Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_la_Santísima_Trinidad_(Jerez_de_la_Frontera) Turquía_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sarajevo_1984 Ignacio_H._Fotheringham Ilha_dos_Portugueses Gerrit_van_Honthorst Friedrich_August_Theodor_Winnecke Giuseppe_Impastato Tristán_Narvaja Fábrica_automatizada SS_27 Iglesia_de_Sant_Pere_de_Ullastret Reidia_glaucescens Río_Freser Giovanni_Battista_Lulli Garrovillas_de_Alconétar_(Cáceres) Unidad_periférica_de_El_Pireo Roger_Espinoza Roy_Clapham Iglesia_de_Santa_María_(Écija) Unión_Europeista GAM_(banda) Rene_Henriksen Rot-26 Iglesia_de_Santa_María_de_Sapeira Residencia_Universitaria_Ilinizas República_Serenisima Rubén_Blades Fútbol_en_Espana VIH/sida_en_Argentina Trofeo_Los_Cármenes Fútbol_en_los_Juegos_del_Pacífico_2011 Ridgeville_(Indiana) Galeruca_gyangzea Ropalopetalum Municipio_de_Lake Rio_Miranda Giovanni_Roselli Fundación_Víctor_Jara Universidad_de_Pisa Rinôcérôse Fulvius_Macrianus Retablo_de_la_Anunciacion Rio_Akhtuba Fray_Luis_de_Aliaga Iglesia_de_San_Nicolas_de_Bari_y_San_Pedro_Mártir Glucurónico Industrial_Workers_of_the_World Municipio_de_Wayne_(condado_de_Tuscarawas,_Ohio) Geek_rock Fuerza_Aerea_de_Turquia Troublemaker_(cancion_de_Arashi) Ressons-l'Abbaye Fusil_de_pesca_submarina Roannes_Saint-Mary Industria_de_Odesa

html map