Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cecil_John_Saldanha Babyface C5N Catalina_Cruz Bletilla Baskires Benedicto_V Cayo_Vista Carmen_Alardin Bolitas_de_aligon Basketball_League_Norway Cassipourea_elliptica_var._pauciserrata Búho_(jeroglífico) Blecua_y_torres Carterophonini Catastro_de_Ensenada Centro_de_filadelfia Birds_vs_worms Centro_Cultural_de_Cali Betula_carpatica_var._sudetica Bakerhill_(Alabama) Canangium_mitrastigma Calao_terricola Batalla_de_Tiocajas Castillo_de_la_Maestranza_de_Montesa Bastián_arce Canal_del_Manzanares Cabelino_Andrade_Maxwell_Scherrer Cephaloleia_convexifrons Batrachoseps_major Canción_montañesa Castillo_de_Segura_de_la_Sierra Bellamya_crawshayi Bathyclarias_ilesi Capital_de_riesgo Calenos Blodughofi Cerezo_de_Cayena Budin_de_pan Barrio_de_Ayora Black_Beauty Campeonato_Ecuatoriano_de_Futbol_2006 Cerro_Santa_Ana_(Guayaquil) Castanyada Cerro_Venamo Carlos_I_de_Austria_y_IV_de_Hungría Cantón_de_Montastruc_la-Conseillere Cecile_Nowak Bandera_de_Lesotho Campeonato_Mundial_de_Tiro_de_1930 Batallon_britanico Basilianus_emas Billete_de_500€ Carlina_salicifolia_f._excedens Birthday_Eve

html map