Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Erick_Van_Youg El_Frasno Escudo_de_Belmonte_de_Miranda Elecciones_a_la_Cámara_de_Representantes_de_los_Estados_Unidos_de_2010_en_Delaware Estacion_Teodelina Eduardo_van_den_Eynde Estacion_km_997 Fortín_Mercedes Ernesto_D'alessio El_Raton_Pérez Estadio_de_Sarria Fania For_Man Faramea_harmsiana Elección_de_la_Cámara_de_Consejeros_de_Japón_de_2013 Eustacio_de_Antioquia Eugene_Jungers Francisco_Javier_García-Prieto_Gómez Estadio_Revolucion_(Pachuca) Elecciones_generales_de_Illinois_del_ano_2002 Eduardo_Barraza_(director_de_cine) Electronic_Journal_of_Biotechnology Elecciones_autonomicas_vascas_(1984) Estación_Mariano_Benítez Escala_de_Fujita Estadio_Olímpico_de_Múnich Estacion_AVE_Guadalajara_-_Yebes Factor_de_planta El_Indio_(Texas) Escorieguela Foro_de_Autoridades_Locales Escuela_tenica_superior_de_arquitectura_de_Madrid Essert_Romand Epilobium_maciae Estrategia_(teoría_de_juegos) Folclore_japonés Era_Basket_Liga El_Alamo_(banda) Fiambala FC_Slavia-Mozyr El_panuelo Escobillón_rojo Espacio_Cultural_Nuestros_Hijos Ekai_de_Lónguida El_gran_Catsby Eugenio_Ortazán_y_Brunet F._C._Pampilhosa Fagana Estrechos_de_moyle Embajadas_y_legaciones_extranjeras_(Guerra_Civil_Española) Flora_Ilustrada_Catarinense Estudios_bíblicos Escuela_de_Lucca_y_Pisa El_Carro_(asterismo) El_Litri

html map