Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Adriano_Buergo_Ortiz Javier_Prado_Ugarteche Julio_César_(ópera) Juan_Carlos_Paz_(futbolista) Insurgencia_Iraquí_(Etapa_post_Estados_Unidos) Iván_Thays_Vélez Korven_Kuningas L'Hospitalet-pres-l'Andorre LP_725-25 Laferte_sur_Amance Isla_Matagorda Instituto_de_Matemática_Aplicada_M._V._Keldysh Jeronimo_Hermosilla Laguna_de_yuriria Keeler_(California) Leon_(Nicaragua) Kamikaze_(Amaral) La_purpura_de_la_rosa La_Forêt_du_Temple Jean-Joseph_Cassanea_de_Mondonville Isla_Ruapuke La_dama_del_armiño_(El_Greco) Johannesberg_(Baviera) Jonalyn_Viray Ketorolaco Lisa's_First_Word J_J._Jameson Juan_Augusto_Gómez Josep_Teodor_Canet_Menendez Juegos_iberoamericanos_de_judo Las_Vegas La_Antorcha_Humana_original La_Funk_Mob Jordi_Valls Isla_de_Rugen La_Parejita José_Maria_Pena_San_Martin La_Orestíada Jose_Ignacio_Baldo_Soulés Into_the_Blue Juan_Carlos_Lazaro José_Llimona Iorùbá LH_(desambiguación) Jaime_de_Alloza_y_Menacho Kolkata Julius_Bluthner_Pianofortefabrik_GmbH La_Lucila_(desambiguacion) Jose_Maria_de_Aristizabal_Manchon Jardin_Botanico_de_Solingen Leonurus_quinquelobatus José_María_Peris_Polo Lepidium_scapiferum Jacmaia_incana La_Loçana_andaluza

html map