Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bernardino_Parada_Moreno Cajalmería Canares_de_Hubli B_J_Harrison Bonapartenykus Blue_CoId_Ice_Creams Ceramica_Tohil_Plomiza Bromus_oregonus Bharatá_Muni Capucha Balsamo_de_copaiba Cesc_Fabregas_i_Soler Carazinho Barrio_Dr_J_J_Nagera Bad-lands Café_arabigo BEST_~second_session~ Berneuil_(Alto_Vienne) BAP_Sánchez_Carrion_(CM-26) Batalla_de_Tepatitlan CGT_N_2 Centrifugadora_Zippe Balon_inteligente Balint_Szeghalmi Beaumont-Sardolles Boris_Yefimov Bogas_de_cima Cae_el_sol Cambarco Carlos_de_Orleans_(1459_1496) Cantón_del_Valais Catarroja_Club_de_Fútbol Blechum_linnaei Bonita_hoja_brasileña Cañadon_Seco Capi´ibary Caralluma_nebrownii_var._discolor Castillo_de_Láchar Batalla_de_Saban B._Reeves_Eason,_Jr. Calimete_(Cuba) Benichembla Chancho_en_piedra Bill_sharman Bolaños_de_Campos Babettes_gaestebud Cataluña_(F-73) Bos_primigenius_namadicus Bienvenido_Sena Causses Calcicordados Cascastel-des-Corbières Casadiella Campeonato_Nacional_de_Béisbol_Superior_de_Nicaragua Cautividad_babilonica

html map