Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Aníbal_Tanco Maria_Leszczynska Qamishli Llano_(Guayanilla) Marcelino_Menendez_Pelayo Maria_del_Carmen_Martínez_Bordiu_Franco Luandino_Vieira Línea_M-110_(Campo_de_Gibraltar) Marco_Velez Gran_Premio_de_Australia_de_2014 Provincia_de_nakhon_si_thammarat Real_Pontificia_Antiquisima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradia_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Mesorregion_de_las_Cuencas_Litoraleñas Manzuoli Melle_(Deux-Sevres) Real_Fuerza_Aérea_de_Arabia_Saudi Rafael_Martínez_Díaz Melody_Thomas_Scott Love_and_Kisses_(álbum) Recondita_armonia Mantidactylus_silvanus Lutoslawski María_Olay Martha_Laguette Masquefa_(Barcelona) Miguel_Chacon Mañana,_tarde_y_noche Páramo_(ecosistema) Pulau_Serangoon Marquesado_de_Espinardo Manoncourt-en-Woëvre Publio_Lopez_Mondejar Punta_Chancho Mawi RPG_7 MAGIX Raiden Marciano_Fernandez_Pacheco Provincia_del_Cauca Manuel_Estiarte Mariscus_sylvestris Merlín_el_encantador_(película) Miguel_Ortega Reflexología_Podal Macizo_de_Ubiña Medicago_recta Powiat_żniński Mattinata Mario_Trujillo_Garcia Pueblo_siluro Pulp Lizoain-Arriasgoiti Region_de_Louga Manuel_Garretón Me_cuesta_tanto_olvidarte_(sencillo_de_Mecano)

html map