Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Antonio_Sanchez_(politico) Juan_Bautista_María_Vianney Koppe_(animal) Jan_Johansson Khaled_Mohamed_Saïd La_Interislena_S_A_C.I. La_Chapelle_sur_Usson Julio_Cesar_Luna_Fermin José_Ramón_Rodil_y_Gayoso La_maquina_de_pintar_nubes Ligneres Lagos_del_Norte J_R_Reid Islas_de_Tuvalu Jean_Paul_de_Gua_de_Malves José_Juan_Navarro_Batista Kathryn_Harvey Lachlan_Mackenzie_Copeland La_venda Linea_190A_(Interurbanos_Madrid) Jaime_Nebot_Archivo1 Laureola_macho La_difunta Legendaria Jose_María_Lerchundi John_Paul_Cusack La_Ferté_Loupière Inundación_de_los_Paises_Bajos_en_1953 Jamketinskaya Keyseria José_Manuel_Martínez_Toral Jutia_de_Garrido Literatura_en_francés Lista_de_personas_en_sellos_de_España La_Fantasía_de_Hyrule:_La_Leyenda_de_Zelda Kenrokuen La_Coquille_et_le_clergyman Jose_Manuel_Casado Isabel_de_Aragón_y_Castilla Isla_Borkum Inés_Saínz Lista_de_sencillos_numero-uno_de_Suiza_de_1971 Le_Chatel Jardim_Mato_Grosso_do_Sul Isla_de_Alborán Inteligencia_artistica Kana Kwaadieper Laguna_del_Diario John_P._Abizaid Kick_(álbum_de_Pánico) Ley_de_autoamnistia Islas_Lofoten Jordi_Creus La_tierra_(telenovela)

html map