Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zachary_Gordon XHR Victor_H_Martinez Ciudades_federales_de_Rusia XXVII_Distrito_Electoral_Federal_del_Distrito_Federal Chicago_blues Variedad_de_Lorentz Chlorurus_japanensis Whitney_Elizabeth_Houston Villa_de_Pera Winterhaven,_California Administracion_Apostolica Aeropuerto_Internacional_de_Balti_Leadoveni Wolka_Pieczaca Cierre_relampago Condado_de_Sherman_(Kansas) Al_Yumhūriyya_al_Yazaiiriyya_ad-Dīmuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Agnicion Adolfo_Garcé Academia_de_Mineria_y_Geometria_Subterranea Viva Zooxantelas Verificación_de_datos Villeneuve_lez_Avignon Wilhelm_Vischer Volcán_de_la_Arzollosa Westlake_Village_(California) Condado_de_Schuylkill Yucca_australis_var._valida Yecora Al-Shaab_Stadium Cheze Airaphilus_seminiger Chirodica_denardisi Absurda_cenicienta Coma_diabético Zen_Cart Acid_Red_14 Agave_teopiscana Aizarnazábal_(Guipuzcoa) Aguilar_del_alfambra Clube_Desportivo_Nacional Vicomte_de_Launay Vida_(literatura_en_occitano) Vibración_deportiva Club_Nautico_de_Fuengirola Vandercook_Lake_(Míchigan) Chingue Zombie_Panic!_Source Aeropuerto_Oxnard Villar_de_Canas_(Cuenca) Aerangis_kotschyi Compañía_de_Munición_181 Vuelta_de_Río_de_Janeiro Aldea_Santa_María_(Entre_Ríos)

html map