Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Compañia_Europea_de_Aeronáutica_Defensa_y_Espacio Adalberto_de_Magdeburgo Charles_Fabry William_Montgomery_Watt Adrián_Dárgelos Abdominea_micrantha Agave_victoriae-reginae Xenophanes_(album_de_Omar_Rodríguez-López) Wilton,_Connecticut Cineantropometría Claudio_Cannigia Agualonga A_d_ingenieros_industriales_las_rozas XHLEG_TV Viennotaleyrodes_megapapillae Comision_Nacional_de_Televisión_de_Colombia Washington_Square_Park Comportamiento_del_Consumidor XLI_Legislatura_del_Congreso_de_la_Union_de_México A_Tale_Of_Decadence A_Vida_Da_Gente Vexin_francés Aero_Continente Yerba_mora_mayor_y_acarreadora_de_sueño Yé_yé Aeropuerto_de_Ostava_Leoš_Janaček Agitación_del_arroz_de_1918 Xiaolin_Wu Condado_de_Beziers Villaines-la-Juhel Constitucion_de_Frankfurt_de_1849 Clínica_Shaio Aksel_Sandemose Alcalde_del_municipio_Baruta Veronica_spadana Vila_Franca_das_Naves Vasovasostomía Albert_William_Ketelbey A_D_Alcorcon Xmp Zaragoza_(estacion_Metro_de_Ciudad_de_Mexico) Volokolamsk Colonialismo_francés Cirey_sur-Blaise Acanthiza_pusilla Conferencia_Oeste_(NHL) Alberto_Conde Chauffour_lès-Bailly Colmenar_de_la_Sierra Compañías_de_seguros Velch William_Crathorn Conocoto Agonita_xanthosticta Agrandamiento_del_pene

html map