Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_Santa_Maria_(Cocentaina) Municipio_de_Howard Gamma_Corvi Fuji_Servetto Ignacio_Andrade Rothm. Ruben_Mario_Montenegro Ryō-Ōki_(Tenchi_Muyō!) Iglesia_de_Nuestra_Senora_del_Pilar_(Canfranc) Rio_Guañacos Troglohyphantes_kokoko Municipio_de_St._Charles_(condado_de_Kane,_Illinois) Tyrrell_026 Rock_en_espanol:_Lo_mejor_de_Cuca Revolucion_cientifica Unión_de_Santa_Fe Inca_garcilaso_de_la_vega GPIO Funcion_de_Carmichael Robert_Devereux_II_conde_de_Essex Resistencia_anaerobica Rio_tapenagá Unión_Social-Cristiana_en_Baviera Municipio_de_Fredon_(Nueva_Jersey) Glendive_(Montana) Universidad_de_la_ciudad_de_osaka Gastronomía_de_Sichuan Galium_paridifolium Fundacion_Felices_los_Niños Roche_lez-Beaupre Gaviota_centroasiática Robin_Williams SV_Cannstatt Rhodocactus_tampicanus Giess Iglesia_de_la_Magdalena_(desambiguación) SMS_Braunschweig Ganglio_de_Virchow-Troisier Glaux_acutifolia Gobernador_de_Montevideo Globularia_castellana Musculus_rectus_capitis_posterior_major Gammaroidea Ruta_Provincial_365_(Tucumán) Retorno_de_inversión Geotrupes_autumnalis Ucrania_despues_de_la_Revolución_rusa Municipio_de_Cathay_(Dakota_del_Norte) Ricardo_Cánepa Inspiración_(pelicula) Río_Cañas_Abajo_(Mayagüez,_Puerto_Rico) Rob_Rock Rubén_Ivan_Martínez Un_hombre_para_la_eternidad Río_Pronia

html map