Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bouresse Benet_Casablancas Castillo-Albaranez_(Cuenca) Bella_Vista_de_Bahia_Blanca Brunonia_australis Ballesteros Calias_de_Calcis CASA_101 Castillo_del_Montgri Batalla_de_el_catllar Carpathia Campeonato_Sudamericano_Femenino_Sub-17_de_2010 Chaqueta_Amarilla Centro_Europeo_de_Estudios_Superiores Catedral_de_Nuestra_Señora_de_Kazán_(San_Petersburgo) Bones_(canción_de_The_Killers) Biblioteca_del_Orgullo Casa_Vasa Campillo_de_Azaba_(Salamanca) Cayetano_de_Thiene Celda_de_níquel-cadmio Batalla_de_Poros Brisfit Cazalegas Celeste…_no_es_un_color Calahorreno Byttneria_acuminata Castillo_de_Albatarrec Base_Abarán Canton_de_Anglet_Sud Años_1170_a_C Cacosmia Centro_Regional_Buenos_Aires_Norte_(INTA) Castle_(Oklahoma) Carlos_Vazquez_Oldenbourg Borås Central_Nuclear_Comanche_Peak Blythe_Danner Cedric_Lewis Carmen_(grupo_musical) CTBP1 Cantón_La_Joya_de_los_Sachas Bratislava_II CS4 Campeonato_Mundial_de_Hockey_sobre_Hierba_Masculino_de_1990 Bicentenario_de_Chile Ceiba_(Cidra,_Puerto_Rico) Centre_de_Documentació_Històrica_i_Social Barbodes_jolamarki Calaveras_County_California Cascada_Sri_Dit B.Hylmö Cardancha Bernardino_González Cementerio_de_San_Cataldo

html map