Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Highlanding_(condado_de_Pennington,_Minnesota) Trient Municipio_de_Wagendorf_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Venice_(Michigan) Rooles_de_Olerón Fundación_Thiers Retrato_de_Luis_de_Góngora Inner_Circle_(banda) Fútbol_americano_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1932 Gabriel_Airaudo Río_Truyère Rio_Jaguarao Roger_Bartra_Muriá George_Chaworth_Musters Unión_de_los_Jóvenes_Fascistas_-_Vanguardia_(chicas) Geotermia Municipio_de_Columbia_(condado_de_Tama,_Iowa) German_Alcántara Gainza_(Guipúzcoa) Glam-Rok Rosenblatt_Stadium Rodolphe_Hottinguer_(1835_1920) Reservas_indias Municipio_de_Posey_(condado_de_Harrison,_Indiana) Utracán_(departamento) René_Sadot_Avilés_Fabila Municipio_de_Crawford_(condado_de_Cherokee,_Kansas) Giovanni_Valentino_Mattia_Fabbroni Municipio_de_Bloom_(condado_de_Morgan,_Ohio) Roquefort_la_Bedoule Iglesia_de_San_Jose_(Urrao) Gibraltar_candytuft Friday_Night_Lights_(pelicula) Gaulteria Fútbol_en_los_Juegos_Sudamericanos Giovanni_Battista_Pamfili René_Lehuedé Gastronomia_francesa VI_edicion_de_los_Premios_Goya Galeruca_canigouensis Resolucion_763_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Unión_Civica_Radical Giuseppe_Bosa Triplophysa_trewavasae Río_Pescado Remirea_maritima Municipio_de_Leroy_(condado_de_Lake,_Ohio) Initao Gil_de_Alvarado_y_Benavides Union_Democratica_por_la_V_Republica Frase_del_dia Galeus_piperatus Galindez_de_Carvajal Funcion_delta_de_Dirac Universitat_Politecnica_de_Catalunya

html map