Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Federico_Beltran_Masses Ermita_de_Santa_Agueda_y_Santa_Lucia Eucheila Edward_A_Chapman El_susto_que_Perez_se_llevo Evidencia_de_carácter Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_1959 Estatuto_de_la_propiedad_urbana Estados_de_África_del_Caribe_y_del_Pacifico Floriana_Football_Club Faro_de_Cabo_Santa_María Francés_(idioma) El_despertar_de_Angantyr Erodium_verbenifolium Elsie_Ferguson Extremo_alar Emile_Deschamps Emerson_String_Quartet Esguince_de_muñeca Eduardo_Aguado_Lopez Escuela_Valenciana_de_cómic Fauré Estación_Embajador_Martini Fernando_Clavijo Fiódor_Rostopchín El_bombero_atómico Eleanor_A._Burford_Hibbert Estadio_Moderno_Julio_Torres Espacio_de_Interpretación_de_Berga Everardo_Lopez_Alcocer Faro_de_Trafalgar Electrodiálisis Francoules Eri_Sugai Elliott_Smith El_rey_leon_(musical) Francisco_Zendejas_Gómez Ejercito_Islámico_de_Salvación FORBA_Holdings_LLC Estadio_Mineirão Fos_(Alto_Garona) Esperanza_(República_Dominicana) Estadio_David_Ordoñez_Bardales Ejercito_secreto Fern.Prieto Faruk_Hadzibegic Facultad_de_medicina_de_Montpellier Efecto_piezoelectrico Francisco_Jose_I_de_Liechtenstein El_paso_de_la_laguna_Estigia Eighty_Four_(Pensilvania) Escarificación_(incisión) Flaczki Estación_de_San_Fernando_Bahia_Sur Elecciones_legislativas_de_Francia_de_1967

html map