Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aliya_Mustafina Copa_del_Mundo_de_Rugby_de_2015 Alfabeto_ogam Cuchara-tenedor Costumbres_Argentinas_(canción) Aloe_semimargaritifera_var._maxima Daniel_Díaz_(futbolista) Devnya E._M._E._A. Copa_Ibérica_de_Fútbol_Sala_femenino Credit_Solutions_of_America Cruz_Roja Cuerpo_de_bomberos_voluntarios_del_paraguay Amy_la_nina_de_la_mochila_azul_en_concierto Coutances Distrito_de_Purulia Diego_Fernández_de_Córdoba_marqués_de_Guadalcázar Creusa_(hija_de_Priamo) D_O_Alicante Diego_de_gardoqui Amadeo_Sanchez_Alvarez Dumb_Hounded Distrito_electoral_de_Bremen_(Illinois) Cuadros_de_Tiziano Dubendorf Distrito_de_Sarande Dumnocoveros Diabrotica_underwoodi Distrito_de_senec Cucurbita_siceraria Daniel_Raffo Dormilon_(equipo_ciclista) Denkschr._Ak._Wien David_Robertson Cormorán_Orejudo Dorcus_lineatopunctatus_exaratus Desarrollo_de_los_nudibranquios Dirección_General_de_Inteligencia_(Cuba) Dario_Zarate Degas Día_del_Flamenco Dittoceras Dudley_Stuart_John_Moore Criselefantino Economía_centralizada Copa_America_2000_(regata) Alonso_Diego_Lopez_de_Zuniga_Sotomayor_y_Mendoza Dialeurodes_dissimilis Daniel_Fanego Degeneracion_espinocerebral Crónicas_de_Mann Derrame_pericardico Dactilo_(métrica) Amorpha_emarginata Ecorregión_marina_península_antártica

html map