Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sialia_mexicana Todos_los_santos Skippers_Corner_(Carolina_del_Norte) Saint_Ignucius Sólo_una_ilusion Segou_(ciudad) Tomas_Alfredson Santa_Elena_(Jaen) Siam_Di_Tella Sven_Delblanc Simon_Jose_Antonio_de_la_Santisima_Trinidad_Bolivar_y_Palacios_Ponte_y_Blanco Siro_de_Génova Teucrium_pyramidale Schizanthus Sinolęka The_Act_of_Killing Tebas_(Egipto) Syncope_jimi Saint-Martin-Curton Simon_Ramsden Tajahuana Son_and_daughter Sainte_Cecile_les-Vignes Skënderbeu_Korçë Sense_and_Sensibility_(película) Tornos Santa_Faz Teatro_Ferrocarrilero Straminergon_stramineum Tacsonia_sanguinea Senor_rossi Torneo_de_consuelo_del_Campeonato_de_Apertura_(Chile) Stylosomus_flavus Teología_practica Tratamientos Scott_Sharp Sahel_SC Tom_Clancy's_Splinter_Cell_Chaos_Theory Sigmodon_ochrognathus Sifo_dyas Stade_du_4-Août Terror_y_miseria_del_Tercer_Reich The_Fox_and_the_Hound_2 Servio_Sulpicio_Camerino_(cónsul_345_a_C.) Saga_de_Bósi Secretaría_de_Agricultura_y_Recursos_Hidráulicos_(México) Sandero_stepway Telde_(Las_Palmas) Tiglath_Pileser_I Santaliestra_y_San_Quilez_(Huesca) San_Miguel_(Rafael,_1518) Stenochlaena TSN Sarcopodium_triflorum Sagittarii

html map