Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wonder_world_tour Absentista Vitezslav_Novák Vocalización_de_las_aves Club_de_regatas_vasco_da_gama Comisión_para_la_Modernización_del_Lenguaje_Jurídico Xerolirion_divaricata Consumerización Abril_de_2000 Acipenser_fitzingeri Zweites Acharia Consejo_Mundial_de_la_Sangha_Budista Condado_de_Clarke_(Alabama) Zayd_Abu_Zayd Zona_metropolitana_del_Distrito_Federal Club_Social_Deportivo_Talleres Yeyé-nagó Cian_(color) Vestur_Barðastrandarsýsla Young_Maylay Consejo_de_Educación_Secundaria_(Uruguay) Valle_de_Iguña Valhala Consejo_de_la_Judicatura_Federal_(Mexico) Abraxini Al_primer_toque Vedran_Ćorluka Venado_de_páramo_ecuatoriano Videoconsolas_de_quinta_generación Circunstancia_mixta_de_parentesco_(España) Yesterday_(canción) Aeropuerto_Internacional_El_Pucú Comité_de_Miembros_de_la_Asamblea_Constituyente Acta_de_la_corona_de_Irlanda_(1542) Yucahu Clase_Laurenti Cladophyllus_bousqueti Yo_por_él WON_Most_Outstanding_Wrestler Wesley_Koolhof Christian-Albrechts-Universität_zu_Kiel Charrey_sur-Saone W_League_(Australia) Alberto_Caturelli Convencion_Europea Agrupacion_guerrillera_de_Malaga-Granada Abril_de_1963 Yevgeni_Pashutin XNA Administracion_financiera Charles_City_(Virginia) Williamston_(Míchigan) Aellenia_auricula Chaux-des-Prés

html map