Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reloj_del_apocalipsis Río_Guapay Rimša General_Satellite Fritz_Müller_(1821_1897) Reino_de_dios Roedores Union_Street_(álbum) Giseke Imperio_fulani Rising_sun_(película) Municipio_de_Finley_(condado_de_Webster,_Misuri) Túnel_El_Salto_Kennedy Frederick_Russell_Burnham Gigan Ricochet_(Episodio_de_la_serie_Thunderbirds) Municipio_de_Stewarts_Creek_(condado_de_Harnett,_Carolina_del_Norte) Inmigración_croata_en_Ecuador Inmigración_colombiana_en_el_Reino_Unido Ignacio_Pérez_(deportista) Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Kosciusko,_Indiana) SDRAM Fuerzas_Armadas_y_Policia_Nacional_del_Perú Río_Suko Fraxinus_stenobotrys Roberto_Medellín Rieux_Volvestre Inflación_en_la_República_de_Weimar Ryszard_Kukliński Río_Hua_Hum Municipio_Piritu_(Falcon,_Venezuela) Río_Maldito Rubia_tonta Roswell_(Dakota_del_Sur) Gankin Union_de_Pequenos_Agricultores_de_Andalucia Royal_Academy_of_Arts Ignacio_Flores_Farias Iglesia_de_San_Pedro_y_San_Ildefonso Gas_de_camisea Fuente_de_Oro Municipio_de_Lead_Hill_(condado_de_Christian,_Misuri) Universidad_Tecnologica_de_Santiago_(UTESA) Impossible_Princess_(álbum) Try_This_With_Your_Eyes_Closed SCAR-H Municipio_de_Muskingum Rinoreinae Indignez-vous! Geta_(calzado) Municipio_de_Kassel_(condado_de_Hutchinson,_Dakota_del_Sur) Geo_ramma Georgetown_(Pensilvania) Técnica_de_revision_y_evaluacion_de_programas Gaspar_de_Espinosa

html map