Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_de_Guerrero_Negro Winchester_(desambiguacion) Waspán Westlake_Village Agujero_negro_de_Reißner_Nordstrøm Composición_del_Gobierno_de_Espana_(VI_Legislatura) Vocaloid_2 Winter_Sonata Condado_de_Castro_(Texas) Aeropuerto_de_Haikou_Meilan Ahmad_al-Razi XIV_milenio_a._C. Chatriya Aditya_Narayan Zarcilla Adolpho_S._Scilingo Colgajo_(diente) Veloziaceas Varela_(Subte_de_Buenos_Aires) Cola_(estructura_de_datos) Aeropuerto_Internacional_Coronel_FAP_Carlos_Ciriani_Santa_Rosa Aeropuerto_Internacional_Okecie Victor_Martinez_(fisicoculturista) Agustin_de_Carlos_Elduayen Claire_Christina_Ciminella Clayton_Watson Cohete_(artículo_pirotecnico) Collado_Sur Accidente_del_Tu-154_de_las_Fuerzas_Aereas_de_Polonia Comic_Rex Adalberto_Tejeda Consejo_del_Atlantico_Norte Viola_demissa Christiania_(grupo_de_musica) Walras Chrysiogenes_arsenatis Al-Shamal_SC Zona_Metropolitana_de_Merida Congreso_de_Estados_Unidos Aeropuerto_Internacional_de_Chișinău Compañia_del_noroeste Aeropuerto_internacional_de_kaohsiung Club_Atlético_San_Martin_de_Tucumán Aga_Khan_Award_for_Architecture Varesnes Visṇu-puraṇa Velomar Comisión_Pontificia_Bíblica WP:LEAKS Vicente_San_Bruno Ciencias_y_tecnicas_historiograficas Châtillon_sur-Cher Al_Ahly_SC Club_Sportivo_Rentistas Xavier_Trias_i_Vidal_de_Llobatera

html map