Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_de_puebla Bahia_de_Concepcion Carl_Gegenbaur Batalla_de_Baksar Baño_de_la_Reina_Mora Campocámara_(Cortes_de_Baza) Balanoforáceas Centro_Olimpico/Paralímpico_de_Vancouver Cacicus_melanicterus Castello_de_Farfanya_(Lerida) Chaos_Ridden_Years_Stockholm_Knockout_Live Batallas_de_járkov Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1975 Campeonato_mundial_de_halterofilia_de_2003 Chalepus_longehumeralis Callionymus_bentuviai Bom_Jesus_da_Serra Ceyx_melanurus Cabezón_de_Oro Biréli_Lagrene Carlos_Solís Castillo_de_Ayelo Castañón_Barrientos Batalla_de_Estancia_de_las_Vacas Basilica_de_Santa_Pudenciana Carolina_Alvarez_Prado Brugmansia_mollis Brida_(tuberías) Campeonato_colombiano_1956 Ceibal_(desambiguación) Callejon,_Cucuta Caserio_Iturbe_Haundi Cerezo_Osaka Blatta_thunbergii Chamaeza_meruloides Basílica_de_santa_maría_de_los_ángeles Azulón_silvícola Bahía_de_Aguadilla Bandera_de_san_diego Cadena_de_cráteres Causey Bandera_de_entre_ríos Cardenadijo C_C_S Carex_marginata Capitulos_de_Wolverine_y_los_X-Men Barrera_indo-bangladeshí Barrek Canton_de_Neung_sur-Beuvron Campus_Norte_(Universidad_Politécnica_de_Cataluña) Brodnax_(Virginia) Buglossa C.M.Vieira Bettina_varde Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1983

html map