Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lolita_Bosch Matriz_anti-simetrica Megaocio Majes Pradines_(Correze) Mick_Thompson Pycnomerus_arizonica Martin_Edwin_García Lázaro_Recht Malvastrum_tricuspidatum Puerto_Harberton Marguerite_Yourcenar Llavero Lume_de_Biqueira Maria_Alvarado_Trujillo Manipulador_telegráfico Maximiliano_Rubén_Rodriguez Grey_Gardens_(pelicula_de_HBO) Mateo_Levi Luis_Cruz_Martos Mallos_(flor) Matt_traynor Mastigosciadium Línea_M-121_(Área_de_Málaga) Lucio_Cornelio_Mérula_(consul_87_adC) Proto-Punk Principado_de_Elba Rabei_Osaman_el_Sayed_Ahmed Gobierno_y_politica_de_la_Union_Soviética Rafael_"El_Loco"_Farias Malhadas Londinense Produccion_biologica_de_hidrogeno Luda Presidentes_de_Laos Markos_Vamvakaris Los_Dukes_de_Hazzard Mercado_Ibérico_de_la_Electricidad Quinto_Pompeyo_Rufo Manuel_Rodríguez_Manolete Lundinia_plumbea Greatest_Hits_(álbum_de_Creed) Greeneville_(Tennessee) Majestad Madrastra_(desambiguación) María_Amelia_de_Habsburgo-Lorena Rafael_Castro_y_Ordóñez Lorenzo_Milá Medidas_Extraordinarias Problemática_de_los_arrecifes_de_coral Maletin Lucio_Cornelio_Léntulo_(consul_237_a_C_) Madame_Butterfly Lorenzo_II_de_Medicis Primaria_Demócrata_de_Virginia_Occidental_2008

html map