Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jerónimo_de_Salas_Barbadillo Juan_Antonio_Abellán-García La_Mesilla_(Nuevo_México) Jose_María_Roa_Barcena Kata-gatame Kenardington José_Rosés Lenguajes_recursivos Juan_Ramón_Rodriguez_Cervilla Isotes_tetraspilota La_Penne_sur-l'Ouvèze Juan_Elías_Gómez_de_Terán Jose_Escolástico_Marín La_tierra_de_los_muertos Lewinia_mirifica Jakob_Jordaens Le_Puley La_Adoración_de_los_Reyes_Magos_(Rubens,_Prado) Lago_Assal Leonid_Ivánovich_Rogózov José_Puente_(futbolista_uruguayo) Jose_Francisco_Córdoba Insurreccional Les_Piedalloues/La_Noue Juana_de_Castilla_(desambiguacion) Jose_Campos Lafitte Jimmy_Reid Lathyrus_sativas Lardizabala_trifoliata Kléberson Intendencia_del_cuzco Jefe_de_la_República_de_Adiguesia John_Joly Josep_Maria_Gavin_Barcelo Lago_Logurinn Lebucao Lago_Siling Komsomolski_(Kushchóvskaya,_Krasnodar) Jorge_Alberti_(actor) Lemna_cyclostasa Jorairatar_(Granada) La_inocencia_de_los_Musulmanes James_Vaupel Instrumento_automático Kostis_Palamas Jorge_I_de_Gran_Bretana Lego_Harry_Potter Joara Inés_de_Asís La_bella_chocolatera La_Chapelle-Saint-Laurian Josep_Berenguer_i_Cros La_insoportable_levedad_del_ser Kaloula_verrucosa

html map