Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

American_Journal_of_Philology Demografia_de_Miranda_de_Ebro Dudley_Boys Cô_gái_xấu_xí Diego_Doublé_Almeyda Diego_García_(baloncestista) Dan_Tetsell Amazona_amazonica Copa_Argentina_de_Fútbol Dinastia_Banu_Dil_Nun Distrito_de_aarau Diagrama_de_thornthwaite Deja_Vu_(canción_de_Beyoncé) Aleph_cero Distrito_de_Nyadri Crommelynck Cuauhtémoc_(Izamal) Céline_Carzo Democratas_por_una_Bulgaria_Fuerte Costumbres_Argentinas_(canción) Distrito_de_Kottayam Ecográfico Amanita_aurantia Distrito_de_Curahuasi Coprosmanthus_herbaceus David_Garcia_(músico) Coupe Drama_rural Domenico_Tintoretto Cristiania Dildar Edem_Kodjo Dryas_pentapetala Deposicion_de_vapor_mediante_procesos_químicos_organometálicos César_Monasterio Demología Crateres_de_Ganímedes Dúo_Pianístico_Tena_Manrique Diocesis_catolicas_del_siglo_II Dammartin_sur_Meuse Deudocracia Dapa Americo_O._Mendiburu Copa_Wantok Datura_humilis Dénia_/_Denia Db Dramaturgia Cubanito_coctelería_cubana Alvaro_Manrique_de_Zúniga Amy_Lowell Amenhotep,_hijo_de_Hapu Almost_a_Dance_(album_de_The_Gathering) Crash:_Mind_Over_Mutant Dunière-sur-Eyrieux

html map