Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Al-Dharha_SC Vicepresidenta_de_la_Comision_Europea Abdollah_Noori Aeropuerto_Internacional_Jean-Lesage_de_Quebec Wapiti Aeropuerto_General_Ulpiano_Paez Condado_de_Louisa Coeficiente_de_sedimentación Vezza_d'Alba Valarto Comite_Latinoamericano_de_Matemática_Educativa_(CLAME) Wee_Man Vuelo_supersónico Viñeta Comunicacion_política Video_bajo_demanda Zdeno_Štrba Cine_en_2000 Congregacionismo Cirsium_orientale Albacete_Balompié_B Weymouth_(Nueva_Escocia) Aitor_González XXXI_Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Vina_del_Mar Viggo_Peter_Mortensen Congregación_de_Jesús_Rescatado_y_Nuestra_Senora_de_las_Angustias_(Salamanca) Activación_del_enlace_C-H Zamboangueño Wrestlemania_IX Cofradía_de_la_Agonía_de_Nuestro_Señor Vaha_Halilhodžić Comandancia_general_de_las_provincias_internas Concilio_General_de_las_Asambleas_de_Dios_en_los_Estados_Unidos_de_América Abel_Ippólito AV_Idol Vincelles Condado_de_Kerr Ygramul_el_Múltiple Conformacion_de_silla V_me Yolanda_Barcina_Angulo Colaspoides_laosensis Weibrecht Administradores_civiles_del_estado Contrainsurgentes Vince_Albert_Cianci Aismalibar_Montcada Zapata Colombia_Nuevo_Leon After_Life_(Buffy_the_Vampire_Slayer) Victoria_(estado,_Australia) Acorda_a_Alentejana Claudio_Moyano Chiloe_(desambiguacion) Citaraedus

html map