Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bari_González Boudou_(desambiguación) Cantón_Centinela_del_Cóndor_(Zamora_Chinchipe) Babbie Carex_calderae CBS_Inc Bakshi_Ghulam_Mohammad Biblioteca_tintal_(estacion) Brigada_de_Infanteria_Ligera_Aerotransportable_"Galicia"_VII Barrio_Delinquente Cesarea_de_Capadocia Blackboard Carlos_V_y_sus_banqueros Carles_Sentís Camara_de_Comercio_de_la_Ciudad_de_México Cerbère Caranguejeira Batalla_de_Tawurgha Bipleura_singularis Blackgum_(Oklahoma) Bano_Maria Brycinus_intermedius Campeonato_europeo_de_hockey_sobre_hierba Bundeskartellamt CD13 Carlos_Ibarra Batalla_de_Tacámbaro Cajas_de_ritmo Barinasuchus Carcinoma_pulmonar_microcitico Capitan_Pastene_(estación) Bellotti Bascom_(Florida) Brahman_(casta_hindu) Bernardo_Germán Catástrofe_demográfica_tras_la_conquista_del_Imperio_Inca Centro_Gallego_de_Mexico_A_C Bits/segundo Batalla_del_Golfo_de_Leyte Bolero_moruno Brooks_Bollinger Basura_inorganica Cantón_de_Foix_Ville Belle_Plaine_(Iowa) Celada_de_los_Calderones_(Cantabria) Big_Monster_Aventura Batalla_de_san_quintin Campeonato_de_Apertura_1949 Bulimulus_sculpturatus Béatrice_Poulot Chad_Coombes Calle_191_(línea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Cerro_Petlécatl Campeonato_Mundial_de_Balonmano_Femenino_Junior_de_2012 Balaenopterinae

html map