Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carmen_Pombero Basilianus_ferreri Babuino_(statua_parlante) Carlos_Canal Batalla_de_Điện_Biên_Phủ Biscutella_oreites Cebo Campeones_de_Roland_Garros_(Individual_Junior_Hombres) Casa_Macaya Bellegarde_du_razes Campeonato_Europeo_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_2005 Biblioteca_de_la_Universidad_de_Catar Caso_Parker-Hulme Centro_de_Tecnologías_de_Informacion Cartigny_(Somme) Barrio_restrepo Calculo-λ Chamaesyce_garberi Charaxes_pondoensis Carlos_felipe_de_orleans Carlos_IV_de_Hungría Bizarras Barry_Williams Bandera_de_la_República_Democrática_de_Azerbaiyán Burbujeador_de_gas Chamabainia Castellanos_de_Villiquera Cascaras_confitadas Batalla_del_Birs Castelbello-Ciardes Cephalangraecum_metteniae Cesar_Eduardo_Portillo_Brown Challenger_de_Sibiu_2013 Chaim_Bar_Lev Cara_adaxial Batalla_de_Mergentheim Bifidobacterium Campeonato_Mundial_de_Hockey_Sobre_Patines_Sub-20_Masculino Caserones Barcelona_Sporting_Club_2010 Catalina_Saavedra Bromus_lanceolatus_subsp._biaristulatus Bouvresse Canton_de_Châteauroux_Centre Borgoña_(desambiguación) Beaver_(Utah) Casey_Calvary Cernay-la-Ville Bazoges_en_paillers Caserío_Larrañaga Cardenal_Javier_Lozano Cesar_Camacho_Quiroz Basis_point Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Asunción_(Tlaxcala,_Mexico) Balanitis

html map