Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mexicanto Prat_de_Cabanes_Torreblanca Presidencia_de_Barack_Obama Mauricio_Romero_(futbolista) Rally_de_Gran_Bretaña_de_1997 Príncipe_Imperial_del_Brasil Micrurus_frontalis María_(madre_de_Jesus) Gran_Bretana_prehistorica Mansion_(San_Cristóbal_y_Nieves) Mexitl Provincia_de_Haíl Radiopaquete Pueblo_judio Maurycy_Beniowski Gradicom_II Manuel_Gomez-Acebo_Rodriguez-Spiteri Manuel_Serrano_Vásquez Puente_Ferroviario_Biobio_en-Concepcion María_Estuardo_(desambiguación) Miguel_Ambrosio_Zaragoza_"Ambrós" Progresion_del_record_de_los_100_m_planos_masculino Pueyrredon_(linea_D_del_Subte_de_Buenos_Aires) Miecislao_II Racibórz Matija_Petar_Katancic Rabindranath_Tagore_(película) Matrix_(banda_sonora) Ramón_Sixto_Rios Marie_Sklodowska_Curie Queliceros Quiévy Longueville-sur-Scie Mesonychidae Principado_de_Acaia Mar_del_archipiélago Primeira_Divisão_1948/49 Presidencia_de_Álvaro_Uribe_Vélez_(2002_2006) Pugnaire Programas_para_Unix Regaliz_de_montaña Provincia_de_Kompung_Cham Mega_Man_5 Maharāja Mi_tierra_(cancion) Marco_Licinio_Lúculo Manifestaciones_contra_la_invasion_de_Irak_de_2003 Magical_Maestro Grandes_Conciertos_de_Paul_McCartney María_Carolina_de_Austria_(1752_1814) Grenville_(Nuevo_México) Gouttières_(Puy-de-Dôme) M.A.C. Radio_Televisión_Libre_de_las_Mil_Colinas Gobierno_y_politica_de_Dinamarca

html map