Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Augusto_Guillermo_de_Prusia Australia_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 Avesta Mira_de_Invar Mundomagico Hilario_C_Gutierrez Hoja_visceral_del_pericardio Aulaga_blanca Haarlemmermeer Ano_1403 Himālaya Aruṇa Grupos_de_klein Mortadelo_y_Filemón_Las_criaturas_de_cera_vivientes Antioco_VIII_Grifo Guardianes_de_la_Noche_(película) Andrea_Guardini Mount_Ivy Mortadelo_y_Filemon_-_Los_Vikingos Grupo_Radio_Asturias III_Distrito_Electoral_Federal_del_Estado_de_Mexico Monclar_sur_Losse Hans_Pfitzner Anoplophytum Hughesville_(Misuri) Ibiza_(desambiguacion) Astrahan Górki Arctium_intermedium Idel_Ural Grupo_Agbar Hyper_Text_Transfer_Protocol Heinz_Moseneder Axiomatica_de_Zermelo_Fraenkel Hermandad_Penitencial_del_Santisimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Heinrich_Berlin Guerra_civil_Castellana Angulas_a_la_bilbaina Montague_Druitt Harihari-nabe Montezuma_Creek_(Utah) Hazsl Avatar_(desambiguación) Moral_de_la_Reina Haleiwa_(Hawai) Horario_del_este_de_Norteamerica Moss_Icon Antonio_Rodríguez-Moñino Historieta_en_Yugoslavia Monte_Subasio Anulabilidad Arquitecto_Antonio_Ubilla_(Estadio) Milos_Malenović Arteriae_metacarpeae_palmares Hamady_N'Diaye

html map