Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Libro_de_los_tres_reyes_de_oriente Jose_María_Lumbreras_Paños Katrina_devine Juanita_Viale Kilometro_cero Las_Novias_de_Travolta Jennifer_Corrales Lago_Catahoula Jack-o'-lantern Kawanishi_Baika Joseph_Viliesid_Seby Isla_de_Poro Iowa_(album) Juan_Amador_Sánchez Liga_ASOBAL_1998-99 Ixos Kim_Han-Sol Las_campanas_(Rajmáninov) Jaime_Rasquin Labecède_Lauragais J.Muir Internacional_Comunista_de_la_Juventud Intifada_de_Al_Aqsa Jean-Philippe_Sabo Jenaro_Castro Lilium_chinense Josh_Keaton KV_9 Limitaciones_de_la_Primera_Enmienda_de_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos Linea_3bis_del_metro_de_París Leopoldo_de_Borbón-Dos_Sicilias_(1813-1860) Lentate_sul_Seveso Joop_Zoetemelk Juan_Alonso_Pérez_de_Guzman_y_Zuñiga Jose_Maria_Montoto_López-Vigil Leon_I_de_Armenia Jeroni_Ferran_Granell_i_Manresa Kajana Kraft_Foods_Inc Jose_Nájera Isles_lès_Villenoy Linuxpedia José_Valle_(futbolista_argentino) Jack_Warner_(actor) José_MacCrohon_y_Blake Jose_María_Montealegre Jimbo_Wales Linntown_(Pensilvania) Jack_Lester José_Esteban_Yepes La_banda_de_la_luna_azul Joan_Aiken José_María_Figueres_Olsen La_revista_de_Ingenieria_DYNA Juan_Cristóbal_Gonzalez

html map