Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Golpe_de_Estado_de_la_República_Centroafricana_de_2013 Lukavica Manhattan_(pelicula) Rafael_Valdivieso Masacre_de_Rock_Springs Principio_de_indeterminación_de_Heisenberg Proteinas_de_soja MGPL Promocion_de_ascenso_a_Segunda_Division_1974 Lo_que_te_conte_mientras_te_hacías_la_dormida,_En_Directo. Livestation María_Árpád_de_Hungría Lugar_Nacional_de_Interes_Histórico_de_Estados_Unidos MODx Martes_americana_caurina Los_pilotos_más_locos_del_mundo Rafael_Guerra_Bejarano Raxruhá Marks_(Rusia) RSS_de_Kazajistan Prisionero_en_el_Vaticano Rancho_Arriba_(San_José_de_Ocoa) Melinda_y_Melinda Recebo_(ganaderia) Media-pipa Pruebe_la_sangre_de_Drácula Rally_de_Marruecos Manuel_Jose_de_Lavarden Luis_Suñer_Picó Mecánico Los_Angeles_River_Freeway Lury-sur-Arnon Grasshopper-Club Procuraduría_General_de_Justicia_del_Distrito_Federal_(México) Martinico Megacampeonato_Completo_Unificado_de_la_AAA Material_de_plástico_(química) M.Backlund Lormaye Maestro_de_Pedret Manuel_Avalos_Prado Luis_de_Francia,_el_Gran_Delfín Livin'_in_the_Light Pteropus_macrotis Progresion_plusmarca_espanola_de_maratón McDonell_Douglas_DC-9 Ramón_José_Maldonado_y_Cocat Gonocytisus Puerta_de_berrozanas Primera_B_Argentina Rafael_Barberán_Domínguez Mesa_de_los_Tres_Reyes Gontim Pseudoeurycea_rex Rafael_Augusto_Sobis_do_Nascimento

html map