_pampa_germania Cofradía_de_Jesus_Resucitado_(Andorra) Villersexel Vila_Chã_(Fornos_de_Algodres) Victoria_(diosa) Complejo_Parque_Central Condado_de_Monroe_(Iowa) A_bana Washburn_(Maine) Concejo_de_Valdeburon Videografía_de_Selena Cong_hoa_Xã_hoi_Chủ_nghĩa_Viet_Nam Aeropuerto_de_Hermosillo Constance Ciudad_Wafi Christopher_Lee Yves-Marie_Andre Actoplanes_grandis Ajanedo_(Cantabria) Zaireichthys_heterurus Consejo_Europeo_de_Investigaciones_Sociales_de_América_Latina William_Rockefeller Velillas Xurde_Álvarez_Fernandez Chile_joto Concejos_de_Navarra Will_Holland Conservadora Chassalia Aeropuerto_de_Seúl Víctor_García_(rock) Aeropuerto_Internacional_de_Nassau Zorro_(serie_de_televisión_de_1990) Yavanrud Alberto_de_Jerusalén

html map