Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Synaptula_lamperti Tecnologia_del_Antiguo_Egipto Santiago_Segura Sacañet Saint_Martial_de_Mirambeau Tenay Tithymalus_nicaeensis_subsp._japygicus Sailly_lez-Lannoy Symphorus_nematophorus Sankt_Antoni_(Friburgo) Torculo Teorema_de_Ceva Suite_de_Aplicaciones_Mozilla Teleanalisis Septiembre_de_1981 S¹ Ted_Mack Sindrome_de_Wolff-Parkinson-White The_Ozzman_Cometh_(album) Titímalo Sociedad_Mixta_Aviación_del_Litoral_Fluvial_Argentino Teatro_del_oráculo Sextina_(estrofa) Sarcófago_(banda) Saint-Jeures Sinbad_(actor) Shaktism San_Andres_de_la_Barca T_O_P. Sexy_Money Susanna_Carroll Semicerdas Sainte_Geneviève-sur-Argence Tetraceno Semsales San_Lucas_(cabo) Star_Trek:_espacio_profundo_nueve Sataluja San_Valentin_(cerro_Chile) Santo_Peranda Señales_de_tráfico_de_estacionamiento Sala_de_clase Tornados_de_humacao Torneo_de_Pekín_2010 Teuco SecuROM Subasta_americana Spectamen_verum TRIP_Linhas_Aereas Sindrome_de_Zollinger-Ellison Sinfonía_n.º_4_(Mendelssohn) San_Miguelito San_Miguel_(ciudad,_Chile) Teoría_de_la_eleccion_pública Serguéy_Lavrov

html map