Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abadia_de_sant_hilari XB-14 XB_35 Ciudad_de_la_luz Xi'an Zumo_de_limon Wigginsia_stegmannii Xuxa_1 Xxviii_distrito_electoral_federal_del_distrito_federal Valentino_Rossi Acondicionamiento_de_aire Club_de_Deportes_Coquimbo_Unido Chorizommoides Aeronaves_presidenciales_de_los_Estados_Unidos Cinctorres_(Castellon) Vinicius_de_Ajaris_Figueredo Venom_Games Warwick_Rhode_Island Vulvovaginitis_candidiásica Zygopetalum_(alianza) Airbus_A400M_Atlas Ciudad_del_Jardín_Insular_de_Sámal Adivina_quién_es_el_nuevo_critico_de_cocina Compañia_Chilena_de_Navegación_Interoceánica Villagarcia_de_la_Vega Conroe_(Texas) Condado_de_Charles Chopper_City_Records Xanthosoma_poeppigii_var_mafaffa Wilhelm_Kühne Zubron Chlamydosaurus Aeropuerto_General_Juan_Vicente_Gómez Charlie_(revista) Acanthurus_guttatus Club_Social_Deportivo_Los_Tigres Valley_Cottage_(Nueva_York) Chip_Hilton_Player_of_the_Year_Award Vila_Jusã Yevgeny_Kychanov Chorro Agua_potable_y_desagües_cloacales_en_el_Gran_Buenos_Aires Villetta_Barrea AS_St._Etienne Vicien_(Huesca) Colirrojo_tizón Aerangis_kotschyi Virgen_de_los_Dolores_de_Lujan Veronica_Murúa Chorobate Aereo Chase_Dunn Acción_Católica_Argentina Valantia_scopolii Affirmation

html map