Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catupecu Barrio_Caima Becca_Fitzpatrick Bambino Barriopalacio Campeonato_Mundial_de_Bádminton_de_2006_Individual_femenino Bambusa_nigropunctata Canthium_inerme Calle_23_(estacion_del_PATH) Carricero_oriental Carica_jamaicensis Cerro_del_Viso Campeche_(desambiguacion) Changüí Batalla_de_Guise Beaumontesa Centrouropoda_peruana Castillo_Albaránez_(Cuenca) Castillo_de_Carlisle Catedral_de_San_Oscar_de_Copenhague Cantón_de_Heredia Bernuy_de_coca Buscando_a_eric Brindis Boohbah Carlos_XIV_Jean_Baptiste_Bernadotte Banisilán Babylon_5_In_the_Beginning Calculatores_de_Merton_College Centro_Atlético_SC Beautiful_Dangerous Bruch_(Lot_y_Garona) Baixo_alentejo_(provincia) Breath_(Canción_de_Pearl_Jam) CV_36 Batan_(buenos_aires) Bajo_Renacimiento_en_España Camellia_pentaphylax Catedral_de_veracruz Campeonato_Nacional_de_Béisbol_Superior_de_Nicaragua_2011 Boulevard_Azucena_Villaflor Campeonato_Mundial_de_Balonmano_Femenino_de_2015 Camarotea BIC_(desambiguación) Campeonato_Europeo_de_Judo_de_1974 Carlos_Machín Ben_Johnson_(actor) Caldeana Campagnac_(Aveyron) Bandanas Broken/id:1918782 Biogeografia_de_Islas Bob_Dille Centro_de_Estudios_Arabes_de_la_Universidad_de_Chile Carlos_A._Petit

html map