Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bugia Carlos_von_der_Becke Carignan_de-Bordeaux Carlos_Vázquez_Cruz B.M.T. Barrio_de_Almagro Bidens_artemisiifolia Campeonato_Interino_de_Peso_Gallo_de_Mujeres_de_UFC Catedral_de_Santa_María_de_Córdoba Caritino_Maldonado_Pérez Carl_Gabriel_Yorke Blood+_Soundtrack Bonarda Bosque_caducifolio_de_anatolia_central Catedral_de_Saint_Etienne_de_Toulouse Cedovim Bloomfield_(Iowa) Champollion Barrio_parque_martin_güemes Banado_de_Ovanta Baons_le_Comte Burrton_(Kansas) Chamissoniophila Broken_id_1779280 Caligrafia_gaelica Blarina_brevicauda_churchi CS_Juventus_București Ceferino_González_y_Díaz_Tunón Basílica_de_los_Sacramentinos Campeonato_FIBA_Americas_de_Neuquén_2001 Bandera_de_yibuti Campeonato_Mundial_de_Esquí_Nórdico_de_2001 Bousses Castillo_de_Ampudia Boy_Deul Bremen_(Ohio) Cethosia_nietneri Capafons Bajareque Castillo_de_Salobrena Bryophyta Casa_Falcon_y_Quintana Baulillo Castillo_Bitchū_Matsuyama Beast Balseros Carl-Heinrich_von_Stülpnagel Cadiz_CF_B Baldomero_Frías_Collao Catevala_peacockii Campeonato_Mundial_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_2006 Batalla_de_La_Puerta_(1814) Bolgari Campaña_de_Sekigahara Campanario_(desambiguacion)

html map