Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Walsall_F.C. Valle_de_Guesálaz WWE_Video_Library Condado_de_Adams_(Misisipi) Achuarmychus_carltoni Vector_de_burgers Vicente_Battista Yābaniy_Es_Saharā Conchium_salicifolium Velez-Malaga_(Malaga) Cingétorix Agua_interior Ahead_nero Comision_de_Valladolid Aderbal_de_numidia Abbaye_de_caunes_minervois Voluntary_Cooperation_Movement Comuneras Conservatorio_de_la_Cultura_Gastronomica_Mexicana Victorino_López_García Consejos_Departamentales_de_Desarrollo_(Guatemala) Condado_de_Hardin_(Illinois) Yusuf_al_Mutamin Yachayhuasi Cine_eslovaco Acera_de_la_Vega Condado_de_Powell_(Montana) Villahán_de_Palenzuela Conjetura_de_proteccion_cronológica Comunas_de_Loira_Atlantico Club_Bàsquet_Lliria Voronova Condado_de_Butler,_(Pensilvania) Contrato_de_donacion Victoria_Kamhi ASC_Police Vassili_Zoubov Volta_(región) Ciclón_Bhola Confederacion_Nacional_de_Comunidades_del_Peru_Afectadas_por_la_Minería Warner_Bros_Entertainment Acción_Republicana_de_Cataluña Aeropuerto_Internacional_Federal_de_Bachigualato Climatizador Yubirí_Ortega Valdis_Valters WP:TAN Administración_de_Empresas_(UN) Concertgebouw_Orchestra Vuelo_518_Merida-Maiquetia Air_America_(película) Compania_Britanica_de_África_Oriental Vila_verde_de_ficalho Concordato_imperial Vísperas_asiáticas

html map