Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Duaravati Dosso Cristian_Machin Desembarco_chileno_en_Pisagua DUT Alex_Kurzem Convento_de_las_Francesas Dumping Crenosciadium_siifolium Descenso_social Departamento_de_Pirineos_Orientales Almejas_casino Crantor_de_Soles Dittrichia_viscosa_subsp._viscosa E_government Dicymbe Dhananjaya Diario_El_Chubut Ecouviez Early_winter Dinailurictis Ecorregión_terrestre_tundra_de_las_islas_del_mar_de_Scotia Distrito_electoral_de_Chapin_(condado_de_Wayne,_Nebraska) David_Valle Divizia_A_(baloncesto) Algorós Aluminio Crans-pres-Celigny DFH_2A_4 Corporacion_Deportiva_Itaguí_Ditaires Ana_María_Pérez_González Cuarta_division_chilena Alvin_Wentworth_Chapman Dan_Castellanetta Edgar_Clement Dendropicos_gabonensis_lugubris Daphne_chamaebuxus Ana_Sofía_de_Dinamarca Daniel_Filho Disuria_de_esfuerzo Distrito_de_san_juan_de_la_virgen Alpes_Berneses Droguetia Alojera Dulce_3_nocturno Domingo_L._Siazon_Junior Distrito_de_Gorakhpur Deerfield_(Misuri) Darlington_(Indiana) Disolucion_de_Checoslovaquia Darius_Morris Copperopolis Diputación_de_Cuenca Cristian_Alexis_Gonzalez Distichodus_niloticus

html map