Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asunción_(Monserrat) Rocco_e_i_suoi_fratelli Trolls_(Tolkien) Garifune Renán_Fuentealba Université_de_Genève UGC_100 Museo_Arqueologico_y_Antropologico_de_San_Miguel_de_Azapa Gliese_408 Ignacio_Dionisio_Efrén_II_Rahmani Río_San_Juan_(Utah) Franta Municipio_de_Durbin_(Dakota_del_Norte) Río_Ob Ilarione_da_Bergamo Romanino Roberto_Cardenas_Merín U-kiss Ruda_de_hojas_anchas Gigante_roja Río_Neltume Municipio_de_Rockford_(Dakota_del_Norte) Imanol_Iriberri Glitter_in_the_Air Ilyushin_4 Función_gasto Reserva_Forestal_de_Sinharaja Rodrigo_Díaz_de_Vivar_Sandoval_y_Mendoza_(1614_1657),_Séptimo_Duque_del_Infantado. Free_Acres_(Nueva_Jersey) Roberto_I_Conde_de_Artois Tumba_de_Ramsés_VII Ricardo_Trigueros_de_Leon Un_Encuentro_(cuento) Gaetano_Moroni Gisela_Ripoll Universidad_CEU_San_Pablo Muraena_helena Ruta_ch_24 Trogerita Ganelius_passaliformis Glenn_Theodore_Seaborg Rosanne_(serie_de_televisión) Ruta_masculina_sub-23_en_el_Campeonato_Mundial_de_Ruta Fujiwara_no_saneyori Rock_de_la_Republica_Dominicana Glóbulo_blanco Glipostenoda_matsushitai Un_capitan_de_quince_anos Río_Ciguela Genainville Río_Alberche Rubén_Falcón Freesena Iglesia_de_Escocia Gemeinde

html map