Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dinastia_XXIII_de_Egipto Cuenta_atrás Derek_Mears Alex_Kidd_in_the_Enchanted_Castle Distrito_de_santa_cruz_de_chuca Eder_Palacios Diócesis_de_Nueva_Cáceres D._C._D. Allotropa_virgata Darceta Domenec_Sugranes_i_Gras ETSAM Dreamcatcher Descomposicion_termica Distrito_de_toul ENEP_Aragón Copa_Mundial_de_Vóleibol Diccionario_Geografico_Estadistico_Histórico_de_Espana_y_sus_posesiones_de_ultramar Ducado_de_Castro_Terreño Alianza_Liberal_Nicaragüense Dionisio_Rodríguez_Martín Correlacion_magnetoestructural Cuaderno_de_carga Coronel_Ramón_Bernabé_Estomba Coosa_(río) Diasia_(desambiguacion) Domingo_Perez_de_Guzmán_y_Silva Cosimo_Zappelli Dolmen_de_La_Ermita Digimind Allertonia Decarya Allison_Modelo_250 Diego_Urdiales Delilah_(canción_de_Queen) Douglas_Williams Didélfidos Cultura_de_La_Ciénaga Cronologia_de_la_época_de_la_conquista_colonización_e_independencia_de_El_Salvador Distrito_Metropolitano Ducado_de_Montalto_(27_de_mayo_de_1507) Convención_furry Dinastia_Merínida Distrito_de_artes_de_dallas Distrito_electoral_de_East_Stromsburg Dar_al_Horra Diriangén Alejo_Venegas Convento_de_la_Compañía_de_Jesús_(Sanlúcar_de_Barrameda) Destinos_de_Satena Aline_Santos_Oliveira Ducado_del_Palatinado-Neoburgo Dresdner_Verkehrsbetriebe Cynoglossus_cynoglossus Amiclas_(mitología)

html map