Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frontera_entre_Estados_Unidos_y_México Roberto_Hernandez_Ramirez Galaxia_anular Inmigracion Resorcinol Rostratulidae Ricardo_Monner_Sans Revolver_(álbum_de_The_Beatles) GP_Cephei Gay_Pride Gamarte Resonancia_(mecanica) Una_teoria_del_todo_excepcionalmente_simple Rhipsalis_hohenauensis Garcirrey George_M._Cohan Remirea_pedunculata Tsuyoi_Kizuna Tristan_Achaval Rip_Torn VU87 Romanico_del_Serrablo Informe_de_Prensa_Internacional Roseta Inducción_del_parto Ghost_Town Universidad_Bíblica_de_Cristo_para_las_Naciones UGC_185 Indasclera_similis Ingeniería_genética_humana Uncommon_Valor Rogneda_de_Polatsk Rumania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Municipio_de_Old_Town_(condado_de_Forsyth,_Carolina_del_Norte) Río_Engaña S._Dariaus_ir_S._Girėno Incremento_negativo Residencia_Álzaga_Unzué Reserve_(Kansas) Trofeo_de_adamclisi Gertrude_Lawrence Genocidio_de_Darfur UFC_111 Ryotarô_Okiayu Go!_MY_HEAVEN Municipio_de_Lewis_(condado_de_Clay,_Indiana) Garcia_Costa Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Labastida) Rhythm_of_Love_Tour Inmigración_estonia_en_Argentina Municipio_de_Gilmore_(Míchigan) GJ_9764 Río_Poqueira Gentiana_acaulis_subsp._clusii Ursus_americanus_pugnax

html map