Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montigny_(Sena_Maritimo) Apopterygion_alta Animales_heridos Antonio_Fogazzaro Autovia_badajoz_granada Historia_de_san_marino Antonio_Nuñez_Tena Gustavo_Adolfo_Pon IClone HC_(álbum) Ariane_(pelicula) Antonio_Fernández_Grilo Anos_00 Hispano_Aviacion_1112 Hammond,_Illinois Antonio_Malaver Heteranthemis_viscidehirta Andrew_Lloyd_Weber Milo_Abelleira Hangry_&_Angry Mocú Asalto_al_Hotel_Las_Américas Minas_Generales Association_sportive_de_Kigali Montura_Canon_EF-M Minerva_Josefina_Tavarez_Mirabal Mitologia_judia HD_124897 Movimiento_y_oscilacion_del_buque Miquel_dels_Sants_Oliver Grupos_políticos_en_la_Revolución_francesa Mons._Carlos_Labbé_Márquez Idioma_montanés Ano_193 Andres_Bessette Henry_Wharton_(boxeador) Athens Mordellistena_atrolateralis Hiram_Maxim Habacuc Guchan Mirc Arista Antonin_Tlustak HIPC-Initiavive Astyanax_utiariti Guerou Horacio_(personaje_ficticio) Hebrides Misa_en_honor_de_la_Santisima_Trinidad Anaid_(nombre) Grzegorz_Koltan Antonio_Garcia_Reinoso Himno_de_Malí Asuán_(gobernacion)

html map