Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luciano_Nóbile Procuraduría_General_de_la_Nación_(Guatemala) Potrero_de_san_rafael Mechanicsville_(Virginia) Melanogrammus Mige_Amour Redistribución Miguel_Munoz_Mozun Primarias_del_Partido_Republicano_de_2008_en_Florida Gorkamorka Maria_Luisa_Araujo Loro_barranquero RQ_170 Lucio_Postumio_Albino_(cónsul_234_a.C.) Pozollorente Referencia_rapida_de_Formulas_Geometricas Gran_palacio_de_constantinopla MSWLogo Premio_Grammy_por_Mejor_Interpretación_Metal Pteromimosa_hemiendyta Reang Pozo_Santa_Eulalia Recension Rally_de_Austria Michalin_(Janowek) Gran_Sinagoga_de_Bucarest Millegranos Reencuentro_con_el_firmamento Protodipteros Medythia_quaterna Primera_circunvolucion_frontal Raión_de_Trostianets Manang_Marsyangdi_Club Maria_Isaura_Pereira_de_Queiróz Prætexta Luis_Marin_(deportista) Marbeville Love_(álbum_de_Thalia) Lucuma_castanosperma Loma_de_cabrera Luis_Cousino Mercado_de_las_Flores Léon_Blum Maria_Pávlovna_Románova_(1786) Gregorio_Samaniego Quirino_de_Roma Programa_erasmus Los_Maitenes_(Cajón_del_Maipo) Mary_Kay_Ash Martin's_Location Rally_de_Portugal_de_1986 Pruebayernos Los_gatos_samurái_(videojuego) Maisoncelle-et-Villers Gregorius_VIII

html map