Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Damaged_(canción) Distrito_Malargüe Cunco Distritos_Electorales_de_Chiapas Dominik_Roels Crisis_de_la_Baja_Edad_Media Cota_(desambiguacion) Daniel_Samper_(desambiguación) Cristal_laminado Dolores_del_Rio David_H_Petraeus Dioses_de_Reinos_Olvidados Alianza_Nacional_Cristiana Cuatro_vidas Distrito_de_Pararín Alpha_Doradus Cyperus_italicus Covilhã Cryptamorpha_blackburni Dendroica_nigrescens Cultura_nuraguica Cyrtodactylus D.H._Peligro Doumea_typica Dragon_Ball_Z:_Shin_Budokai_Another_Road Convenio_sobre_la_Patente_Europea América_y_en_vivo Dracma_griega_moderna Cupressus_pyramidalis Código Discocleidion Dragón_(Idhún) Copa_de_Oceanía_2000 Ame_furi_kozō Diessbach_bei_Buren Alibierno Código_fuego Economato_eclesiástico Deficiencia_de_Glucosa_6_fosfato_deshidrogenasa Distrito_de_Canta Division_N_1_(Alberta) Alocución_del_Marqués_del_Vasto Dance_Dance_Revolution_Disney_Channel_Edition Dos_mil_cuarenta_y_ocho Córdoba_(ciudad) Coso_(Zaragoza) Eclipse_total_de_sol_del_14_de_diciembre_de_2020 Dr._Tangalanga Defensor_ANDA Cristianismo_en_India DOSHERMANOS Earthworm_Jim_(serie_de_TV) Diseñadores_de_moda Dávao Docanthe_alba

html map