Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Articulo_II_de_la_Constitucion_de_los_Estados_Unidos Aperittochelifer_beieri Archicofradia_de_la_Palma_(Cadiz) Andyrobertsita Grigori_Ivanovich_Sciltian Ancistrus_dubius Hontoria_de_la_Cantera_(Burgos) Ante_merídiem Avondale_Estates_(Georgia) Aqua_regia Araguelles Aquaria_(videojuego) Angra_dos_Reis HD_59693 Angel_Perez_García Missing_..Presumed_Having_A_Good_Time Auriac_(Aude) Arancelario Ministerio_del_Interior_y_Seguridad_Pública_de_Chile Astiella Himno_de_Cataluña HD_14270 Guerra_Inexpiable Argüeso_(Cantabria) Mortadelo_y_Filemon_-_El_cochecito_lere IRS_Records Automovil_superdeportivo Huesos_cuneiformes Hipotension Gymnomesium Hormiguero_de_alas_puntadas Monasterio_de_San_Martín_de_Salas Armando_Molina Modo_de_producción_esclavista Huracan_San_Felipe_II Armanhac Hoosier_Hill Armstrong_(Columbia_Britanica) Halifax_(Carolina_del_Norte) Habanos_S_A Herb_Fame Ascendancy_(juego) Arthur_Broughton Arrondissement_de_Loches Augusto_Rademaker Halaelurus_sellus Anthelephila_anireinii Antonio_Martínez_Menchen Asarum_canadense Hulla Hinojosa Monedas_de_euro_de_Austria Anarchy_in_the_U.K. Historial_de_la_Primera_División_del_Perú Antipas_(desambiguación)

html map