Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trofeo_Juan_Carlos_Plata Garage_House Municipio_de_Clay_(condado_de_Auglaize,_Ohio) True_Crime_Streets_of_LA Municipio_de_Brownsville_(condado_de_Houston,_Minnesota) Municipio_de_Glasgow_(Minnesota) Ruta_Líber_Seregni Galato_de_metilo Trineo_cohete Tupaia_nicobarica Rogelio_Baon_Ramirez Urost Insomnium Ingo_Johansson Fuerza_electromagnetica Ganbare_Goemon:_Tsūkai_Game_Apli Riverside_County_California Gampsonyx Gamarthe Revolución_de_1897 Río_Ponoy Gastronomia_prehispánica_de_México SEAT_Leon Fray_Martin_Ignacio_de_Loyola Récords_Guinness Glipostenoda_ivoirensis TwinVQ Ii_legislatura_del_congreso_del_estado_de_puebla Musculo_gemino_superior Rives_(Tennessee) Municipio_de_Fall_River_(condado_de_Wilson,_Kansas) Rio_Sefid Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Dias_en_Espana Gian_Alfonso_Pacinotti Untzillatx Furor_(D_34) From_Kumbia_Kings_To_Kumbia_All_Starz_Fan_Edition Udin SOCA Ie,_Okinawa Geografia_de_la_Luna Rock_Mari Resuttanu Universidad_Tecnica_Luis_Vargas_Torres Ruta_Nacional_194_(Japón) Galaxia_elíptica_M49 Muscotah_(Kansas) Reynoldsia_hillebrandii República_Sovietica_Bávara Fraxinus_epiptera Robert_Fotherby Reino_de_Cerdeña-Piamonte Río_Sado Rio_Tensift Fredy_Rumba

html map