Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

FA_Turnerbund_Lustenau Fernan_Núñez_de_Témez Farinato Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingeniería_Industrial_y_Aeronautica_de_Terrassa Faverelles Enrique_Fernández_Arbos El_Pulso El_niño Elecciones_legislativas_y_municipales_de_El_Salvador_de_2012 Elvillar_(Alava) Fiseteroideos Equipo_Mixto_en_los_Juegos_Olímpicos Ferenc_Móra Eriostax Escuadron_asesino_víbora_letal Epinephelus_tuamotuensis Esponsorizar Fort_Mahon-Plage Embalse_del_guavio Estacion_de_Loja-San_Francisco Estadio_Monterrey Esqui_nórdico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Garmisch-Partenkirchen_1936 Fiat_Group_Polonia Electra_(San_Diego) Estanislau_Torres Elecciones_Autonómicas_del_País_Vasco_(1980) Fiesta_del_PCE Estación_de_Hericy Estelas_cántabras Ermita_de_Nuestra_Senora_de_la_Pena_de_Francia Fernando_Maria_de_Baviera Emperatriz_Jingu El_viaje_de_Rosetta Estadio_de_riazor Evrardianthe Floris_Claesz_van_Dijck Festival_Internacional_de_la_Primavera Familia_monoparental Eerste_Divisie_2011/12 Edmund_Rubbra Fragata_blindada_arapiles Flourensia_campestris Equlibrium_(canción_de_Tristania) Faris_Rotter Emperador_Saga Facultad_de_Traducción_y_Documentación_de_Salamanca_(Espana) El_Bronco_(Cáceres) FC_Barcelona_(Balonmano) Eversion_de_la_esfera Enkianthus_recurvus Elaeis_virescens Elecciones_locales_y_autonomicas_extremeñas_de_2007 Faith_Leon Francmason Ertl

html map