Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gregorio_Weinberg Maria_di_rohan Regiones_de_la_República_Srpska Manuel_Corachan Provincia_de_Massa-Carrara Puntaje_ELO Rancherias Rally_de_Cataluña Rapanea_allenii Rebecca_Silva Mentes_Criminales Medalla_por_Servicio_Distinguido_del_Ejercito Longueville-sur-Aube Manuel_Serrano_García_Vao Puente_del_Arzobispo Luis_Arturo_Gonzalez_Lopez Menznau Magma_(desambiguación) Raión_de_Tijoretsk Merville_(Alto_Garona) Megascops_cooperi Real_Pontificia_Antiquisima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradia_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Marcos_López_Rivera Mavaca Quilin Matías_Abisab Loteria_Primitiva_de_Espana Profesoral Mead_Ranch Luis_Tipton Los_años_desnudos Metriopepla_inornata Metrocable Matalos_y_vuelve Macro_Ge Primaria_demócrata_de_Vermont,_2008 Pozo_de_Sabinosa Megalebias_elongatus Mikael_Nilsson Miguel_Angel_Rodríguez_(deportista) Quemado_(Texas) Melting_pot Maurice_Jeffers Raúl_Gomez_Ramirez Línea_Newark–World_Trade_Center Pozo_séptico Masonería_en_Ecuador Los_amos_del_valle Ramon_Allende_Padin Prodr._Fl._Corse Gran_Premio_Královéhradeckého_kraje Pueblo_Nuevo_(Texas) Lluis-Anton_Baulenas_i_Seto Marmeleiro Potro

html map