Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Psicoanalistas Gran_Premio_de_Europa_de_2003 Lucie_Aubrac Mantella_cowanii Maratón_de_Puerto_Argentino/Stanley Psathyrellaceae Provincia_Autónoma_de_Bolzano Memo_Rex_Commander_y_el_Corazon_Atomico_de_la_Via_Láctea Manuel_Álvarez_Bravo Red_de_monitorizacion Luis_Misón Puskas_Ferenc Primera_intervención_estadounidense_en_Mexico Mariángeles Luis_Jaramillo Puli_Rula Maria_Teresa_Fernández_de_la_Vega Microrráfagas Gobierno_de_las_islas_Malvinas Loventué_(departamento) Maluko Purullena_(Granada) Maid_in_Manhattan Matthew_Sadler_(ajedrez) Marica_(cipura) Premios_Catalina_de_Oro Mercado_de_Abasto_de_Buenos_Aires Manuel_Jesus_Carrasco_Terriza Ptolomeo_VI_de_Egipto Granges_sur_Aube Greg_Dawes Microrregión_de_Vitória_de_Santo_Antão Longwood Línea_de_Castilla Makassar Masacre_del_2_de_agosto_de_1810 Region_de_Sedhiou Marco_Firmo Maranga Goya_(barrio) Primera_regional_de_asturias Memorial_Ángel_Velasco Quintana_(Ciudad_Lineal) María_Josefa_Sancho_de_Guerra Real_academia_nacional_de_farmacia Maria_Antònia_Munar_i_Riutort Manuel_Cortina_(deportista) Principado_de_Cataluna Región_del_Norte_(Malawi) Manuel_Falces Quinto_Cecilio_Metelo_Nepote Mikoyan-Gurevich_MiG-1 Maurice Material_de_disección Matilde_Díaz_Vélez

html map