Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cassidy_(DC_Comics) Borja_Aguirretxu Canete_La_Real Cabo_Nordkinn Canal_principal_del_Órbigo Brieulles-sur-Bar Capitan_Prat_(crucero_ligero) Batalla_de_las_guásimas_(1898) Carlo_Broschi Cellista Brongniartiinae Baeolepis Butia_catarinensis BAP_Compañia_de_Baloncesto_de_las_Filipinas Beautiful_Girls_(canción_de_Sean_Kingston) Bahia_de_gibara Carex_gracilis_var._approximata Bandera_de_hungria Blas_Dueñas Beta_vulgaris_subsp_esculenta Castillo_Herreshoff Caballeros_de_San_Jorge Betanzos_club_de_futbol Bio_Fuel_Systems Baladas_En_Español Cesar_Fernandez_de_las_Heras_Caneda Castillo_de_Añón_de_Moncayo Bifrenaria_floribunda Bosque_de_Chapultepec Capítulos_de_Batman_del_futuro Breath_of_Fire_I:Ryu_no_Senshi Bellemont_(Carolina_del_Norte) Barnim Barbus_macrophtalmus Carlos_Pickman_Jones Carolyn_Lam Caché_Robson Busardo_semiplomizo Cesión Big_Brother_(Mexico) Boulevard_(banda) Braojos Bloque_de_vidrio Cañon_de_Cotahuasi Brocēnu_novads Caja_de_Extremadura Ceracis_pecki Batería_de_Óxido_de_plata Campeonato_europeo_junior_de_waterpolo_femenino BhaiI_Sahib_Ji Buena_Vista_(California) Butterfly_(canción_de_Crazy_Town) Casco_(Wisconsin) Caribbean_Air_Sign Casa_cueva

html map