Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stanley_Vejtasa Sisley Servicios_en_Tecnologías_de_la_Información Thoree_les-Pins Sistema_de_gobierno_mixto SuperDraft_2011 Sofía_de_Reino_Unido San_José_de_Malcocinado Sao_Silvestre_(Coimbra) Saxifraga_notata Supercopa_ACB_2011 Toni Sincopa Segunda_batalla_de_tabasco San_francisco_de_coray Tiberio_Claudio_César_Augusto_Germánico Semioli Safety_(posicion) Tisafernes Supersticion_en_Grecia_Antigua Supplementum_Primum_Prodromi_Florae_Novae_Hollandiae Sant'Agata_di_Puglia Saga_Heiðarviga Simpsonichthys_zonatus Talladega_County,_Alabama Scraptia_hirsuta TB_or_not_TB Salacca TAI_Hürkuş Submarino São_Jose_(Santa_Catarina) Satelites_de_observacion_terrestre Saint-Denis-la-Chevasse Trainou Sainte-Hélène_(Morbihan) Slutsk Submarino_(desambiguación) Stan_Stutz Stupid_Hoe Tequeno Tengo_Tu_Amor Sao_Sebastiao_(Ponta_Delgada) Tarnes Santa_Luzia_(Funchal) Sitio_de_Genova_(1522) The_Simpsons_Hit_&_Run Saint-Vincent-du-Pendit Temporada_1965_de_Fórmula_1 The_best_of_the_band Tony_Rombola Shell_(informática) SmithKline_Beecham Salmo_ferox Shoji_Kojima Thorfinn_Karlsefni

html map