Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daniel_Tarone Cristobal_de_Toledo Cursos_de_posgrado Alfeñiques Aloe_elgonica Década_del_70 Cáscara_de_naranja Daučík Dolcaina Cuba_le_canta_a_Serrat_(álbum) E_R_P Crateva_marmelos Distrito_de_corculla Ecorregión_marina_plataforma_patagónica Douglas_N_8-A2 Damas_et-Bettegney Alexey_Grigorievich_Razumovsky Creuse_(río) Dioptria Cultura_castreña Dracocephalum_balsamicum Cortex_del_cíngulo_anterior Cruz_fileteada Alejandro_Seoane Alfeizar Cubo_de_bolsillo Diarrea_cronica_inespecifica Alice_Marble All_You_Need_is_Love Edición_de_imágenes Dujobory Delphinium_consolida Cristiandad_Hoy Cristiada_(film) Deportes_Electrónicos Curruca Cornucopiae Alfredo_Félix_Cristiani Día_corrido Allocoelini Cwmbran_Town_F.C. Dra._Starfield Cueca_de_la_CUT Copa_de_Campeones_de_Europa_1957_58 Dong_Kingman Corpus_Christi Diego_Xelmírez Draw_poker Declaración_de_San_Petersburgo Cyanocorax_yucatanicus Cotyledon_hispanica_var._purpurea Cámara_web Dichopus Descompresion_en_la_cabina_de_un_BAC_1_11 Cédric_Baseya

html map