Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Copey Fujishima_Kosuke Garcí_Fernández Unicef Félix_U._Gomez_(metrorrey) Ruợu_thuốc Tržić Tren_Loco Gafa Trofeo_Pichichi Uukulunkulu Galeria_de_pinturas_de_Dresde Ingenieria_de_elevación Rosemary_Barkett Resistencia_holandesa Genlee_(Carolina_del_Norte) Gaceta_de_Galicia Gaspard-Félix_Tournachon Imagenes_satelitales Municipio_de_Alūksne Iglesia_Catolica_Armenia Robert_Greene_(psicologo) Urcal Ruta_A-93 Municipio_de_Skippack_(condado_de_Montgomery,_Pensilvania) Robert_Kerr Utricularia_oppositiflora Iglesia_de_Santa_Maria_Magdalena_(Sevilla) Froideterre Tuzos_de_Pachuca Municipio_Bolivar_(Anzoátegui_Venezuela) Gattefosse Impresora_de_impacto Uk_Rhiz Museo_Casa_de_la_Independencia_Asuncion_Paraguay Tribunal_de_Cuentas Tu_país_esta_feliz Rob_Roy_(película_de_1987) Friendship_(condado_de_Fond_du_Lac,_Wisconsin) Inhibidor_de_entrada Urost Municipio_de_Leyden_(condado_de_Cook,_Illinois) Tytthonyx_chiapasensis Robert_Kauffman Imadoki! Unfaithful_(canción) Imagen_Astronómica_del_Día Triplophysa_daqiaoensis Muraltia Fuerza_g Rengo_(estación) Gastronomía_de_la_provincia_de_Jaén German_Vargas_Lleras Franzi_Hasbún Félix_Arcadio_Montero_Monge

html map