Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amar_de_nuevo_(álbum) Donald_deAvila_Jackson Distrito_Municipal_de_iLembe Ebro_F-100 Cressanges DNA² Alicia_Silverstone Cultura_de_Kongemose Distrito_electoral_10_(condado_de_Monroe,_Illinois) E_C_A Almendra_larga Cómic_de_24_horas Cynoglossus_robustus Douglas_B-23_Dragon Dominante CorpBanca Alestopetersius_hilgendorfi Desfile_de_horrores Danae_heliobleta Crambe_suecica Cueva_del_Sol_(Tarifa) Alxasáurido Deportivo_de_la_Coruna Dacia_Unirea_Braila Delta_Serpentis Dolores_(Uruguay) Diego_Matheo_López_Zapata Crisis_de_los_rehenes_de_la_embajada_de_Japon_en_Lima Edificio_Bel_Air Distrito_de_Graz-Umgebung Amoco_Cádiz Amadeu_Sanchis_Labios Deshumanizacion_sexual Duranta_latifolia Almiquí Dólar_de_Sealand Cueva_de_Askondo American_Splendor_(película) Cristóbal_de_Olid Convento_de_los_Padres_Carmelitas_Descalzos Alpes_de_Transilvania Curva_de_lorenz Desprendimientos Date_With_The_Night Courbouzon Dalea_bicolor Distrito_de_Canchayllo Crecy_la-Chapelle Alton_(Staffordshire) Corsier-sur-Vevey Dennis_Johnson Daniel_Casadellà Cuento_de_miedo Copa_Intercontinental_1962 Echinomastus

html map