Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Presidentes_del_Congreso_de_la_Republica_del_Perú Raúl_Islas Lázaro_Vargas Micoheterotrofica Lycalopex_gymnocercus Maple_Ridge_British_Columbia Psarocolius_yuracares Gold_a_Ro'd_Wiltz Menil-sur-Belvitte Referendum_para_la_aprobación_del_Estatut_de_Nuria Metafora_orgánica Manuel_Zúñiga Marcy_l'Etoile Gobio_hettitorum Pozi Manuel_Fernando_Terrones_Asencio Malveopsis_exilis Pozoantiguo Matt_Selman Mikoshi Pseudevolocera_atomarioides Love_Never_Dies_(musical) Martti_Aiha Gran_premio_de_vancouver Rain_Tree_Crow Mike_Peplowski Pseudosuquio Microrregião_de_Santa_Quitéria Ramon_Pernas_López Ramon_Sánchez-Pizjuán_Muñoz Mario_Martín Milagros_Salas Magic:_el_encuentro_(tipos_de_mazos) Migraña Michael_Wilson Pseudadimonia_pararugosa Mantellidae Proceso_de_estabilizacion_y_asociacion Pseudoxytenanthera Léon_Cammille_Marius_Croizat_Chaly Longitarsus_mirei Primigenios_del_Universo Quercus_trojana_f._macrobalana Mathurin_Regnier Principe_Asaka_Yasuhiko Melquiades_Alvarez_y_Gonzalez_Posada Lucanus_sericeus_ohbayashii Región_Chavin MML Mikhail_Pletnev Region_Hannover Mar_de_fondo_(desambiguación) Louerre Ptychadena_harenna Mario_Rodriguez_Cobos

html map