Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Instrumento_de_medida Iris_chamaeiris_var._italica La_Barranca_(Navarra) Linea_51_(EMT_Madrid) Karl_Kilbom Joyas_de_la_corona_noruega La_voz_dormida_(novela) Jacques_de_la_palice José_Ildefonso_Álvarez_de_Arenales Jose_López_Cuervo_Rodriguez Izquierda_Anticapitalista_Europea Kenshō Khuen-Hederváry_Károly Julianna_Rose_Mauriello Leonel_Martiniano_de_Alencar,_baron_de_Alencar Lista_de_los_Presidentes_de_Bulgaria Lely_Resort_(Florida) José_Manuel_Calderon Liga_somalí_de_fútbol Jean_Baptiste_Le_Rond_D´Alembert Jeroglíficos_egipcios Jose_I_de_Napoles Joe_Greene Letov_L.290_Orel Libro_de_Tobias Junín_(Peru) Jose_Canalejas_(actor) Leona_Camila_Vicario_Fernandez King_Of_The_Hill Josep_Maria_Riera_i_Aragó Jardín_Botánico_de_Carolina_del_Norte Kodiak_(Alaska) José_María_Peralta_López Le_Cinesi Kartsev Lilium_lucidum Jinzou_Matsumura Jorge_Allende Isla_Umbu Krasnye_Krylya_Samara Konstantín_Ignátievich_Meyer Jaume_Canellas_Galindo Jardín_del_Curupira Jared_Hartmann La_Grand_Croix Invictokoala Jardin_Botanico_de_Corea_Central Just_Dance_(desambiguación) Juan_Antonio_Beltrametti It's_like_That_(cancion_de_Run–D.M.C.) La_calunnia L'Hopital-du-Grosbois José_Rodriguez_Davie Linea_Salamanca-Vilar_Formoso Jóvenes_Otomanos

html map