Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Melchor_Concha_y_Toro Mierda_cruz Raísa_Gorbachov Preludios_Op._32_(Rajmáninov) Randia_deccanensis Max_Grief María_de_Lourdes_(cantante) Ptéleo_(Tesalia) Raúl_Fernando_Saldivar_Auger Gobierno_y_politica_de_Lituania Rabijunco Meróu Marcelo_Martins Regina_Do_Santos Mascara_funeraria_de_Agamenon Ramiro_Lora_Fuentes Matt_Adler Premio_Grammy_por_Mejor_Grabacion_Latina Manobia_mazini Masacre_de_dachau Louis_Verneuil Greifensee Pueblo_Loko Luis_del_Mármol_Carvajal Melanie_Anne_Safka_Schekeryk Marc_Hudson_(Cantante) Maisnières-en-Vimeu Mesopotamia_superior Presas_de_inga Marques_de_Paul Marazzi Madronera_(desambiguacion) Maria_de_Portugal_y_Manuel Premio_Iberoamericano_de_Musica_Tomas_Luis_de_Victoria Ramon_de_la_Sagra Presa_de_Zújar Lysiloma_divaricata Project_Laser Mbandzeni_de_suazilandia Mazda_Raceway_Laguna_Seca Promotoras Proposiciones_Webster-_Crampton Marques_de_Ureña Loving_(Nuevo_Mexico) Los_T_N_T_(trio) Rafael_Virasoro Mario_Méndez_(futbolista_panameno) Microrregión_de_Lavras Michelia_(Alismataceae) Grey_Cloudy_Lies Mars_la_Tour Lokapāl Louga Maianthemum_canadense_var._ovale Maloy_Lozanes

html map