Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_catolica_bizantina_de_la_eparquia_de_Križevci Gestion_de_derechos_digitales Frisbee_(álbum) Túnel_Chorroarin-Constituyentes Gerry_McReary Trygve_Bratteli República_Socialista_Soviética_de_Azerbaiján UOCT Underclass_Hero_(canción) Roberto_Fernández_(futbolista) Renacimiento_Nordico Turetico UH_1_Iroquois Municipio_de_Ursa_(condado_de_Adams,_Illinois) Frasne-les-Meulières Galepsus_rhodesicus Fuerzas_militares_de_colombia Río_Shire Reina_de_Espadas Fujara Gabriela_María_de_los_Ángeles_Cagigas_Rosaldo Municipio_de_Highland_(condado_de_Sharp,_Arkansas) Rotundabaloghia_tetraclavata Geografía_de_Suazilandia German_Cardoso Incertidumbre_del_médico Ruta_Estatal_de_Alabama_55 Unión_Civica_Nacional_(República_Dominicana Fulmicotón Glennes Friccion_de_guerra Rio_de_la_Perla Tucuxi Municipio_de_Sullivan_(condado_de_Grant,_Kansas) Frente_Democrático_Progresista Municipio_de_Wadsworth_(condado_de_Medina,_Ohio) Rio_Alster Fundacio_CIM Rockwell_(Carolina_del_Norte) Fuerte_de_San_Miguel_(Nutka) Gilbert_(Argentina) Romane Ileostylus_kirkii Rumelin Retrato_de_Paul_Éluard Rio_aliste Fronteras_de_Espana Galibi Richard_B._Lee Fruitvale_(Colorado) S._U._S. Germán_Arenas_y_Loayza Tumba_del_soldado_desconocido_(París) Municipios_de_Lérida Romance_(genero)

html map