Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elegías_de_Varones_Ilustres_de_Indias Estadio_Cuscatlán Epinephelus_coeruleopunctatus Euphorbia_gaubae_var._velutina Fe_bahái Felix_Galavís Federación_de_Emiratos_Árabes_del_Sur Eugene_Vieillard Emperador_Ingyo Epidendrum_squamatum Estación_de_Staad Fermín_de_Arteta El_coro_de_los_cosacos_del_Don_Dir.Serge_Jaroff Euphoria_gracilis Elecciones_presidenciales_de_Mauritania_de_2007 Ely_Forcada El_jardín_japones Euphorbia_schinzii Fernando_Davila Eripol El_país_(España) Editorial_Record El_Tepual FC_Thun Estación_de_Zofingen El_día_más_largo_(película) Esperanto_(revista) Eduardo_Mondino Enrique_iv_de_inglaterra Eiður_Smári_Guðjohnsen Embarcación Estación_Corrientes_(Tranvía_del_Este) Estilo_Pr2 Estadio_Ramon_Sánchez_Pizjuán El_beso_(cancion) Episodios_de_Jericho Epoca_romantica Fin Forever_Young_(canción) Esther_Mañas Elecciones_generales_de_las_Islas_Turcas_y_Caicos_de_2007 Espolón_óseo Erophila_lucida Enrique_Adolfo_Jiménez_Brin El_Diario_(Paraná) Estado_Aragones Estación_Tucumán_(Mitre) Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_2008 Elecciones_autonómicas_del_Pais_Vasco_(1990) Entelloptera_rogenhoferi Estadio_Ciudad_de_Lanus-_Néstor_Díaz_Pérez Entaticus_viridis Entitat_Municipal_Descentralitzada Euphorbia_officinarum_var._hernandez-pachecoi Francisco_de_Borja_y_Aragón,_príncipe_de_Esquilache

html map