Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_Iyohojō Empire_Tower Entomorrhinus FC_Volgar-Gazprom_Astracan Francois_Hubert_Drouais Ezequías_Gaón Estación_Carranza_(Catamarca) Fabrizio_Cortesi Eulasia_bodemeyeri Falugas El_vampiro_y_el_sexo Federación_Nacional_de_Colegios_Médicos Financial_Action_Task_Force_on_Money_Laundering El_cochero_(Disney) Francisco_Pedraja_Muñoz Enrique_Villarroya Epicauta_spurcaticollis Ernesto_Sabbatini Fernando_Poo_(desambiguacion) Estry Equipos_participantes_en_la_Copa_Africana_de_Naciones_1990 Francisco_Argandona_Revilla Exaptacion Flujo_de_agua_subterránea Embalse_de_Guri Etica_medica Englewood_Cliffs_(Nueva_Jersey) El_Eropido Estado_de_animo FROLIZI Endomychus_tomishimai Eigia_longistyla Fox_Searchlight Estela_rúnica Falkland_Islands_Company Fosfocolina Emir_Rodriguez_Monegal Elizabeth_Fries_Lummis_Ellet Evaluación_de_Proyectos_de_Inversión Fiebre_Records Fortaleza_de_jagua Felix_Palomares_Poveda Eulasia_jordanica Fern_Rock_Transportation_Center Flor_del_Mundo Etampes-sur-Marne El_Show_de_Tino_y_Gargamuza Eligmodontia_dunaris Fractura_de_Lisfranc Florina_(prefectura) Felipe_Díaz Enfermedad_trofoblástica_gestacional Fijacion_de_Nitrogeno España,_aparta_de_mí_este_cáliz Elecciones_estatales_de_Yucatán_de_2010

html map