Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idiosincrásico Rostropóvich Trirhabda_borealis S_Bahn_Rhein_Main-Neckar Gabriel_Perez_Quirós G._P._Crédito_Agrícola_de_la_Costa_Azul Gary_Larson SP-171 Río_Chao_Phraya Municipio_de_Washington_(condado_de_Erie,_Pensilvania) Furia_Oriental Gabbro Imperio_Khmer Municipio_Sucre_(Bolívar_Venezuela) Gironville_sur-Essonne Ricardo_Vilca Reina_Margot Gasteria_intermedia_var._longior Relaciones_entre_la_Comunidad_Foral_de_Navarra_y_la_Comunidad_Autonoma_del_País_Vasco University_of_KwaZulu-Natal Friesenheim Republica_de_Palaos Municipio_de_York_(condado_de_Stafford,_Kansas) Twee_Pop Municipio_de_Valley_(condado_de_Sheridan,_Kansas) Fray_Justo_Santa_María_de_Oro Royal_Rumble_1993 Reyes_de_Pamplona Universidad_de_Zaqaziq US$_10 Roberto_Sandoval Reproduccion_en_protista Rondó_en_mi_bemol_mayor_op._16 Uthman_ibn_Affan Renta_basica_de_emancipación Iglesia_de_madera_de_heddal Musculo_orbicular_de_la_boca Generador_infinitesimal Iglesia_de_Sant_Joan_de_Caselles Municipio_de_Miller_(condado_de_Dallas,_Misuri) Frutiger_(tipo_de_letra) Rock-blues Unio_de_l'Esquerra_Catalana Roddin Río_Ibor SAYAKA Turkestan_del_Este Río_Kedaka Gambito_Volga Tábua Un_paso_atrás_en_el_tiempo Río_Medveditja Ultraizquierdistas Rosa_María_Díez_González Tristemon_macrocarpon

html map