Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cromatología América_Mineiro Alexandre_Brongniart Ecorregión_terrestre_puna_de_los_andes_centrales Amós_Salvador_y_Rodriganez Dipturus_oculus Diósgyori_VTK Distrito_de_Schwabisch_Hall Dendrogyra_cylindrus Amigdala_(comic) Densbüren Dorothy_Halligan Alucinaciones Danzas_sinfónicas_(Rajmaninov) Dieciochesca Amati_(familia) Edad_Neolitica Dactylispa_dentispinis Alva_V_Ebersole Cotara_cariazul Direcciones_generales_de_la_Comisión_Europea Corte_de_Cuentas_de_la_Republica Dasycarya_grisea Copa_Durand Alfonso_Rodríguez Cruz_de_Caña_(San_Javier) All-Star_Game_de_la_NBA_1957 Counter-Strike:_Global_Offensive Eastern_Air_Lines_Vuelo_980 Cuchillo_de_paleta Almas_(desambiguación) Coz_(náutica) Dayton Alto_Biobio Cosinos Dimerandra Dolfines_Guarani_1_y_2 Alonso_Perez_de_Guzman_el_Bueno_y_Zuñiga Dancing_with_the_stars Cynthia_Yazmín_Valdez Corona_del_Sacro_Emperador_Romano_Germánico Almería_(Almería) Crapartinella Crónicas_de_una_generación_tragica Denominación_de_origen_Pla_de_Bages Economía_Monetaria:_una_Revolución_contra_la_Teoría_Económica_Superficial Dan_Gay Demofoonte_(Ferradini) Círculo_de_Concentración_Española Departamento_de_Yungay Don_Juan_de_Médici Convento_de_San_Felipe Dongfeng_D120_EQ7240BP Cuenca_Aitken Cuento_de_miedo

html map