Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_nacional_Bahía_Bowling_Green Pepe_Nieto Orquesta_Sinfónica_de_Gotemburgo Orden_mercedaria Pont_l'Éveque_(Oise) Pastos_(indigenas) Polemiosilis_acutidentata Pachnephorus_yemenicus Odnoklassniki Par_duodécimo Norroy_le-Sec Pipoly NET_Framework Petra_Hoffmann Peruvoside Neus_Catalá Poblamiento_de_America_(ruta_del_Pacifico) Perceptions_(EP) Parque_nacional_islas_cumberland_del_sur P_40 Nidaguila Palladianismo Parque_Nacional_Montaña_de_Comayagua Poa_concinna_var._membranacea Myna_se_va Nasija My_Town Oncidium_warneri_var._purpuratum Museo_nacional_iraní_de_la_historia_de_las_ciencias_médicas Período_Jōmon Pertheville_Ners Parroquia_de_Trelawny Palinges Nina_Peloso Museo_de_la_Naturaleza_y_el_Hombre Pagina_de_inicio Pintarroja_Nipona Pollutri Port-of-Spain Niccolo_(escultor) Palaestrida_concolor Nochixtlán Myomyscus_angolensis Parlamento_de_Kazajistán Poterium_caudatum Phlebodium Pendón_Rabo_de_Gallo Pobladores_de_Los_Ángeles Paradamita Oncidium Organo_de_Verospi Península_de_Chukotka Pistosia_gorbunovi Poterium_multicaule Patrimonio_de_la_humanidad_en_ucrania

html map