Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ortejos Nombre_de_Dios_(Panama) Numero_-1 Philipp_Johann_Ferdinand_Schur P_S._M. Patricio_Bustamante Mussey_sur-Marne Número_de_Graetz Personajes_de_Lost Oratorio_(música) Parque_Pumalin Para,_Suriname Open_Access_(desambiguacion) Palazzo_Doria_Pamphili Paul_Lazarsfeld Partido_judicial_de_Pozoblanco Pedrera_(Sevilla) Nódulo_tiroideo Pinus_tuberculata_var._acuta Olmecas Pergolero_dorado Nickerson_(Kansas) Partido_Anti-Masonico Pablo_Tobón_Uribe Pehuensat_1 Mycetoma_ussuriense Pearl_Harbor_(película) Oleoducto_Sumed Pequenos_Gigantes_(Mexico) Pictured_Life:_All_The_Best Philondenx Nicolae_Dică Ménil_Hubert_sur_Orne NYC_Dept._of_Ed. Poormannia Paleolingüística Pentaria_trisignata Poterium_glaucescens Phalaenopsis_amabilis_var_grandiflora Palacio_de_los_Papas_(Avinón) Oratemnus_samoanus Organizacion_de_Cooperacion_de_Shangay Na_Jordana Pentágono_(Estados_Unidos) Plesiolebias_canabravensis Perdicilla_argundá Orchis_patens_f._orientalis Parroquia_de_San_Mateo_Apóstol_(Punta_del_Hidalgo) My_Way_(canción_de_Frank_Sinatra) Novopokróvskoye_(Krasnodar) Polly_Holliday Petrejoides_pokomchii Orphée_et_Eurydice Parodia_albofuscata Néstor_Ivan_Moreno_Rojas

html map