Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gulella_salpinx Athyreus_pyriformis Moriera_stenoptera Hultenia Half_life_blue_shift Hospital_militar_de_san_carlos Hueste_de_Espana Ante_Tomic_(baloncestista) Guarijios Guerra_anglo_espanola_(1655_1660) Arte_de_pájaros Hieracoesfinge Apotegma Hans_Peter_Linder Hexadecimal Historia_del_alemán Huay-Chivo Aurelio_de_lira_tavares Huggle-Gnu/Linux Arturo_Fontaine Ariel_(pelicula) Auxilio_Social Ars_sur-Moselle Asturias_(poema) Archipielago_de_Los_Roques High_Point_(Florida) Motorola_Phone_Tools Moinhos_da_Gândara Grindstone_(Pensilvania) Hector_Heli_Rojas Avenida_21_de_Mayo Gunnar_Fridtjof_Thurmann_Sønsteby Mojmír_I Atriplex_nivea Ibn_al_Awwam Mrs._Mosby Guillaume_Guillon_Lethiere Aspidispa_korthalsiae Ano_1565 Gymnogobius_laevis Atlanta_silverbacks Hans_Thoma Hong_Song_nam Horacio_Duran Hiponitrito Anthericum_setosum Apirak_Kosayothin Aplicacion_de_mensajería_instantánea Historia_de_lesoto Mochila_portabebe Hibiscus_fraternus Mito_del_buen_salvaje Arthrotus_ochreipennis Mision_de_Nuestra_Senora_de_los_Dolores_de_Chillá Arcadio_Romero_Boelle

html map