Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Historia_de_Alemania_del_Este Arteria_cerebri_anterior Arte_prehistórico Mocedades_canta_a_walt_disney Avenida_el_guanaco_(santiago_de_chile) Audrey_Bitoni Monasterio_de_Ktuts Hecourt_(Oise) Anonym.OS Hippeastrum_bulbulosum_var._fulgidum Motacilla Apollo_18_(álbum) Heiligenbrunn Antonio_Palau_y_Verdera Anne_Cummins INSA Andy_Johnson_(futbolista_galés) Asolo Montañas_Ruenzori Historias_de_corazón Historia_de_un_Soldado Andrija_Delibasić Hebron_(Indiana) Gustavo_A._Madero_(delegación) Anolis_copei Arenas_Club_de_Guecho Angelines_Fernandez Aspidogyne_hylibates Arturo_Ambrogi Guntur Armilla Monoecia Asteriscus_nanus Historiográfico Autobiográfico Anton_Pannekoek Grzegorz_Krychowiak Arum_cylindraceum Arthrothamnus_tirucalli Anticonceptivos Monedero Arneiro_das_Milhariças Guillermo_Ortega_(actor_espanol) Guillermo_de_Jesús_Buitrago_Enriquez Haz_de_electrones Antonio_Juan_de_Banzes_y_Valdés Andray_Blatche Archipielago_Chinijo Hierba_gigantina Huttendorf Mirco_Colina Ano_1588 Auroraceratopo Muhammad_al_Jusani Anundsjö_IF

html map