Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Filiași Estacion_de_Malakoff-Rue_Étienne_Dolet Foraminitermitinae El_albanil_borracho Federacion_Internacional_de_Historia_y_Estadistica_de_Fútbol Espiguillas Edmund_FitzAlan-Howard,_1er_Vizconde_FitzAlan_de_Derwent Estación_de_Chamartín_(Metro) Epilobium_peradnatum Espárrago_de_sepia Francisco_Ugarte Español_salvadoreño El_Quisco Elisabeth_Sophie_Cheron Everett_Ruess Felice_Gimondi Estación_Las_Parvas El_caso_Satanowski Facultad_de_Ingenieria_Ensenada_(UABC) Francisco_Sanchez_Martinez Flassans-sur-Issole Elie-Abel_Carrière Estados_de_Alemania Estación_Gancedo Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1944 Francisco_S._Álvarez F_A_G Fogg_Art_Museum F._C._Vostok El_genio_alegre El_salario_del_miedo Estadio_Municipal_Aurelio_Dominguez_de_El_Monte Estéban_Boutelou_1823-1883 El_Carnero Eurovisión_2002 Eric_Barker Estación_Núñez Euskera_alto-navarro Ficción_de_explotación Fernando_IV_de_Aragon El_Naranjo_(Salta) Festin_de_Cuervos Emilio_Lorenzo_Criado Elecciones_Autonómicas_Gallegas_de_1989 Efecto_Haas Fl._Oware Fortin_de_Ranchos Estación_de_Palais_Royal-Musée_du_Louvre Francisco_Romero_Marín Every_Little_Thing_(canción_de_The_Beatles) Estación_Sekigawa Filoviridae Ficus_havanensis Ejército_japonés Eriocoma

html map