Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Esquay-Notre-Dame Edwin_Flavell Eugenia_chequen Escudo_de_Amposta Emperador_En'yu Ejército_Popular_de_Liberación_y_Destacamentos_Partisanos_de_Yugoslavia Fortuna_(Serie) Eliezio_Santos_Santana Estacion_Pehuajo_(Ferrocarril_Provincial) Edmund_Pevensie Factorizacion_de_formas_cuadradas_de_Shanks Formatear_(computación) Federación_Mexicana_de_Futbol_Asociación Francesco_Botticini El_petit_de_Cal_Eril El_Gorrión_(Editorial_Láinez) Eloxochitlán_(municipio) Esteban_Fernando_González Elección_para_gobernador_de_California_de_2010 Elisabeth_Dermot-Walsh Emiliano_Figueroa_Larraín Estética_(filosofía) Ephemerum_bicolor Espurio_Postumio_Albino_(cónsul_174_a._C.) El_enemigo_público Empididae Francis_Balfour Estonian_Football_Association El_Lavatorio_(Tintoretto) Francisco_Javier_de_Uriarte_y_Borja Felipe_Argento Estación_de_Móstoles_Central Francoise-Athénaïs_de_Rochechouart_de_Montemart_marquesa_de_Montespan Esclauzels Fluido_oleohidráulico Emilio_del_guercio Espacio_natural_de_las_Sierras_de_la_Paramera_y_Serrota Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1992 Espigadilla_menuda Fl._Germ. Festuca_linearis El_séptimo_hombre Fernando_Curcio_Ferreira Eucalyptus_rostrata_var._acuminata El_Vesubio Forum_Livii Explosion_de_la_colecturia_de_San_Andrés Envase Estación_Resistencia Fiesta_de_disfraces Estación_de_Fira_2_-_Pedrosa Fallera_Mayor_de_Valencia Especial_noche_de_brujas_IV Fernando_Álvarez_Bogaert Elecciones_autonómicas_madrilenas_(mayo_de_2003)

html map