Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Michael_Halliday Real_Santuario_del_Santísimo_Cristo_de_La_Laguna Primera_division_española_1967/68 Miguel_Iglesias_(Metro_de_Lima) Rally_de_Portugal_de_1991 Los_borbotones Grafo_de_McGee Praderas_y_estepas Mijail_Leonidovich_Grómov Programación_(musica) Manteola_Petchersky/Sanchez_Gomez/Santos/Solsona/Vinoly Living_Water_Gospel_Choir Gran_muralla_verde Lockheed_Martin_F-16_Fighting_Falcon Pourr Microrregión_de_la_Boca_del_Acre Mediador Locha Magás Gran_Premio_de_Alemania_de_1958 María_Asunción_Català_Poch Medición_indirecta Región_Mixteca Massanassa Principate Regiones_de_Burkina_Faso M._Sabú Proa Luis_I_de_Borbón_príncipe_de_Condé Pseudomys_gracilicaudatus Luis_Portero Los_Vegetales Los_vengadores_(pelicula) Rafael_Blanco Lophophanes Maria_Teresa_de_Francia_(1667-1672) Marcas_de_la_Copa_América Louis_Leplée Lockheed_D_21_M-21 Regla_de_la_mano_derecha R_O_B. Prince_Kamehame Marrero_(Luisiana) Rana_Arborea_Verde_Australiana Puente_Romano_de_Córdoba Los_Patos_(volcan) Rafael_Orrego Premios_Valle_Inclán_de_Teatro Lía_Yelín McFLY Prisma_optico Goniometria Margot_Cottens Lorinza_Harrington Matrículas_vehiculares_de_Uruguay

html map