Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Europeo Euphorbia_aleppica Estación_del_Estadio_Nacional El_pajaro_espino Fidelio_(Beethoven) Eutheria_piperata Febrero_de_1981 Estado_de_la_libertad_en_el_mundo Francileudo_Santos Fragata Folículo_ovárico Estacion_Biologica_La_Gamba El_palacio_de_los_bichos Estadio_jose_pedro_damiani Francisco_Javier_Manterola Euphorbia_articulata El_que_no_fue_Invitado Farías_Gómez Estación_Bariloche Estonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_2006 Festival_de_jazz_de_vitoria El_dia_que_el_payaso_lloro Estcourtiana_suturalis Efrain_Cepeda Fernando_Castedo Estación_Toay Estrógeno Foresight_Linux Entre_Otros Farma_(serie_de_television) Elástico Forsteronia_ovalifolia Ermita_de_Nuestra_Señora_del_Huerto Faro_de_isla_Virgen El_Cosmopolitismo_en_la_Literatura Elephastomus_proboscideus_proboscideus Escaudes Fernando_de_Bulhoes Farándula Equión Federacion_Mexicana_de_Basquetbol Ex_Convento_de_San_Francisco_(Tlaxcala) Felipe_Lamarca Flipasa Elena_Paunero_Ruiz Faustino_Narganes_Quijano Estación_de_Bilbao-Concordia Equisetum_drummondii Estación_Padre_Alejandro_Stefenelli Francisco_Rosa_Galíndez Flower/Satan_is_Boring Epoca_Histórica El_Sol_de_Antequera Estacion_Merlo_Gómez Ermita_de_San_Bartolomé_(Comunidad_de_Herrera_de_Soria_Nafria_de_Ucero_y_Ucero)

html map