Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cosme_II_de_Toscana Amílcar_Henríquez Diego_Medina_Garcia Dicc._Bot._Nom._Vulgares_Cubanos_&_Puerto-Riquenos Cranichis_nudifolia Dunnstown_(Pensilvania) Amd_opteron Alrededores_de_Lambayeque Dani_Díez Crinum_belkianum Cosplay Depresión_de_Huancabamba Derecha_política Edificio_Ministerio_de_Economía_y_Finanzas_Publicas DICE David_de_la_hera Cuando_te_encuentre Alzando_la_bandera_en_Iwo_Jima Distrito_de_huayana Dialeurodicus_frontalis Dinamarca_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2010 Alivio_al_dolor Desastre_de_Ryongchon Amor,_vuelve_a_mí Cordero_Segureño Ali_Barraud César_al_mejor_director Alta_velocidad_ferroviaria_en_Espana Copa_de_gales Dolomítica Ducados_lombardos Dalbergia_variabilis_var._bahiensis Aleksandar_Stamboliyski Denver_City_(Texas) Ammi_broussonetii Creedence_Gold Danuriodes_affinis Crataegus_luculenta Cumulopuntia_famatinensis Edilio_Cardoso Departamento_de_Tarn Dibujo_de_ensamble Deppea Copa_del_Mundo_de_Rugby Diario_Público Allan_Stone Disney_Channel_France Alexándr_Herzen Copa_Challenge_(1967-1971) Dean_Winchester Diego_Umaña Ducado_de_Ahumada Derby_Acres_(California) Cristian_Castells_Ortega Alianza_Democratica_contra_la_Dictadura

html map