Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yacimientos_de_La_Espina_del_Gallego_Cilda_El_Canton_y_Campo_de_Las_Cercas Vignoli Comercializadoras_de_electricidad_en_Espana Comodoro_Py_(Buenos_Aires) Circuito_Montanés_2005 Ciclo_de_Vida_Familiar_(CVF) Academia_Hondureña Comarca_da_Terra_de_Caldelas Wulfhorstia_ekebergioides Abiskoa_abiskoensis Columbia_Britanica Woodlynne Comité_de_la_Cuenca_Hidrografica_del_Rio_São_Francisco Album_(album_de_Lu) Vencejo_de_tormenta Concierto_para_piano_n._1_(Tan_Dun) A_Saucerful_of_Secrets_(canción) Abbaye_de_Saint_Germain-des-Prés Chrosperma Villaflores_(desambiguación) Comisión_Asiatica_de_Derechos_Humanos Advanced_Stream_Redirector A_sos Condado_de_Comanche_(Kansas) Valence_(Tarn_y_Garona) Acido_gamma-hidroxibutirico Adonis_flammea_var._anomala Abed-nego Alberto_Leon Zelgas Velilla_de_cinca Condado_de_Barnes_(Dakota_del_Norte) Acefato Condado_de_Caldwell Club_de_Regatas_Laviron Víctor_Javier_Ferreras Alejandro_"Jan"_Abascal Wilhem_Frolich_de_Soleura Venganza_de_moctezuma Con_el_sudor_de_tu_frente Chenopodium_opulifolium Concierto_para_violín_n.º_4_(Mozart) Vuelta_a_Asturias_2012 Agadez_departamento Aesculus_ochroleuca West_Coast_Conference Acimboguero Condado_de_Newaygo_(Míchigan) Alcornoque_de_El_Rincón Volta_Ciclistica_Internacional_de_Santa_Catarina Vehículo_todoterreno Aerides_multiflora_var_lobbii Chiflón_del_diablo Acanthobemisia_distylii Academia_de_cine_(desambiguación)

html map