Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tanoka_Beard Sepultador Steffen_Justus Standard_de_Lieja Succisa_pratensis Thiverny Teoría_de_campos Team_SpiderTech_powered_by_C10 Temporada_de_ciclones_en_la_región_australiana_de_2008–2009 Saint_Flour_(Puy-de-Dôme) Silabario_Vai Tiro_con_Arco_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekín_2008 Tetrastes_bonasia San_Jose_de_Cupertino Solorzano_(desambiguacion) Salvia_baccifera Salamander_(juego) Teoría_humoral Serie_A_2008_09 T_T.Y. Sainte_Cecile-d'Andorge Shin_Chan_¡Aventuras_de_Cine! Sistemas_de_transporte_inteligente Schoenoplectus_acutus Shen Santa_Olalla_de_Cala Teleomorfo Tension_sin_limite San_Fermin_de_Amiens San_Vicente_(departamento,_El_Salvador) Selección_de_rugby_de_Australia Thapsia Sium_carvi The_Succubus Sexto_Regimiento_Real_de_Tanques Saint_André_Lachamp Tarek_William_Saab San_Felice_Aversa_Normanna Temporada_2009_de_la_Super_Ibérica_de_Rugby Sitio_arqueologico_de_Chavin Santa_Fe_de_Bogotá San_juan_de_duero Set_the_World_on_Fire Torreblanca Segunda_División_de_España_2001/02 The_Magic_Words_are_Squeamish_Ossifrage Saint_Georges_des_Coteaux Seriphidium_maritimum Suite_de_Internet Sicalis_citrina Tratado_de_Küçük_Kaynarca TUF_4 Temnaspis_cumingii Sistema_de_Gestion_de_la_Calidad Tik_Tok_(cancion)

html map